Koronavírus zatiaľ Slovensko obchádza. Virológ naznačil, aký by mohol byť vývoj

Doposiaľ sme na Slovensku na toto ochorenie otestovali 63 ľudí, všetky vzorky boli negatívne.

Aj keď sa vírus šíri naprieč Európou, podľa odborníkov je nereálne, aby sme každého, kto prekročí slovenské hranice, skontrolovali.

Virológ Boris Klempa hovorí, že je potrebné sa dôsledne zamerať na tých, ktorí sú už chorí. Zároveň dodáva, že šírenie koronavírusu čoraz viac pripomína chrípkovú epidémiu.

Doposiaľ sme na Slovensku na ochorenie Covid-19, teda na nový koronavírus, otestovali 63 ľudí, všetky vzorky boli negatívne.

U nás ho momentálne, s najväčšou pravdepodobnosťou, nemáme. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upokojuje, pandémiu zatiaľ nevyhlásila.

Virológ hovorí, že aj v prípade epidémie SARS alebo mers pomohla dôsledná izolácia a karanténa chorých, nie kontrolovanie každého turistu.

Teraz je však situácia o niečo komplikovanejšia, keďže sa tento vírus šíri ľahšie a rýchlejšie. Napriek tomu ho vieme pomerne rýchlo diagnostikovať.

Najviac úmrtí bolo medzi sedemdesiatnikmi, ktorí mali srdcovocievne ochorenia, cukrovku či rakovinu. Vírus sa neprenáša len kvapôčkami, infikuje aj ruky či jedlo. Dôsledná hygiena je preto na mieste.

Keďže v niektorých oblastiach Číny sa už nové prípady neobjavujú, je možné, že koronavírus sa medzi ľuďmi prestane šíriť, aj keď sa možno nevytratí úplne.

Rátať by sme teda mali aj s tým, že tu vírus možno bude s nami už stále, len nebude mať takýto priebeh, masívne šírenie a toľko úmrtí. Na druhej strane, bežná chrípka každoročne usmrtí 400-tisíc ľudí na celom svete.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubica Janíková

Dôležité udalosti