Otázky a odpovede o koronavíruse: Toto o ochorení zaujíma Slovákov najviac

U nás sa jeho existencia doteraz nepotvrdila.

V súvislosti so šíriacim sa novým koronavírusom COVID-19 narastá panika medzi Slovákmi aj napriek tomu, že doteraz sa výskyt tohto ochorenia v našich zemepisných šírkach nepotvrdil.

Pri tejto príležitosti Úrad verejného zdravotníctva vydal zoznam najčastejších otázok a odpovedí, ktoré by vám mali pomôcť zorientovať sa.

Aký je prameň pôvodcu nákazy?

Predpokladá sa, že sú nimi zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan a ľudia sa nakazili kontaktom s nimi. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať.

Aké sú prejavy ochorenia?

Ide o akútne respiračné ochorenie, a síce vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia), ktoré má všeobecné príznaky virózy či chrípky. Medzi príznaky patria teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie, môže sa objaviť aj zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza dva až 14 dní, priemerne šesť dní.

TIP: Nádej pre ľudstvo? Architekt predstavil štít, ktorý je imúnny voči koronavírusu

Ako sa lieči toto ochorenie?

Neúčinkujú naň antibiotiká a overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. U infikovaných sa zahajuje podporná liečba bežne dostupnými liekmi, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia.

Aká je pravdepodobnosť, že sa koronavírusom nakazím?

Ľudia sa môžu nakaziť od osôb, u ktorých koronavírus potvrdili. Ochorenie sa prenáša malými kvapôčkami z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. Hlavný spôsob prenosu sú teda kvapôčky vylúčené osobou, ktorá kašle.

Môže mi ako prevencia pomôcť očkovanie proti chrípke?

Je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne znamená vysoké riziko komplikácií.

Aké hygienické návyky je potrebné preventívne dodržiavať?

- umývať si ruky často mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, je potrebné použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu

- nedotýkať sa očí, nosa a úst, koronavírus sa môže preniesť kontaminovanými rukami

- zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zlikvidovať

- vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky

- dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek, kto kašle alebo kýcha

- ak ste chorý, kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečiť v samostatnej izbe

- v domácnosti dbať na zvýšenú dezinfekciu povrchov

TIP: Vedci prezradili dátum, kedy sa zrodil koronavírus. Svoju podobu mení každým dňom

Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?

Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín až dní. Závisí to od viacerých podmienok, a síce teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.

Dá sa na Slovensku testovať na prítomnosť koronavírusu?

Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku vzoriek od pacienta zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave.

Pomôže mi nosenie ochranného rúška?

V oblasti, kde ešte ochorenie nezaznamenali, nosenie ochranného rúška alebo respirátora nie je potrebné. Pokiaľ ide o používanie rúšok a respirátorov, má to význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti