WHO: Príliš veľa krajín nerobí dosť v boji proti šíreniu nového koronavírusu

Majk Spirit so snúbenicou Máriou
Zdroj: TASR/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

WHO v tejto súvislosti vyzvala vlády, aby prevzali zodpovednosť a "koordinovali všetky sektory".

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vo štvrtok varoval, že príliš veľa krajín neprijíma všetky potrebné kroky v boji proti šíreniu potenciálne smrteľného nového typu koronavírusu.

Tedros pred novinármi v Ženeve uviedol, že sa obáva, že "dlhý zoznam" krajín nepreukazuje "rozsah politického úsilia", ktoré by "zodpovedalo rozsahu hrozby, ktorej všetci čelíme". "Toto nie je cvičenie," povedal Tedros.

Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa už rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta a globálne si vyžiadal približne 3200 obetí a viac ako 95.000 nakazených.

Najviac obetí a nakazených evidujú v Číne, kde sa vírus prvýkrát objavil koncom decembra 2019, čo viedlo ku karanténe celých miest, dočasnému zatvoreniu tovární a uzavretiu škôl na neurčito.

Nákaza sa však rýchlo rozšírila za hranice Číny. "Táto epidémia predstavuje hrozbu pre každú krajinu, bohatú či chudobnú," varoval Tedros.

Podľa neho niektoré krajiny túto hrozbu neberú dostatočne vážne, pričom mnohé štáty riešenie krízy postupujú na svoje ministerstvá zdravotníctva. Tento prístup považuje šéf WHO za "nesprávny". Keďže táto kríza ovplyvňuje všetky časti spoločnosti, požaduje "prístup celej vlády".

V tejto súvislosti vyzval vlády, aby prevzali zodpovednosť a "koordinovali všetky sektory".
Tedros zároveň trvá na tom, že pandémia ešte nenastala.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.