Na výletnej lodi sa koronavírus potvrdil u ďalších 41 ľudí

0802_Smotanka__08_02_P30_So_18_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

Loď sa momentálne nachádza v karanténe pri pobreží Japonska.

Ďalších 41 prípadov nákazy novým koronavírusom potvrdili lekárske testy pasažierov výletnej lode, ktorá sa momentálne nachádza v karanténe pri pobreží Japonska. Doterajší počet nakazených na plavidle Diamond Princess sa tak zvýšil na 61. Oznámil to v piatok japonský minister zdravotníctva Kacunobu Kató, ktorého citovala agentúra AFP.

Japonské úrady dosiaľ vykonali lekárske testy na 273 ľuďoch na palube Diamond Princess. Loď odstavili do karantény v prístave mesta Jokohama po tom, ako sa u jej bývalého pasažiera, ktorý vystúpil v Hongkongu, potvrdila nákaza koronavírusom.

"Prišli výsledky zvyšných 171 testov a 41 bolo pozitívnych," povedal médiám Kató. "Dnes ich (nakazených) pošleme do nemocníc vo viacerých prefektúrach, sme na to pripravení," uviedol ďalej. "Celkovo bolo z 273 testovaných vzoriek pozitívnych 61," dodal.

Na lodi Diamond Princess, ktorá v pondelok doplávala k pobrežiu Japonska, bolo asi 3700 pasažierov. Loď zakotvila v Jokohame, pričom jej pasažieri by v karanténe mohli zostať až do 19. februára.

Z lode medzičasom evakuovali 20 ľudí, u ktorých sa už skôr potvrdila nákaza vírusom a previezli ich do nemocníc. Lekárske testy spravili pasažierom, ktorí buď vykazovali symptómy nákazy alebo boli predtým v kontakte s nakazeným mužom, ktorý vystúpil v Hongkongu. Minister Kató však v piatok uviedol, že lekárske testy teraz vykonajú aj ďalším pasažierom.

Úrady podľa jeho slov "otestujú tých, ktorí sú náchylní na ochorenie vrátane starých ľudí a ľudí s inými chorobami, ako aj tých, ktorí bolo v úzkom kontakte s novopotvrdenými nakazenými". Koľko ľudí takéto kritéria spĺňa, ani kedy ich testovanie prebehne, nebolo bezprostredne zrejmé, píše AFP. Japonsko hlásilo okrem nakazených na lodi aj 25 iných prípadov ľudí infikovaných koronavírusom.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta vrátane napríklad Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Japonsko z Wu-chanu evakuovalo už stovky svojich občanov. Štvrtý charterový let z tohto mesta pristál v Tokiu v piatok, pričom prevážal 198 Japoncov a ich čínskych partnerov či partnerky. Nikto z pasažierov podľa japonských úradov nevykazoval príznaky nákazy.
Japonsko je dosiaľ so svojimi 86 potvrdenými infikovanými, v ktorých sú zarátaní aj pasažieri výletnej lode, po Číne krajinou s druhým najvyšším počtom nakazených.

TOKIO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti