Koronavírus zmutoval na dva kmene. Až 70 percent nakazených má ten agresívnejší

Zozadu Milan Lucic a Mark Giordano z Calgary oslavujú gól proti Tampe.
Zdroj: Profimedia.sk

Vedci, ktorí podrobne študujú nový koronavírus, zverejnili nové poznatky.

Nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa rozšíril od decembra minulého roka z Číny do celého sveta. Momentálne evidujú nakazených pacientov v 80 krajinách sveta, je ich cez 93-tisíc a 3 200 ľudí mu podľahlo. Cez 50-tisíc ľudí sa už vyliečilo. Vedci z Pekingu a Šanghaja, ktorí ho podrobne študujú, zverejnili nové zistenia, uviedol Daily Mail.

Podľa nich vírus už stihol zmutovať na dva kmene. Až 70 percent nakazených ľudí má tú agresívnejšiu a nákazlivejšiu formu. Skutočnosť, že vírus sa časom mení, sťažuje jeho výskum, ale tiež liečbu. Možnosť opätovného nakazenia sa tak môže zvýšiť. Potvrdzuje to aj prípad pacientky z Japonska, ktorá sa po vyliečení opäť nakazila. Viac si prečítajte v článku: Najhoršie obavy vedcov sa potvrdili: Japonka, ktorá sa vyliečila z koronavírusu, ho má druhýkrát.

Experti tvrdia, že štúdia o mutácii koronavírusu vznikla na základe malého množstva vzoriek (103 vzoriek) a je potrebný ďalší výskum. Zatiaľ tieto kmene pomenovali L a S, pričom ten prvý je viac agresívnejší. L je však už menej bežný vďaka preventívnym opatreniam v krajinách.

Čína po prvý raz upovedomila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o tom, že v meste Wu-chan v provincii Chu-pej sa objavil nový vírus, 31. decembra 2019. Tamojší predstavitelia však spočiatku pred verejnosťou zatajovali informácie, nenahlasovali skutočný počet infikovaných ľudí, zľahčovali riziká spojené so šírením vírusu a neposkytli včas informácie, ktoré mohli zachrániť ľudské životy.

Samotný čínsky prezident o situácii ohľadom koronavírusu verejne informoval až 20. januára pričom vyhlásil, že je potrebné rázne zakročiť proti jeho šíreniu.

Na celom svete sa vírusom infikovalo viac ako 93 000 ľudí, z toho viac než 80 000 ich je v Číne, kde mu už podľahlo 2 981 osôb.

Zdroj: TVNOVINY.sk

PEKING/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.