Vedci vyvinuli metódu na rýchle zistenie prítomnosti nového koronavírusu

Biely dom
Zdroj: TASR/Chinatopix via AP

Počet nakazených má ešte značne porásť.

Skupina výskumníkov z technickej univerzity v Hongkongu údajne vyvinula metódu umožňujúcu zatiaľ najrýchlejšie zistenie prítomnosti nového koronavírusu 2019-nCoV v ľudskom organizme. Informovala o tom agentúra DPA.

"Rýchla detekcia ľudí infikovaných novým koronavírusom v súvislosti so šíriacou sa epidémiou globálnou úlohou prvoradého významu," uviedol vo vyhlásení tím hongkonskej univerzity, ktorý metódu vyvinul.

Vedci tvrdia, že zariadenie využívajúce technológiu tekutých mikročipov je schopné uskutočniť test na prítomnosť koronavírusu v priebehu 40 minút. V súčasnosti trvá zistenie prítomnosti vírusu založené na polymerázovej reťazovej reakcii 1,5 až tri hodiny.

Čína vyslala do Wu-chanu vyše 11-tisíc zdravotníkov

Čína vyslala do mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum šírenia nového koronavírusu, viac ako 11 000 zdravotníkov. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie Kua Jen-chunga z Národnej komisie pre zdravie (NHC) o tom informovala čínska tlačová agentúra Sinchua.

Predstaviteľ NHC zdôraznil, že medzi zdravotníkmi, ktorí boli vyslaní do Wu-chanu, sa nachádza 3000 najlepších špecialistov v oblasti intenzívnej starostlivosti. 

Prvý Talian má koronavírus

Novým koronavírusom sa nakazil už aj prvý Talian. Ide o 29-ročného vedca. Ten sa spolu s kolegami vrátil z čínskeho mesta Wu-chan.

Agentúra APA s odvolaním sa na talianske tamojšie zdravotnícke orgány píše, že sa domov vrátil spolu so skupinou 56 talianskych študentov a podnikateľov.

Infikovaného muža najprv previezli do karantény do vojenského zariadenia v Ríme a následne bol presunutý do nemocnice Spallanzani, ktorá sa špecializuje na infekčné ochorenia. Tam sa u neho potvrdil výskyt koronavírusu. Pacient má mierne zvýšenú telesnú teplotu, uviedli zdravotníci.

V Taliansku má nákazu aj čínsky manželský pár

V rovnakej nemocnici v talianskom hlavnom meste je hospitalizovaný aj čínsky manželský pár, u ktorého sa nákaza koronavírusom potvrdila pred ôsmimi dňami. Ďalšie osoby sú v nemocnici na pozorovaní.

Tridsaťpäť Talianov sa momentálne nachádza v karanténe na palube výletnej lode Diamond Princess, ktorá kotví v prístave japonského mesta Jokohama. Dvadsaťpäť z nich sú členovia posádky, kapitánom lode je Neapolčan Gennaro Arma.

V Bologni medzičasom došlo k "rasistickému útoku na dieťa čínskeho pôvodu", ktoré sa stalo terčom urážok a strkania, uviedol starosta mesta Virginio Merola s tým, že prípad bol nahlásený polícii.

Taliansky prezident Sergio Mattarella vo štvrtok na znak solidárnosti s čínskou komunitou v Taliansku navštívil školu v multikultúrnej štvrti Ríma Esquilin, do ktorej chodí množstvo čínskych žiakov. Počas svojej návštevy varoval pred diskrimináciou Číňanov žijúcich v Taliansku.

Pribudli desiatky úmrtí

Na 636 mŕtvych a 31 161 infikovaných sa v piatok v Číne zvýšil počet potvrdených obetí nového druhu koronavírusu. S odvolaním sa na vyhlásenie čínskej národnej zdravotnej komisie o tom informovala agentúra AFP.

V čínskej provincii Chu-pej, z ktorej sa vírus rozšíril a naďalej ním je aj najzasiahnutejšou, hlásili za ostatných 24 hodín nových 69 úmrtí, pričom v celej Číne to bolo dovedna 73 nových úmrtí, uviedla komisia.

V Číne tiež zaznamenali 3143 nových potvrdených prípadov nákazy, vďaka čomu celkový počet ľudí infikovaných koronavírusom aktuálne dosiahol číslo 31 161. Spomedzi nakazených je vyše 4800 ľudí vo vážnom stave.

Na výletnej lodi sa koronavírus potvrdil u ďalších 41 ľudí

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta vrátane napríklad Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Čínske úrady medzičasom prijali prísne opatrenia a výrazne obmedzili dopravu v mnohých mestách, aby tak zamedzili šíreniu tohto vírusu, ktorý sa im však dosiaľ nedarí dostať pod kontrolu.

Počet nakazených v Číne by mohol v blízkej budúcnosti ešte značne porásť, keďže pri vyše 26 000 osobách existuje dosiaľ nepotvrdené podozrenie, že sa vírusom nakazili, uviedla zdravotná komisia.

PEKING/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.