Koronavírusová hystéria: Česi berú obchody útokom, skupujú trvanlivé potraviny

Pritom panika a dôvod k vytváraniu zásob nie je. Všetkého je vraj dostatok.

Už niekoľko dní berú Česi obchody s potravinami útokom a vo veľkom nakupujú trvanlivé potraviny. Robia si zásoby z obavy, že sa v Česku rozšíri koronavírus. Predavačky v supermarketoch sa sťažujú, že nemajú čas ani na toaletu alebo sa napiť. Pritom panika a dôvod k vytváraniu zásob nie je. Všetkého je vraj dostatok, informujú novinky.cz.

Hoci nie je v Česku doteraz potvrdený ani jeden nakazený pacient s koronavírusom, ľudia na základe obrázkov z Talianska, kde si obyvatelia začali robiť zásoby, spanikárili.

"Už niekoľký deň je tu od rána plno, všetky kasy sú obsadené a my sa nezastavíme," zverila sa pokladníčka v jednom pražskom supermarkete, že sa bojí ísť aj na záchod, pretože by jej vraj ľudia vo fronte vynadali.

Fronty sú neskutočne dlhé a zdá sa, že ľudí neubúda. Skladníci majú naponáhlo a neustále dopĺňajú regály s chýbajúcim tovarom. "Nie je to ani kvôli akcii, čo tu tento týždeň máme, ale kvôli tomu koronavírusu. Ľudia si robia zásoby všetkého možného. Od cestovín, cez najrôznejšie kávy a alkohol. V priemere mávajú nákup za 3000 českých korún, ale nie je výnimka aj desať tisíc korún," krúti predavačka hlavou.

Nie je dôvod na paniku

"V Čechách nemáme zatiaľ jediného nakazeného. Aj keby tu bol jeden dva prípady, tak to znamená, že ten človek bude v karanténe. Nečakám, že sa budú zatvárať celé mestá, navyše jedla je všade dostatok, takže nejaké skupovanie zásob je úplne zbytočné," povedal Novinkám prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza s tým, že jedla je dostatok, všetci veľkí obchodníci si naplnili sklady na maximum a výrobcovia dokonca zvýšili výrobu.

Panike medzi ľuďmi nepomohol ani námestník pražského primátora Petr Hlubuček. Ten na svojom Twitteri napísal, že v najhoršom prípade by sa pristúpilo k opatreniam proti hromadnému skupovaní tovaru tak, ako tomu je napríklad pri akciách zlacneného tovaru. To znamená, že by každý nakupujúci bol obmedzený počtom kusov daného tovaru na hlavu.

"To je debata, ku ktorej, myslím, v Čechách nikdy nedôjde," odmieta Prouza scenár, že by nákup jedla bol podobne ako pri zľavových akciách obmedzených počtom kusov na jeden nákup.

PRAHA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.