Novým koronavírusom sa nakazilo už 23 poslancov iránskeho parlamentu

0303_Reflex_03_03_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/Lee Moo-ryul/Newsis via AP

Experti sa obávajú, že vzhľadom na neobvykle vysokú mieru úmrtnosti na koronavírus v Iráne je skutočná miera rozšírenia nákazy omnoho vyššia.

Poslanec iránskeho parlamentu vyzval svojich kolegov, aby prerušili kontakt s verejnosťou po tom, ako sa novým koronavírusom SARS-COV-2 nakazilo už 23 iránskych zákonodarcov. S odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu o tom v utorok informovala agentúra AP.

Podľa relácie Klub mladých žurnalistov, ktorú vysiela iránska štátna televízia, to povedal poslanec Abdolrezá Mesrí.

K tomuto vyhláseniu došlo v čase, keď iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí oznámil, že Irán vedie "vojnu" proti nákaze, ktorá sa v krajine začala nebezpečne šíriť. Chameneí nariadil iránskym ozbrojeným zložkám, aby pomáhali zdravotníkom v boji s týmto potenciálne smrtiacim infekčným ochorením.

Novému koronavírusu podľahol v pondelok v Iráne aj vysokopostavený člen rady pre účelnosť, ktorá radí najvyššiemu vodcovi a urovnáva jeho prípadné spory s parlamentom. Medzi nakazenými je aj viceprezidentka Masúmeh Ebtekarová, známa ako "sestra Mária". Ďalším infikovaným predstaviteľom režimu je námestník ministra zdravotníctva Irádž Harirčí. Ten sa ešte pred svojim nakazením snažil hrozbu tohto ochorenia verejne bagatelizovať.

Irán má po Číne, ktorá je epicentrom šírenia nákazy, najvyšší počet obetí na následky infekcie týmto koronavírusom. Nákazu SARS-COV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané Covid-19, potvrdili v Iráne už u 2336 osôb. Za posledný deň sa počet potvrdených prípadov ochorenia v Iráne zvýšil o 835, pričom až 77 ľudí novému koronavírusu podľahlo.

Experti sa obávajú, že vzhľadom na neobvykle vysokú mieru úmrtnosti na nový koronavírus v Iráne je skutočná miera rozšírenia nákazy v tejto blízkovýchodnej krajine omnoho vyššia, ako uvádzajú oficiálne štatistiky.

Situácia v Južnej Kórei

Južná Kórea v utorok oznámila 600 nových prípadov nakazenia novým koronavírusom, čím sa celkový počet infikovaných osôb v tejto krajine zvýšil na 4812. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na štatistiku zverejnenú Kórejským centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Chorobe COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo v Južnej Kórei ďalších šesť osôb, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 28. Väčšinou ide o osoby s horším zdravotným stavom.

Drvivá väčšina nových prípadov (519) sa vyskytla vo štvrtom najväčšom juhokórejskom meste Tegu a zvyšok (61) v provincii Severný Kjongsang, ktorá ho obklopuje. V samotnom Tegu je evidovaných 3600 všetkých potvrdených prípadov nákazy v Južnej Kórei (74,8 percenta), v Severnom Kjongsangu ich je 685. V hlavnom meste Soul majú zatiaľ 98 prípadov nákazy.

Približne 60 percent potvrdených prípadov v Tegu a jeho okolí sa spája s náboženským hnutím Sinčchondži. Vírus sa v kostoloch tohto kresťanského hnutia, ktoré sa často označuje za sektu, začal šíriť po tom, ako sa na bohoslužbách v meste Tegu zúčastňovala infikovaná 61-ročná žena, a to ešte predtým, než u nej vírus potvrdili.

Ministerstvo spravodlivosti minulý týždeň uviedlo, že niektorí členovia hnutia Sinčchondži navštívili čínske mesto Wu-chan, ktoré je globálnym epicentrom epidémie koronavírusu.

Juhokórejský prezident Mun Če-in v utorok oznámil, že jeho krajina začala "vojnu" proti chorobe COVID-19, pričom všetky vládne inštitúcie sú v pohotovosti 24 hodín denne. Vláda mieni do tohto boja priamo alebo nepriamo investovať 30 biliónov wonov (približne 22,7 miliardy eur).

Peking vyzval Číňanov žijúcich v zahraničí, aby sa teraz nevracali do vlasti

Čínski predstavitelia vyzvali v utorok Číňanov žijúcich v zahraničí, aby v súvislosti s celosvetovým šírením koronavírusu SARS-CoV-2 necestovali naspäť do vlasti. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nových prípadov nákazy koronavírusom totiž v Číne momentálne ubúda a mnohé z nich sú spojené s osobami, ktoré sa vrátili zo zahraničia.

Ľudia, ktorí napríklad pricestujú do juhočínskej provincie Kuang-tung z krajín, kde je výrazný výskyt nákazy, budú musieť ísť do povinnej 14-dňovej karantény, ako informovali čínske štátne médiá.

Predstavitelia severočínskeho mesta Tan-tung ležiaceho na hraniciach so Severnou Kóreou uviedli, že budú na koronavírus testovať všetkých návštevníkov, ktorí do mesta prišli od 12. februára. Tých, čo prišli po 28. februári, budú testovať v na to vymedzených hoteloch, v ktorých budú môcť prečkať aj karanténu, ak sa u nich nákaza potvrdí.

Austrália obmedzí pohyb pacientov s koronavírusom

Austrálske úrady začnú využívať len zriedka uplatňovaný zákon o biologickej bezpečnosti, aby obmedzili pohyb osôb s podozrením na nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie austrálskeho generálneho prokurátora Christiana Portera o tom informovala agentúra Reuters.

V Austrálii bol v pondelok zaznamenaný prvý prípad šírenia nového koronavírusu bez zjavnej väzby na ostatné prípady infekcie v krajine. Podľa dostupných informácií ide o lekára, ktorý už niekoľko mesiacov neopustil územie štátu, pričom neliečil žiadneho pacienta s potvrdenou nákazou na SARS-CoV-2.

V kontexte obáv zo šírenia tohto potenciálne smrtiaceho infekčného ochorenia generálny prokurátor oznámil, že vláda rozšíri využitie zriedkavo aplikovaného zákona, ktorý jej umožní izolovať niektoré oblasti a nariadiť potenciálne nakazeným osobám samoizoláciu v ich domovoch.

Zákon prijatý ešte v roku 2015 bol podľa Reuters len zriedka využívaný mimo poľnohospodárskeho sektoru. Austrálsky premiér Scott Morrison však ešte minulý týždeň varoval, že pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané COVID-19, je pravdepodobná. Vláda preto podľa neho musí urobiť všetko pre to, aby sa vírus nerozšíril aj na území Austrálie.

Počet nakazených aj mŕtvych v Číne naďalej klesá

Šírenie nového koronavírusu SARS-CoV-2 v Číne sa naďalej spomaľuje. V priebehu pondelka pribudlo len 125 nových prípadov nákazy, čo je o 77 menej ako deň predtým. Chorobe COVID-19 podľahlo 31 ľudí, o 11 menej ako v nedeľu, informovali v utorok v Pekingu predstavitelia čínskej Národnej zdravotníckej komisie. Všetky úmrtia boli opäť zaznamenané v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom epidémie. Počet nových prípadov nákazy sa tam znížil zo 196 na 114.

Celkovo zomrelo v Číne na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené 2943 ľudí. Celkový počet infikovaných dosiahol 80.151. Uvedené počty sú najnižšie od 21. januára, keď sa v Číne začali zverejňovať celoštátne údaje. Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün v tejto súvislosti v New Yorku podľa agentúry AP uviedol, že boj Číny s koronavírusom "dosahuje obrovský pokrok a situácia sa stabilizuje". Čang Ťün sa domnieva, že " víťazstvo" je na dosah už začiatkom jari.

Nový koronavírus sa od vlaňajšieho decembra rozšíril z Číny medzičasom do viac ako 60 krajín. Mimo Číny si vyžiadal viac ako 170 obetí.

Prvé nákazy koronavírusom hlásia Brandenbursko, Durínsko a Sasko

Prvé nákazy novým koronavírusom hlásili v pondelok nemecké spolkové krajiny Brandenbursko, Durínsko a Sasko. V každej bolo infikovanie koronavírusom SARS-CoV-2 potvrdené u jednej osoby, informovala v pondelok večer agentúra DPA.

V nemeckom hlavnom meste Berlín, kde prvé infikovanie potvrdili v nedeľu večer, pribudli v pondelok dva nové prípady. Keďže jedným z infikovaných je pedagóg, dočasne zatvorili aj školu, na ktorej vyučuje.

V Nemecku doteraz registrovali okolo 170 prípadov infikovania novým koronavírusom. Najviac, vyše 90, ich je v Severnom Porýní-Vestfálsku. Žiadne prípady zatiaľ nehlásili iba zo Sárska, Meklenburska-Predpomoranska a Saska-Anhaltska.

Nie každý infikovaný pritom aj ochorel, píše DPA. Prevažná väčšina nakazených má príznaky prechladnutia alebo je asymptomatická.

Maroko má prvý prípad nákazy koronavírusom

Maroko potvrdilo v pondelok prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra MAP s odvolaním sa na marocké ministerstvo zdravotníctva. Nakazená osoba sa nedávno vrátila domov z Talianska. Jej zdravotný stav je podľa ministerstva "stabilný a nespôsobuje obavy". Pacient je izolovaný v nemocnici v Casablanke, kde ho liečia podľa schválených postupov.

Ihneď po doručení výsledkov laboratórnych testov bol spustený mechanizmus na nájdenie všetkých ľudí, ktorí boli v kontakte s pacientom. Úrady tiež prijmú preventívne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu.

Okrem Maroka sa výskyt nového koronavírusu potvrdil zatiaľ v štyroch afrických krajinách - v Egypte (14. februára, išlo o prvý prípad v Afrike vôbec), Nigérii, Senegale a Tunisku.

SOUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti