Viete, aká vzdialenosť a čas sú potrebné na prenos koronavírusu z človeka na človeka?

Nový koronavírus sa od vlaňajšieho decembra rozšíril z Číny medzičasom do viac ako 60 krajín.

Ochorenie má v 95 percentách len mierny priebeh. Na šírenie choroby nestačí letmý kontakt s nakazeným, musí byť intenzívnejší.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) to odhaduje najskôr po 15 minútach pri vzdialenosti asi jeden a pol metra. Pri bozkávaní sa alebo intímnom styku sa však čas nákazy enormne skracuje.

Odborníci zdôrazňujú, že si máme umývať a dezinfikovať ruky a pohybovať sa po čerstvom vzduchu.

Centrum pre ochranu a prevenciu pred ochoreniami predstavilo jasný postup umývania rúk. Prvým krokom je navlhčiť si ruky čistou (studenou alebo teplou vodou). Následne by sme mali vypnúť kohútik a naniesť si na dlane mydlo.

Ďalej by sme krúživým pohybom mali vtierať mydlo na jednu dlaň a potom na druhú. Potom by sme nemali zabudnúť na medziprstový priestor a články prstov. Osobitne sa odporúča dôkladne vyčistiť palec a rotačným pohybom opätovne aj dlane.


Zdroj: YouTube/World Health Organization

Potom si dôkladne opláchneme ruky pod tečúcou vodou, následne ich vytrieme utierkou alebo vreckovkou. Rovnako by sme inou vreckovkou mali utrieť aj kohútik.

Nový koronavírus sa od vlaňajšieho decembra rozšíril z Číny medzičasom do viac ako 60 krajín.

Celkovo zomrelo v Číne na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené 2943 ľudí, celkový počet infikovaných dosiahol 80.151. Mimo Číny si vyžiadal viac ako 170 obetí.

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti