Irak potvrdil prvé úmrtie spôsobené novým koronavírusom

0403_Reflex_04_03_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Počet nových prípadov v Číne však už tretí deň klesá.

Moslimský duchovný vo veku 70 rokov sa stal v stredu prvým človekom, ktorý zomrel v Iraku na ochorenie spôsobované novým druhom koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne zdroje.

V Iraku je dosiaľ známych 31 prípadov nákazy novým koronavírusom. Kazateľ, ktorý mu nakoniec podľahol, bol pred smrťou v karanténe v meste Sulajmáníja ležiacom na severovýchode krajiny.

Duchovný sa podľa miestnych zdrojov nedávno stretol s Iračanmi vracajúcimi sa zo susedného Iránu, kde má nový koronavírus druhú najhoršiu bilanciu po Číne ako ohnisku šírenia nákazy. Celkove evidujú v Iráne už 77 mŕtvych a ďalších vyše 2300 nakazených.

Ďalších 38 mŕtvych v Číne

Čína v stredu potvrdila ďalších 38 prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú novým koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 2981. Počet nových prípadov však už tretí deň klesá. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie čínskej Národnej zdravotníckej komisie.

Celkový počet úmrtí na ochorenie spôsobené novým koronavírusom stúpol v Číne na 2981, pričom infikovaných je celkovo 80.200 osôb.

Južná Kórea potvrdila v stredu štyri ďalšie úmrtia na infekciu spôsobenú SARS-CoV-2, čím sa ich celkový počet v tejto krajine zvýšil na 32. Nakazených je 5328 osôb, napísala agentúra Jonhap.

V Indii na koronavírus pozitívne otestovali 17 Talianov

Sedemnásť Talianov v Indii bolo pozitívne testovaných na nový koronavírus SARS-CoV-2. Agentúru AFP o tom v stredu informoval nemenovaný zdroj.

Vírus sa najprv potvrdil u dvoch ľudí z 23-člennej skupiny turistov v západoindickom štáte Radžastan, ktorí do krajiny prišli vo februári. Zvyšných 21 ľudí bolo následne v utorok umiestnených do karantény v špeciálnom zariadení v indickom hlavnom meste Naí Dillí.

"Z 21 turistov bolo 15 pozitívne testovaných na koronavírus. Čakáme na výsledky ostatných," povedal pre AFP zdroj pod podmienkou anonymity.

Taliansko zaznamenalo už 79 prípadov úmrtí na ochorenie Covid-19 spôsobené koronavírusom a viac než 2500 ľudí sa ním nakazilo.

India zaviedla proti šíreniu nákazy viaceré preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú zákaz vstupu do krajiny návštevníkom prichádzajúcim z najviac postihnutých krajín - Južnej Kórey, Talianska, Iránu a Japonska s výnimkou diplomatov a predstaviteľov medzinárodných inštitúcií. Indickí zdravotníci tiež vykonávajú skríning zdravotného stavu ľudí prichádzajúcich do krajiny.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Argentína a Čile majú prvé prípady nákazy

Argentína a Čile potvrdili v utorok prvé prípady nákazy novým koronavírusom, ktorý sa z Číny rozšíril do vyše 60 štátov sveta. Informovala o tom agentúra AFP. V oboch prípadoch ide o ľudí, ktorí sa do svojich domovských krajín vrátili zo zahraničných ciest.

V Argentíne sa prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 potvrdila u 43-ročného muža, ktorý sa 1. marca vrátil z Talianska. U 33-ročného Čiľana sa prítomnosť koronavírusu potvrdila po tom, ako sa vrátil z mesačného pobytu v juhovýchodnej Ázii.

Argentínsky minister zdravotníctva Ginés González García uviedol, že Argentínčan bol umiestnený do karantény po tom, čo sa v deň návratu z Talianska prihlásil na súkromnej klinike v metropole Buenos Aires.

"Identifikovali sme prvý prípad. Ide o pacienta, ktorý sa vrátil z Talianska," povedal González García s tým, že prípad nie je komplikovaný.

Čilský minister zdravotníctva Jaime José Maňalich uviedol, že 33-ročný muž, ktorý sa 25. februára vrátil do Čile, bol s vysokou horúčkou hospitalizovaný v meste Talca vzdialenom približne 350 kilometrov južne od čilskej metropoly Santiago. Stav pacienta sa však medzičasom zlepšil a v súčasnosti je "úplne bez príznakov ochorenia", dodal Maňalich.

Dva nové prípady infekcie koronavírusom SARS-CoV-2 znamenajú, že sa celkový počet infikovaných v Latinskej Amerike zvýšil na 17, pričom najviac postihnutými krajinami sú Ekvádor s piatimi infikovanými osobami a Mexiko s piatimi.

Počet obetí stúpol v štáte Washington na deväť

Na deväť sa v Spojených štátoch zvýšil v utorok počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý sa do viac ako 60 krajín sveta rozšíril z Číny. Prípadov nákazy je v celých USA viac ako 100. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na americké ministerstvo zdravotníctva. Ku všetkým prípadom úmrtia na nový koronavírus došlo v štáte Washington na severozápade USA.

Americký prezident Donald Trump v súvislosti so šíriacou sa nákazou spôsobenou koronavírusom vyhlásil, že neuvažuje o obmedzení pohybu osôb medzi jednotlivými štátmi Únie.

Federálna vláda však môže pristúpiť k sprísneniu obmedzení týkajúcich sa ciest zo zahraničia, povedal Trump v utorok na brífingu pred Bielym domom s tým, že by radšej medzinárodný cestovný ruch neobmedzoval.

Irán hlási už 92 mŕtvych a vyše 2900 nakazených koronavírusom

V Iráne sa novým koronavírusom nakazilo už najmenej 2922 ľudí a 92 podľahlo ochoreniu, ktoré vyvoláva. Na tlačovej konferencii v Teheráne to v stredu oznámil hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva.

Iránsky prezident Hasan Rúhání na stredajšom rokovaní vlády uviedol, že vírus zasiahol už takmer všetkých 31 provincií krajiny, informovala agentúra AP.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva za posledných 24 hodín bolo v Iráne zaznamenaných 15 nových úmrtí a 586 prípadov nákazy.

Odborníci sa však obávajú, že skutočný počet nakazených je v Iráne vyšší než priznávajú oficiálne štatistiky. V krajinách Blízkeho východu evidujú vyše 3140 nakazených; väčšina z nich má súvis s Iránom.

Novým koronavírusom sa v Iráne nakazilo aj množstvo vysoko postavených činiteľov vrátane 23 poslancov parlamentu. Rezort zdravotníctva vopred avizoval, že v stredu sa začne celonárodná screeningová kampaň.

BUENOS AIRES/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti