Počet obetí koronavírusu v Číne stúpol na 2 835. Až 7 660 ľudí je v kritickom stave

Čína i Južná Kórea hlásia ďalšie prípady infikovaných koronavírusom.

Čína v sobotu oznámila ďalších 47 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím sa počet jeho obetí v krajine zvýšil na 2835 osôb. Stav viac ako 7660 infikovaných ľudí považujú lekári za kritický. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Čínska Národná zdravotnícka komisia tiež zaevidovala 427 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je oproti predchádzajúcemu dňu ďalší nárast. Počet infikovaných v Číne sa tak zvýšil na 79 251.

Z akútneho vírusového ochorenia sa na celom území Číny podľa komisie doteraz vyliečilo 39 002 pacientov.

Najviac nakazených a chorých je naďalej v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus koncom roku 2019 postupne rozšíril a odkiaľ v sobotu hlásili 423 z celkovo 427 nových infikovaných.

Južná Kórea

Južná Kórea v sobotu nahlásila 594 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 2 931. Ide o doteraz najväčší nárast počtu nakazených v tejto krajine, kde vírusu za posledných 24 hodín podľahli ďalší traja ľudia.

Väčšina - až 90 percent - z celkového počtu nakazených sa koncentruje v meste Tegu na juhovýchode krajiny a jeho okolí, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei.

Úrady štvrtého najväčšieho mesta Južnej Kórey - s populáciou okolo 2,5 milióna - vyzývajú verejnosť na ohľaduplnosť a apelujú, aby ktokoľvek s horúčkou alebo respiračnými problémami nevychádzal von a radšej zostal doma.

Úrady zatiaľ neuvažujú o vyhlásení karantény, ako to pred časom urobili v čínskom meste Wu-chan, kde sa nový typ koronavírusu objavil prvýkrát. Juhokórejská vláda však občanov v sobotu vyzvala, aby sa nezúčastňovali na verejných podujatiach vrátane bohoslužieb.

Očakáva sa, že počet nakazených v Južnej Kórei sa ešte zvýši, keďže aktuálne je na vírus testovaných 210 000 členov náboženského hnutia Sinčchondži, ktorého bohoslužby navštevovala aj 61-ročná žena považovaná za tzv. superprenášačku.

Približne polovica zo všetkých prípadov nákazy v krajine súvisí práve s návštevou kostolov. Infikovaná žena dostala horúčku 10. februára, avšak ešte predtým, než jej diagnostikovali koronavírus, sa zúčastnila na najmenej štyroch bohoslužbách v Tegu.

Katar potvrdil prvý prípad nákazy novým koronavírusom

Katar potvrdil prvý prípad nákazy novým druhom koronavírusu v krajine, oznámili v sobotu štátne médiá. Testy ochorenie preukázali u 36-ročnej Katarčanky, ktorú evakuovali do metropoly Dauha z Iránu, informuje agentúra AFP.

Katar vo štvrtok prepravil späť do vlasti viacerých svojich občanov z Iránu, v ktorom zaznamenali najvyšší počet úmrtí mimo Číny, a umiestnil ich do 14-dňovej karantény, oznámila vláda tejto krajiny v oblasti Perzského zálivu.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že infikovanú pacientku prijali do nemocnice. "Očakávalo sa to vzhľadom na šírenie tohto vírusu po regióne a iných krajinách," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení prevzatom štátnou tlačovou agentúrou QNA.

V katarskej metropole Dauha v sobotu podpíšu USA a afganské militantné hnutie Taliban mierovú dohodu zameranú na ukončenie 18-ročnej vojny v Afganistane, ktorá umožní stiahnutie amerických vojakov zo stredoázijskej krajiny výmenou za bezpečnostné záruky.

Irán v sobotu hlásil deväť ďalších úmrtí na nový koronavírus a 205 nových prípadov nákazy za uplynulých 24 hodín, čím sa celková bilancia v islamskej republike zvýšila na 43 mŕtvych a 593 infikovaných.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti