Taliansko sa dostalo na 3. miesto v počte najviac prípadov koronavírusu na svete

Za siedmimi divmi sveta
Za siedmimi divmi sveta Zdroj: TASR/AP

Zomrel už šiesty pacient a nakazených je 219 ľudí.

Počet prípadov koronavírusu v Taliansku prudko stúpa. Úrady potvrdili už 219 nakazených, z toho sedem ľudí zomrelo. Najviac prípadov hlási Čína, Taliansko je už na 3. mieste v počte najviac zaznamenaných prípadov na svete.

Šiestou obeťou je žena z mesta Crema v Lombardsku, ktorá sa liečila na rakovinu a bola v kritickom stave. Zomrela v nemocnici v meste Brescia. Ide už o piateho človeka, ktorý zomrel na koronavírus v regióne Lombardsko - ohnisku nákazy v Taliansku.

Tamojšie úrady už v 11 mestách a dedinách vyhlásili karanténu v snahe zastaviť šírenie choroby spôsobovanej koronavírusom. V oblasti karantény sa nachádza približne 50 000 obyvateľov.

V pondelok dopoludnia Taliansko ohlásilo úmrtia dvoch mužov vo veku 88 a 84 rokov. Prvý z nich zomrel v obci Caselle Landi a druhý v nemocnici v severotalianskom Bergame.

Prísnejšie kontroly letov z Talianska do Bratislavy

Na základe pokynu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho budú od zajtra kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska. Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v Taliansku v súvislosti s ochorením COVID-19 (nový koronavírus).

Všetky lety z Talianska do Bratislavy budú sprevádzať prísnejšie kontroly týkajúce sa zdravotného stavu pasažierov.

Dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska odporúčame, aby v prípade potreby kontaktovali odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort pre tento účel zriadil. „K dispozícii sú nonstop telefonické linky zriadené na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva, takisto e-mailová adresa, kde sú odborníci na konzultáciu nepretržite pripravení," povedal Peter Pellegrini.

„V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, v takom prípade bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice," doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Cestujúcim z Talianska nedovolili vystúpiť z lietadla

Úrady afrického ostrova Maurícius v pondelok nedovolili časti cestujúcich leteckej spoločnosti Alitalia, aby vystúpili z lietadla, ktoré v nedeľu odštartovalo z rímskeho letiska Fiumicino. Informovala o tom talianska vláda, ktorá dodala, že opatrenie súvisí s obavami zo šírenia nového koronavírusu v Taliansku.

Maurícijské úrady cestujúcim oznámili, že buď pôjdu do karantény na ostrove, alebo sa obratom vrátia do Talianska. Toto nariadenie sa však týka len tých osôb, ktorí pochádzajú z koronavírusom najviac zasiahnutých oblastí na severe Talianska - z Lombardska a Benátska. Podľa médií ide o skupinu asi 70 osôb z celkovo asi 300 ľudí na palube.

Ostatní cestujúci po lekárskej prehliadke mohli opustiť lietadlo.

ANSA dodala, že talianske ministerstvo zahraničných vecí je v kontakte s talianskym veľvyslanectvom v Juhoafrickej republike, aby Talianom na palube lietadla poskytli pomoc.

Prísne opatrenia v krajine

Regionálne úrady už v 11 mestách a dedinách vyhlásili karanténu v snahe zastaviť šírenie choroby spôsobovanej koronavírusom. V oblasti uviazlo približne 50 000 obyvateľov.

Úrady ako pôvodcu rozšírenia nákazy v Taliansku vystopovali 38-ročného muža, ktorého nazývajú "pacient číslo jeden". V súčasnosti sa snažia zrekonštruovať jeho pohyb v uplynulých týždňoch a nájsť každého, s kým prišiel do kontaktu.

Na vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, v Taliansku pozitívne otestovali už viac ako 150 ľudí.

Grécko prijalo preventívne opatrenia

Po tom, ako sa nový koronavírus rozšíril v Taliansku, pristúpilo k prijatiu nových preventívnych opatrení aj Grécko, píše v pondelok agentúra DPA.

Okrem iného od pondelkového rána oboznámili posádky trajektov premávajúcich medzi Talianskom a Gréckom s preventívnymi opatreniami, ktoré je potrebné prijať, aby sa rýchlo izolovali prípady podozrenia na nákazu, informoval v pondelok grécky rozhlas.

Už v nedeľu večer pozastavili Atény všetky školské zájazdy do Talianska. Študenti z desiatich škôl, ktorí sa aktuálne v Taliansku nachádzajú, by sa mali vrátiť do Grécka.

V Grécku dosiaľ prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 nezaznamenali.

Francúzsko hranice neuzatvorí

Štátny tajomník francúzskeho ministerstva dopravy Jean-Baptiste Djebbari v pondelok uviedol, že napriek šíreniu nového koronavírusu nie je dôvod na uzavretie hranice medzi Francúzskom a Talianskom.

V súvislosti s vývojom chorobnosti v Taliansku susedné Francúzsko prijalo sériu opatrení na zvládnutie prípadnej epidémie. Štátny tajomník Djebbari však vo vysielaní televíznej stanice BFM v pondelok vyhlásil, že "uzavretie (štátnej) hranice by nemalo význam, keďže administratívne hranice vírus nezastavia".

Ako informoval francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, vláda v nedeľu nariadila zmobilizovať ďalších 70 zdravotníckych zariadení, takže v každom departmáne Francúzska je najmenej jedna nemocnica, kde môžu prijať a ošetrovať nakazených novým koronavírusom.

EÚ zatiaľ pre koronavírus v Taliansku neuvažuje o pozastavení Schengenu

Európska únia zatiaľ nemá v úmysle pozastaviť voľné cestovanie v rámci schengenského priestoru. V pondelok to uviedla Európska komisia (EK) s odkazom na rozšírenie choroby COVID-19 na severe Talianska. Choroba je spôsobovaná vírusom SARS-CoV-2, ktorý sa do Európy rozšíril z Číny.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič spolu s eurokomisárkou pre zdravie Stellou Kyriakidisovou v pondelok pred zástupcami médií predstavili najnovší finančný balík EÚ v hodnote 232 miliónov eur, ktorý má pomôcť pri zastavení šírenia epidémie koronavírusu.

Na otázku, či po náraste počtu nakazených v Taliansku, ktoré už hlási päť obetí na životoch a vyše 200 infikovaných, nepristúpi EÚ k obnoveniu hraničných kontrol v celom schengenskom priestore, Lenarčič odpovedal, že "koordinované pozastavenie Schengenu" zatiaľ nie je v pláne. Zároveň však dodal, že eurokomisia pracuje na rôznych núdzových plánoch.

EK je v nepretržitom kontakte so všetkými členskými krajinami EÚ a pozorne sleduje vývoj situácie okolo šírenia koronavírusu.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti