Česko zatiaľ neplánuje rušiť hromadné akcie pre koronavírus

V krajine majú oficiálne päť potvrdených prípadov na ochorenie COVID-19.

V Českej republike sa v dôsledku šírenia nového koronavírusu nebudú obmedzovať hromadné akcie. V stredu o tom rozhodla Bezpečnostná rada štátu. Informovali o tom spravodajský server Novinky.cz a televízia ČT24.

Český premiér Andrej Babiš po jej rokovaní novinárom povedal, že dôvod na zásadné obavy nie je. Podľa Babiša na obmedzovanie zhromaždení nie je dôvod, pretože nákaza sa nerozširuje.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch doplnil, že všetky akcie a zhromaždenia nad 5 000 ľudí budú musieť usporiadatelia hlásiť krajským hygienickým staniciam, aby sa posúdilo riziko. Rovnako podľa neho nie je dôvod rušiť akcie plošne.

Babiš považuje za zásadné zabezpečenie respirátorov pre zdravotníkov. "Zavedieme centrálny nákup a centrálnu evidenciu," povedal. Dodal, že ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová bude rokovať s cestovnými kanceláriami.

Jediným obmedzením bude svetový pohár v biatlone v Novom Meste na Morave, ktorý sa uskutoční bez divákov.

České ministerstvo zdravotníctva už v utorok večer informovalo, že od stredy zakazuje vývoz respirátorov triedy FFP3 mimo Česko a ich predaj všetkým okrem zdravotníckym a sociálnym zariadeniam, orgánom ochrany verejného zdravia, zložkám integrovaného záchranného systému a ďalšie orgány štátnej správy.

Oficiálne je v Českej republike zatiaľ zaznamenaných päť prípadov nákazy koronavírusom. Štyri osoby sú hospitalizované v Prahe na infekčnom oddelení Nemocnice na Bulovke, piata leží v nemocnici v Ústí nad Labem. Na jej žiadosť tam zostane naďalej a do Prahy ju neprevezú.

Všetkých päť pacientov má zatiaľ ľahký priebeh ochorenia, traja z nich dokonca už symptómy takmer nevykazujú.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti