Mapa koronavírusu v Európe: Slovensko ako jeden z mála štátov odoláva

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Zdroj: Shutterstock.com

Na Slovensku sme zatiaľ otestovali 247 vzoriek, všetky boli negatívne.

Nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa rozšíril od decembra minulého roka z Číny do celého sveta. Už 85 krajín eviduje tento vírus, nakazilo sa takmer 100-tisíc ľudí a zomrelo cez 3 200 pacientov.

Koronavírus spôsobuje paniku aj v Európe. Najväčším ohniskom je Taliansko, kde sa počet nakazených vyšplhal na vyše 3 000, zomrelo vyše 100 ľudí.

Vírus rozniesli po starom kontinente najmä turisti. Väčšina prípadov z iných štátov súvisí so severným Talianskom. Pozrite si aktuálnu mapu, ktorá zobrazuje európske štáty, kde už potvrdili minimálne jeden prípad nákazy. Koronavírus zaznamenali zatiaľ v 32 krajinách Európy, uvádza portál worldometers.info.

Zdroj: TVNOVINY.sk
 

Slovensko je zatiaľ ako jedna z mála krajín, kde koronavírus nepotvrdili ani v jednom prípade. Už 306 vzoriek, ktoré testovali na ochorenie COVID-19, je negatívnych, vo štvrtok poobede o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Išlo najmä o Slovákov, ktorí boli v zahraničí.

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky.

Typickými príznakmi sú teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález - zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza dva až 14 dní, priemerne šesť dní.


Počet nakazených a počet úmrtí v Európe:

Zdroj: TVNOVINY.sk

Prvých nakazených hlási už aj Vatikán a Srbsko.
BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.