Počet obetí koronavírusu v Iráne dosiahol 107, zatvorili všetky školy

Biely dom
Zdroj: TASR/Chinatopix via AP

Prvý prípad nákazy v Iráne potvrdili 19. februára v šiitskom pútnickom meste Kom.

Irán vo štvrtok oznámil 15 ďalších úmrtí v dôsledku nákazy novým typom koronavírusu, čím sa celkový počet obetí v tejto krajine zvýšil na 107. Informovala o tom agentúra AFP.

Počet nakazených sa zvýšil 3 513. Iránske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že školy a univerzity v krajine zostanú z dôvodu šírenia nákazy do začiatku apríla zatvorené.

"Ľudia by to nemali považovať za príležitosť na cestovanie. Mali by zostať doma a brať naše varovania vážne," varovalo ministerstvo.

Prvý prípad nákazy v Iráne potvrdili 19. februára v šiitskom pútnickom meste Kom.

Situácia v Južnej Kórei

Počet nakazených novým typom koronavísu v Južnej Kórei stúpol o 438 a vo štvrtok dosiahol 5766 osôb. Vírus si tam vyžiadal už 35 obetí, informovali agentúry AFP a DPA s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Väčšina nakazených, vrátane 407 nových prípadov, sa nachádza v štvrtom najväčšom juhokórejskom meste Tegu a okolitej provincii Severný Kjongsang.

Približne 60 percent potvrdených prípadov v Tegu a jeho okolí sa spája s náboženským hnutím Sinčchondži. Vírus sa v kostoloch tohto kresťanského hnutia, ktoré sa často označuje za sektu, začal šíriť po tom, ako sa na bohoslužbách v meste Tegu zúčastňovala infikovaná 61-ročná žena, a to ešte predtým, než u nej vírus potvrdili.

Austrália vo štvrtok oznámila, že zavedie zákaz vstupu pre cudzincov, ktorí v nedávnom období navštívili Južnú Kóreu. Podobné opatrenia už zaviedlo 36 krajín a teritórií.

Kórejský premiér Čung Sje-gjun povedal, že od piatku bude zakázaný vývoz rúšok na tvár. Dopyt po rúškach prudko narástol a úrady majú problém zabezpečiť dostatočné množstvo týchto ochranných pomôcok.

Nový koronavírus SARS-CoV-2 si Číne, kde koncom decembra 2019 potvrdili prvé prípady, vyžiadal už viac než 3000 obetí na životoch a počet nakazených sa vyšplhal na 80.409. Celkový počet nových potvrdených prípadov nákazy tam však aj naďalej klesá.

Vírus sa už rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta a globálne si vyžiadal približne 3200 obetí. Počet nakazených je viac ako 92 000.


V Juhoafrickej republike zaznamenali prvý prípad nákazy koronavírusom

V Juhoafrickej republike (JAR) potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Informoval o tom vo štvrtok britský denník Guardian.

Ide o 38-ročného muža, ktorý bol v Taliansku so svojou manželskou a skupinou desiatich ľudí. Do JAR sa vrátili 1. marca. Muž o dva dni neskôr navštívil lekára s príznakmi, medzi ktorými bola horúčka, bolenie hlavy a hrdla a kašeľ.

Úrady teraz vyslali do provincie Kwazulu-Natal tím epidemiológov a lekárov, ktorý sa pokúsi zisť, s kým bol nakazený muž v kontakte.

Kalifornia vyhlásila pre koronavírus stav núdze

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v stredu stav núdze. Stalo sa tak po tom, ako tento najľudnatejší americký štát oznámil prvé úmrtie na nový koronavírus, informovala agentúra DPA.

Podľa guvernéra vyhlásenie stavu núdze pomôže Kalifornii, kde evidujú zatiaľ 53 prípadov nákazy, pripraviť sa na možnosť, že sa koronavírus ešte viac rozšíri.

V severokalifornskom meste Roseville zomrel po infikovaní koronavírusom starší muž, ktorý podľa zdravotníkov trpel aj inými ochoreniami. Podľa vyhlásenia úradov sa mohol nakaziť vo februári počas výletnej plavby zo San Francisca do Mexika.

Zdroj: TVNOVINY.sk

SOUL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti