Ďalší štát susediaci so Slovenskom potvrdil koronavírus

Preventívne cvičenie v nemocnici v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR

Nový koronavírus sa od vlaňajšieho decembra rozšíril z Číny medzičasom do viac ako 60 krajín.

Na Ukrajine bol potvrdený prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-COV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané COVID-19. Pre agentúru Reuters to v utorok uviedol úradujúci riaditeľ ukrajinského centra pre verejné zdravie Ihor Kuzin.

Nakazený muž bol podľa Kuzinových slov ešte v sobotu hospitalizovaný v západoukrajinskom meste Černivci po tom, ako do krajiny pricestoval z Talianska cez územie Rumunska.

Nové potenciálne smrtiace infekčné ochorenie sa momentálne zdanlivo šíri rýchlejšie vo zvyšku sveta než v Číne, ktorá je považovaná za jeho epicentrum. Mnohé letiská preto pristúpili ku skríningu pasažierov.

Nemecká výletná loď čaká v nórskom prístave na výsledky testov na koronavírus

Nemecká výletná loď s 1200 cestujúcimi zostala zakotvená v prístave Haugesund na juhu Nórska, zatiaľ čo dvaja z pasažierov čakajú na výsledky testov, ktoré podstúpili pre podozrenie z nákazy novým koronavírusom. Tlačová agentúra AP o tom informovala v utorok s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Mesto Haugesund, ležiace približne 110 kilometrov od druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen, zástupca prevádzkovateľa lode Aida Aura upozornil, že dvaja z cestujúcich boli pred týždňom v styku s treťou osobou, u ktorej testy preukázali prítomnosť nového koronavírusu. Táto osoba sa však na lodi nenachádza.

Mesto Haugesund vyslalo na loď lekára, ktorý sa vyjadril, že u nikoho z cestujúcich sa neprejavujú príznaky respiračnej choroby COVID-19 spôsobovanej koronavírusom SARS-CoV-2. Plavebná spoločnosť vyhlásila, že cestujúcich kontaktovali v rámci "rutinného preverovania situácie" aj nemecké zdravotnícke orgány. Dodala, že všetkých cestujúcich o situácii informovali a nevstupujú na pevninu.

Francúzsko skonfiškuje všetky ochranné masky a ich produkciu pre koronavírus

Francúzske úrady v najbližších mesiacoch skonfiškujú v prospech štátu všetky ochranné masky a ich ďalšiu produkciu. Vláda týmto opatrením reaguje na epidémiu nového koronavírusu, ktorý si v krajine vyžiadal už štyri ľudské životy. V utorok to na Twitteri oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"Distribuujeme ich zdravotníckym profesionálom a Francúzom nakazeným koronavírusom," napísal Macron v tweete.

Koronavírus sa šíri Francúzskom. Vláda v utorok hlásila, že celkový počet prípadov nákazy je 204, čo je nárast o 13 oproti predchádzajúcemu dňu. Celkovo sú vo Francúzsku aj štyri úmrtia. Najnovšou obeťou sa stal 92-ročný muž v regióne Bretónsko, kde majú veľký výskyt ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom a tisíce detí nechodia do školy a zdržiavajú sa doma, uviedla agentúra AP.

Obavy z nakazenia koronavírusom viedli vo Francúzsku k nedostatku čistiaceho gélu na ruky a tvárových rúšok, čo viedlo niektoré obchody a on-line predajcov k prudkému zvýšeniu cien.

V Nemecku je koronavírusom infikovaných najmenej 188 osôb

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Nemecku v utorok zvýšil na najmenej 188. Od pondelňajšieho popoludnia, keď bolo hlásených 157 prípadov, sa tak pribudlo ďalších 31 infikovaných ľudí. Aktuálne údaje priniesol Inštitút Roberta Kocha (RKI), ktorý citovala agentúra Reuters.

"K dnešnému dňu máme v Nemecku laboratórne potvrdených 188 prípadov. Z globálneho pohľadu ide naďalej o veľmi dynamickú a nebezpečne sa zhoršujúcu situáciu. V Nemecku musíme naďalej počítať s ďalšími prípadmi, infekčnými reťazcami a ohniskami infekcie. Nebezpečenstvo pre našich obyvateľov hodnotíme aktuálne ako mierne," vyhlásil podľa agentúry DPA zástupca riaditeľa RKI Lars Schaade.

Podľa údajov RKI, ktorý sa špecializuje na kontrolu a prevenciu ochorení, sa nový druh koronavírusu objavil už v 13 zo 16 spolkových krajín Nemecka. Najviac postihnutou spomedzi nich je Severné Porýnie-Vestfálsko. Nakazených je tam 101 osôb.

Nemecko doposiaľ nehlásilo nijaké úmrtie na ochorenie Covid-19, ktoré vírus spôsobuje. Doteraz sa na celom svete v 73 krajinách nakazilo koronavírusom takmer 91 000 ľudí.

Počet ľudí nakazených v Rakúsku sa zvýšil na 21

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rakúsku v utorok dopoludnia zvýšil na 21 po tom, ako boli potvrdené tri nové prípady. Oznámil to na tlačovej konferencii vo Viedni rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, píše agentúra APA.

V ktorej spolkovej krajine sa nové prípady objavili, však minister nateraz nespresnil. Na území celého Rakúska je v súčasnosti v karanténe približne 350 ľudí, uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Vo väčšine prípadov ide o osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s infikovanými ľuďmi a v izolácii sú na odporúčanie úradov, ako v pondelok oznámilo ministerstvo vnútra.

"Hlavným problémom v Európe je Taliansko, kde je 71 percent zo všetkých prípadov v Európe. Medzičasom sú však zasiahnuté už takmer všetky členské štáty," povedal Anschober. Dodal, že dobrou správou je, že počet nových prípadov v Číne výrazne klesá.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Poľskí poslanci schválili preventívne opatrenia na boj s koronavírusom

Poľský parlament schválil v noci na utorok nový zákon zavádzajúci preventívne opatrenia proti možnému šíreniu nákazy koronavírusom SARS-COV-2. V Poľsku zatiaľ nepotvrdili žiaden prípad infekcie, informovala v utorok agentúra DPA.

Schválená právna norma okrem iného umožňuje podnikom, aby svojim zamestnancom nariadili prácu z domu. V prípade šírenia vírusu tiež zostanú zatvorené škôlky a školy, pričom rodičom vznikne nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

Zákon navyše úradom povoľuje zadovážiť si medicínske vybavenie a pomôcky na boj proti koronavírusu bez vypísania verejnej súťaže.

Francúzsko pre koronavírus zatvorilo desiatky škôl, ostatné sa zásobujú mydlom

Francúzske úrady rozhodli o zatvorení približne 120 škôl v oblastiach, odkiaľ sú hlásené najvyššie počty ľudí nakazených novým koronavírusom. Zatvorenie ďalších môže nasledovať v nadchádzajúcich dňoch, oznámil v utorok minister školstva Jean-Michel Blanquer.

V departmáne Oise severne od Paríža prerušili vyučovanie na školách prvého i druhého stupňa. Ide o región, kde sa objavil najvýraznejší zhluk prípadov nakazenia a kde žili aj dvaja pacienti, ktorí ochoreniu spôsobenému koronavírusom podľahli.

Vo Francúzsku podľa AFP oficiálne evidujú už 191 nakazených a troch mŕtvych.

Zatvorenie škôl v departmáne Oise postihlo približne 35 000 detí. Ďalších 9000 má zostať doma v departmáne Morbihan, ktorý je súčasťou regiónu Bretónsko. Na parížskom predmestí Montreuil zatvorili triedu s 20 žiakmi po tom, ako u jedného z nich testy potvrdili koronavírus.

Zdroj: TVNOVINY.sk

KYJEV/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti