V Česku potvrdili prvé tri prípady nákazy koronavírusom

Svadba na prvý pohľad
Svadba na prvý pohľad Zdroj: TASR/AP

Ide o dvoch Čechov a jednu turistku z USA.

V Českej republike sa objavili prvé tri prípady nákazy novým koronavírusom. Informáciu priniesla v nedeľu popoludní Česká televízia (ČT) a následne portál Novinky.cz.

Ako informuje ČT na svojom webe, dvaja pacienti ležia v pražskej Nemocnici Na Bulovce, jeden v Ústí nad Labem. Informáciu potvrdil aj český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na mimoriadnom brífingu.

Priblížil, že prípady nového koronavírusu COVID-19 boli potvrdené v rámci českého Národného referenčného laboratória.

„Sú to zatiaľ suspektné prípady, pre potvrdenie posielame vzorky do laboratória v Berlíne, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to sú skutočne pozitívne prípady," uviedol Vojtěch. Výsledky z Nemecka by mali byť známe v pondelok večer.

Všetci pacienti sú izolovaní na infekčných oddeleniach, priebeh ochorenia u nich podľa ministra nie je závažný. „Prosím všetkých, aby veľmi zvážili, či cestovať do rizikových regiónov na dovolenku. Všetci nakazení boli v severnom Taliansku. Znovu upozorňujeme na riziko ciest do týchto oblastí," dodal.

Nákazu majú dvaja Česi a jedna Američanka

Jeden z nakazených, ktorý leží v Nemocnici Na Bulovce, je muž českej národnosti vo veku približne 67 rokov. Nedávno sa zúčastnil konferencie talianskej univerzity v Udine na severe krajiny.

„Po návrate bol v domácej karanténe s tým, že u jedného z talianskych kolegov na univerzite bol potvrdený COVID-19. Z tohto dôvodu došlo k vyšetreniu daného pána a to bolo pozitívne,“ priblížil Vojtěch podľa ČT.

Aj druhý prípad je v tejto nemocnici. Ide o asi 21-ročnú ženu z USA, ktorá študuje v Miláne.

„Prišla ako turistka do Prahy, zhoršil sa jej stav, bola vyšetrená prvotne na urgentnom príjme v Motole, všetko prebehlo tak, ako má, podľa našich pokynov – bolo s ňou zaobchádzané ako s potenciálne infikovanou, všetci zdravotníci mali ochranné pomôcky, takže riziko nákazy v Motole bolo minimalizované a následne z Motola bola prevezená do Nemocnice Na Bulovce,“ povedal Vojtěch.

Táto žena cestovala aj s kamarátkou z Ekvádoru, ktorá má podobné symptómy, ale jej test bol zatiaľ negatívny.

Tretí prípad bol v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem. Ako informuje portál Novinky.cz, asi 44-ročného pacienta previezli taktiež do Nemocnice na Bulovce.

Muž je českej národnosti, bol na lyžovačke v Auronzo di Cadore v severnej časti Benátska, teda v rizikovom regióne Talianska.

„Cestoval autom so svojou rodinou, s manželkou a štyrmi deťmi, všetci sú karanténe, ale bez príznakov,“ priblížil minister s tým, že všetci budú naďalej testovaní.

PRAHA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.