Belgicko hlási 27 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkovo je ich 50

Teória veľkého tresku XII.
Teória veľkého tresku XII. Zdroj: TASR/AP

Väčšina pozitívne testovaných sa vrátila z dovoleniek v Taliansku.

V Belgicku pribudlo za uplynulých 24 hodín 27 nových prípadov infikovania osôb novým koronavírusom SARS-CoV2. Celkový počet nakazených tak stúpol na 50, informovalo vo štvrtok ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo spresnilo, že 16 nových prípadov zaznamenali vo Flámsku, dva v Bruseli a deväť vo Valónsku. Väčšina pozitívne testovaných sa vrátila z dovoleniek v Taliansku a má len mierne príznaky choroby (infekcie horných dýchacích ciest). Všetci pacienti sú izolovaní a liečení doma alebo v nemocnici.

"Očakávame, že počet infikovaných sa bude naďalej zvyšovať," uvádza sa v tlačovej správe ministerstva.

Televízna stanica RTBF informovala, že vedenie Atómia, jednej z hlavných atrakcií v Bruseli, pre riziko šírenia koronavírusu rozhodlo o obmedzení počtu návštevníkov vo výťahoch. Spoločnosť prevádzkujúca Atómium znížila počet návštevníkov v hlavnom výťahu, ktorý ich vyvezie do výšky 102 metrov, z 18 na desať. Minulý rok budovu, ktorá znázorňuje 165 miliárdkrát zväčšenú základnú bunku kryštalickej mriežky železa, navštívilo vyše 650 000 ľudí.

Prvé úmrtie vo Švajčiarsku

Švajčiarske úrady vo štvrtok potvrdili prvé úmrtie osoby infikovanej novým typom koronavírusu v krajine. Informoval o tom portál 20min.ch.

Ochoreniu COVID-19 v noci na štvrtok podľahla 74-ročná žena v kantóne Vaud ležiacom na západe krajiny.

Išlo o rizikovú pacientku, ktorá trpela aj ďalším ochorením. Hospitalizovali ju v utorok.

Švajčiarsko zaznamenalo prvý prípad nákazy novým typom koronavírusu SARS-CoV-2 25. februára. Počet nakazených sa odvtedy zvýšil na 58 a ďalších 39 prípadov musí ešte potvrdiť laboratórium v Ženeve.

Prvý prípad v Bosne

Ministerstvo zdravotníctva Bosny a Hercegoviny potvrdilo vo štvrtok prvý prípad nákazy novým koronavírusom v tejto balkánskej krajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prípad zaznamenali v bosnianskej Republike srbskej, bližšie podrobnosti však ministerstvo bezprostredne neposkytlo.

Podľa srbskej verejnoprávnej televízie RTS sa vírusom SARS-CoV-2 nakazil obyvateľ mesta Banja Luka, ktorý pracuje v Taliansku. Jeho manželka a dieťa žijú v Banja Luke, metropole bosnianskej Republiky Srbskej, ktorá je druhým najväčším mestom v Bosne. Stav pacient je údajne dobrý, má len miernu horúčku.

Situácia v Taliansku

Talianska vláda v stredu vyhlásila, že v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu SARS-COV-2 sa budú všetky športové podujatia v tejto juhoeurópskej krajine až do 3. apríla konať bez prítomnosti fanúšikov. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v stredu vyhlásil, že Taliansko, ktoré epidémia nového koronavírusu zasiahla najviac spomedzi všetkých európskych krajín, dokáže terajší počet infikovaných osôb zvládnuť. Zdôraznil však zároveň, že vláda musí prijať prísne opatrenia, ak nechce, aby sa epidémia vymkla spod kontroly.

"Dokým je množstvo (infikovaných) nízke, zdravotnícky systém dokáže ľuďom efektívne pomáhať. Avšak v prípade exponenciálneho nárastu nedokáže žiadna krajina na svete, vrátane Talianska, situáciu zvládnuť," vyhlásil premiér.

Rím v stredu okrem zákazu účasti na športových podujatiach prijal aj rad iných opatrení, vrátane uzavretia všetkých škôl a univerzít do 15. marca.

V Taliansku zaznamenali už najmenej 3000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý si tam vyžiadal už vyše 100 obetí na životoch. Len za jeden deň tu zomrelo 28 ľudí. Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje ochorenie nazvané Covid-19.


Koronavírus potvrdili aj na francúzskom ostrove Korzika

Tri prvé potvrdené prípady nákazy koronavírusom SARS-Cov2 oznámili vo štvrtok aj úrady na francúzskom ostrove Korzika.

Podľa televízie France 3 Corse ide zrejme o tri osoby, ktoré sa nedávno zúčastnili na náboženskom podujatí v meste Mulhouse na východe Francúzska, kde sa koronavírusom nového typu nakazilo niekoľko ľudí.

Od prvého dňa, keď vo Francúzsku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-Cov2, zomreli šiesti ľudia vo veku od 60 do 92 rokov, z ktorých väčšina však predtým mala diagnostikované iné závažné ochorenia.

Podľa bilancie zo stredy večera, vo Francúzsku evidovali 285 potvrdených prípadov nakazenia novým koronavírusom, čo je v priebehu 24 hodín nárast o 73 prípadov.

Generálny riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérôme Salomon informoval, že 15 pacientov je aktuálne na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku stúpol na 349

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Nemecku naďalej stúpa a dnešnej ôsmej hodine rannej ich bolo potvrdených 349. Informoval o tom na svojej stránke Inštitút Roberta Kocha (RKI).

Najviac prípadov je registrovaných v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, odkiaľ ich hlásili už 175.

Viac ako 50 potvrdených prípadov zaznamenali aj spolkové krajiny Bádensko-Württembersko (65) a Bavorsko (52). Po jednom prípade majú Brandenbursko, Durínsko, Sársko a Sasko. Epidémii zatiaľ odoláva Sasko-Anhaltsko.

V Grécku zaznamenali 21 nových prípadov nákazy koronavírusom

V Grécku vo štvrtok potvrdili 21 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o členov skupiny, ktorá sa nedávno vrátila z Izraela. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa miestne úrady.

"Z 24 bolo 21 ľudí testovaných pozitívne," uviedol Sotiris Tsiodras z gréckeho Úradu verejného zdravotníctva (EODY).Celkovo doteraz zaznamenali v Grécku 31 prípadov nákazy novým koronavírusom.

V Číne je už viac ako 3000 mŕtvych

Už viac než 3000 obetí na životoch si v Číne vyžiadal nový koronavírus SARS-COV-2. Celkový počet nových potvrdených prípadov nákazy tam však aj naďalej klesá. S odvolaním sa na štvrtkové údaje čínskych úradov o tom informovala agentúra AP. Celkový počet nakazených osôb sa v Číne podľa najnovších údajov od začiatku epidémie vyšplhal na 80.409, z toho 3012 ochoreniu podľahlo.

Infekčnému ochoreniu COVID-19 podľahlo v Číne za posledných 24 hodín 31 osôb, pričom potvrdených bolo 139 nových prípadov nákazy. Všetky nové prípady okrem piatich boli zaznamenané v provincii Chu-pej, ktorá je považovaná za epicentrum šírenia nového koronavírusu. Zatiaľ čo miestne nemocnice v Chu-peji prijali 134 nových pacientov, v celej krajine bolo po vyliečení zo zdravotníckych zariadení prepustených 1923 ľudí.

Zdroj: TVNOVINY.sk

RÍM/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti