Vedci našli úplne prvého Európana, ktorý sa nakazil koronavírusom. Zverejnili, o koho ide

Ilustračná snímka- koronavírus
Ilustračná snímka- koronavírus Zdroj: Profimedia.sk

Nakazil sa po kontakte s Číňankou, ktorá je jeho obchodnou partnerkou.

Prvým Európanom, ktorý sa v januári nakazil novým koronavírusom, mohol byť 33-ročný nemecký podnikateľ. Uvádza sa to v liste nemeckých expertov zverejnenom tento týždeň v odbornom časopise New England Journal of Medicine, informoval vo štvrtok denník The Guardian.

Podľa nemeckých lekárov mohol byť vôbec prvým nakazeným Európanom (tzv. pacientom 1) 33-ročný nemecký podnikateľ. Išlo o inak zdravého muža, u ktorého sa 24. januára prejavila bolesť hrdla, symptómy nachladnutia a bolesti svalov.

Nasledujúci deň mu vystúpila teplota na 39,1 stupňa Celzia a dostal kašeľ spojený s vykašliavaním hlienu. Večer ďalšieho dňa sa jeho stav zlepšil, a tak 27. januára sa už vrátil do práce.


Pred vypuknutím ochorenia (20. a 21. januára) absolvoval sériu stretnutí s čínskou obchodnou partnerkou, ktoré sa konali v priestoroch firmy neďaleko bavorskej metropoly Mníchov.

Spomínaná Číňanka, pochádzajúca zo Šanghaja, sa v Nemecku zdržiavala v dňoch 19.-22. januára. Počas pobytu v Nemecku sa u nej žiadne symptómy choroby neprejavovali, ochorela však počas spiatočného letu do Číny. Tam ju následne 26. januára pozitívne otestovali na prítomnosť vírusu SARS-CoV2.

Žena o tom okamžite informovala príslušnú firmu v Nemecku a spomínaného podnikateľa následne umiestnili na kliniku infekčných chorôb univerzitnej nemocnice v Mníchove. Dňa 28. januára testy potvrdili nákazu u ďalších troch zamestnancov spomínanej nemeckej firmy. U žiadneho z nich sa neprejavili príznaky závažného ochorenia.

BERLÍN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti