Vo Viedni potvrdili ďalšie dva prípady nákazy koronavírusom

Teória veľkého tresku XII.
Teória veľkého tresku XII. Zdroj: TASR/AP

Výsledky testov u manželov boli pozitívne. Ich deti taktiež vykazujú symptómy, ale na výsledky odberov sa ešte čaká.

V rakúskej metropole Viedeň sa potvrdili ďalšie dva prípady infikovania novým typom koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra APA.

Prvou preukázateľne nakazenou osobou vo Viedni je muž vo veku 72 rokov, hospitalizovaný už pred desiatimi dňami s klasickými príznakmi chrípky v nemocnici Rudolfstiftung. Vo štvrtok ho preložili do Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktorá sa špecializuje na diagnostikovanie a liečbu podobných vírusových ochorení. Ochorenie COVID-19 má uňho ťažký priebeh.


Irán potvrdil už 26 úmrtí na koronavírus a 245 prípadov nákazy

V Iráne v priebehu 24 hodín potvrdili ďalších sedem úmrtí, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Okrem úmrtí vo štvrtok potvrdili aj ďalších 106 prípadov nákazy.

Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne momentálne predstavuje 26 mŕtvych a 245 infikovaných. S odvolaním sa na oznámenie iránskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP s tým, že ide o krajinu s najvyšším počtom úmrtí mimo územia Číny.

"Za uplynulých 24 hodín máme 106 (nových) potvrdených prípadov... Počet úmrtí stúpol na 26," uviedol v rozhovore pre štátnu televíziu hovorca ministerstva zdravotníctva. Dodal, že v krajine pre obavy zo šírenia koronavírusu plánujú zaviesť isté obmedzenia pre posvätné miesta islamu a zrušiť niektoré piatkové modlitby.

Medzi poslednými nakazenými je aj predseda výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničné záležitosti iránskeho parlamentu Modžtabá Zúlnúr. Politik prostredníctvom videonahrávky, ktorú zverejnila agentúra Fars, oznámil, že sa nachádza v domácej karanténe.

Lombardský guvernér v karanténe

Guvernér talianskeho regiónu Lombardsko Attilio Fontana v stredu večer oznámil, že sa odoberie do dobrovoľnej karantény. Nákaza koronavírusom sa totiž potvrdila u jeho blízkej spolupracovníčky, informovala agentúra DPA. "Ide o osobu, s ktorou neustále pracujem," vyhlásil Fontana, člen protiimigračnej strany Liga Severu.

Prítomnosť koronavírusu sa potvrdila u jednej pracovníčky guvernérovej kancelárie. Testy ostatných zamestnancov boli zatiaľ negatívne.

Fontana chce podľa vlastných slov dodržať odporúčania talianskych zdravotníckych úradov, a preto zostane najbližšie dva týždne v "dobrovoľnej izolácii". Pri interakcii s inými ľuďmi bude používať ochrannú masku, citovala guvernérove slová agentúra DPA.

Taliani identifikovali prvého nakazeného koronavírusom, je ním 38-ročný muž

Prvého pacienta, ktorý sa koronavírusom SARS-CoV-2 nakazil v Taliansku, identifikoval v stredu taliansky denník Corriere della Sera. Ide o 38-ročného muža, ktorý bol so zápalom pľúc hospitalizovaný v nemocnici v meste Codogno a test na koronavírus mu zdravotníci spravili až po 36 hodinách.

Muž sa tak dostal do kontaktu s rodinou a známymi, ako aj so zdravotníckym personálom bez toho, aby boli podniknuté špeciálne bezpečnostné opatrenia. Dôvodom, prečo pacienta testovali až po poldruha dni strávenom na nemocničnom lôžku, je, že v uplynulom čase Čínu, odkiaľ sa vírus začal šíriť do ďalších krajín, nenavštívil, vysvetlil denník Die Welt.

Predpisy talianskych nemocníc vykonanie testu na prítomnosť koronavírusu oficiálne nariaďujú len v prípade, že existuje priame prepojenie pacienta na Čínu. O to, že muža vôbec na koronavírus testovali, sa zaslúžil jeden z lekárov, ktorý sa ho vypytoval dovtedy, kým si nespomenul na to, že sa na večeri stretol s kamarátom, ktorý predtým bol v Číne. Nakoniec sa však ukázalo, že jeho priateľ koronavírusom infikovaný nebol.

Otázka, kto je talianskym pacientom nula, ktorý vírus do krajiny priniesol, teda zostáva nateraz nezodpovedaná. Experti však predpokladajú, že vírus v krajine nerozšírila len jedna osoba, ale bolo ich viac. Celé severné Taliansko je totiž s Čínou úzko hospodársky prepojené a v danom období sa medzi oboma krajinami pohybovalo mnoho podnikateľov.

V Taliansku sa počet nakazených zvýšil na 400 a vírus si vyžiadal už 12 obetí. Ako uviedol šéf civilnej ochrany Angelo Borrelli, 258 prípadov zaznamenali v Lombardsku, kde bolo lokalizované ohnisko nákazy v Taliansku. V Benátsku je nahlásených 17 prípadov a v regióne Emilia Romagna 47. Infekcia sa objavila spolu v deviatich talianskych regiónoch.

Viac než polovica nakazených v Taliansku sa podľa denníka Die Welt potvrdila práve v okolí mesta Codogno, kde prijali v nemocnici prvého talianskeho pacienta s vírusom. Ako povedal na tlačovej konferencii v Ríme Borrelli, v Taliansku už na koronavírus testovali viac ako 10.000 ľudí, pričom vírus sa potvrdil u menej než štyroch percent z nich.

Talianske médiá okrem toho informovali o prvých prípadoch nákazy u detí. Šesť detských pacientov avšak netrpí žiadnymi vážnymi symptómami. Doteraz sa počítalo s tým, že deti sa buď nenakazia vôbec alebo ochorenie COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, prekonajú bez príznakov.

RÍM/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti