Holandsko oznámilo prvé úmrtie na nákazu koronavírusom

Meghan a Harry v Londýne
Zdroj: TASR/AP

Francúzsko sa pripravuje na stav epidémie.

Holandsko v piatok oznámilo prvé úmrtie v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu SARS-CoV-2. Ide o 86-ročného muža, ktorý zomrel v nemocnici v Rotterdame. Informovala o tom stránka nos.nl.

Prvý prípad vo Vatikáne

Vo Vatikáne v piatok potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Oznámil to podľa televízie Sky Tg24 hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Nákaza bola zistená vo štvrtok. Ambulancie vo vatikánskych klinikách dočasne neprijímajú pacientov, aby mohli dezinfikovať svoje priestory. Bruni dodal, že rýchla záchranná zdravotná služba pracuje v obvyklom režime.

Taliansko oznámilo vo štvrtok 41 nových prípadov úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom. Celkový počet mŕtvych v krajine sa zvýšil na 148. Ide o najvyšší počet úmrtí za jediný deň od vypuknutia nákazy v Taliansku.

Počet nakazených vo štvrtok vzrástol o 769. Celkový počet nakazených v Taliansku je 3 858. Z akútneho respiračného ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 414 ľudí.

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku dosiahol 534

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Nemecku sa od štvrtkového popoludnia zvýšil o 134. Celkovo bolo v piatok o siedmej hodine ráno registrovaných 534 infikovaných, informoval na svojej stránke Inštitút Roberta Kocha (RKI).

Najviac prípadov (281) hlási naďalej spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko. Školy a škôlky v okrese Heinsberg v Severnom Porýnii-Vestfálsku zostanú podľa denníka Die Welt najmenej do 15. marca zatvorené. Z dôvodu šírenia nákazy úrady zatvorili niektoré školy aj v ďalších spolkových krajinách.

V spolkovej krajine Bádensko-Württembersko zaznamenali 91 prípadov a v Bavorsku 79. V hlavnom meste Berlín je infikovaných 15 osôb.

Po jednom prípade majú Brandenbursko, Durínsko, Sársko a Sasko. Epidémii zatiaľ odoláva Sasko-Anhaltsko.

V Srbsku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom nového typu

V Srbsku v piatok potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Informovala o tom srbská spravodajská televízna stanica N1.

Francúzsko sa pripravuje na stav epidémie

Francúzsko, kde evidujú 423 prípadov nakazenia koronavírusom nového typu a sedem úmrtí, sa pripravuje na možnosť, že vzhľadom na mieru nákazy a chorobnosti bude nutné vyhlásiť stav epidémie. Informoval o tom na svojom webe denník Le Monde.

Medzi nakazenými je aj poslanec Národného zhromaždenia za pravicovú stranu Republikáni (LR) Jean-Luc Reitzer, ktorého vo štvrtok hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vírus SARS-CoV2 sa potvrdil i u jedného zamestnanca parlamentu, kde evidujú aj jedno podozrenie na nákazu.

Francúzske médiá vo štvrtok informovali o prípade nakazenia vodiča autobusu mestskej hromadnej dopravy v Paríži. Ide už o druhý prípad nákazy zamestnancov parížskeho dopravného podniku RATP - prvou infikovanou je žena pracujúca na jednej zo staníc metra.

Zdroj: TVNOVINY.sk
  

Francúzsky odborník na nákazlivé choroby Jean-François Delfraissy, ktorý sa vo štvrtok zúčastnil na stretnutí vedcov v Elyzejskom paláci venovanom koronavírusu, podľa Le Monde uviedol, že vyhlásenie stavu epidémie vo Francúzsku je "otázkou dní či jedného alebo dvoch týždňov".

Ak by bol vo Francúzsku vyhlásený stav epidémie, malo by to okrem iného za následok dočasné prerušenie verejnej dopravy, zrušenie verejných akcií a zatvorenie škôl.

Tieto opatrenia však nebudú vyhlásené na celoštátnej úrovni, ale vedením jednotlivých regiónov či departementov, a to v závislosti od situácie.

"Ekonomický a sociálny život v krajine sa nezastaví," ubezpečil v piatok minister zdravotníctva Olivier Véran v rozhovore pre denník Libération. "Keď nastane epidémia, treba v prvom rade zorganizovať výstražný systém a starostlivosť (o chorých) a zabezpečiť kontinuitu služieb štátu bez toho, aby to ľuďom bránilo žiť," vyhlásil Véran.

Koronavírusom je zasiahnutých všetkých 13 metropolitných regiónov Francúzska, ako aj dva zámorské (Guadeloupe a Guyane). Nákaze sa zatiaľ vyhli ostrovy Martinik, Mayotte a Réunion.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Moskovské úrady kontrolujú ľudí, ktorí sú v karanténe pre koronavírus

Moskovské úrady v piatok oznámili, že majú nástroje na monitorovanie ľudí podozrivých z nákazy koronavírusom, ktorí majú byť v karanténe. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to uviedol vedúci úradu verejného zdravotníctva pre Moskvu Alexej Chripun.

Dodal, že okrem toho, že ľudí v karanténe navštevujú lekári, "máme aj technické prostriedky, ako monitorovať pohyb" ľudí v karanténe.

Ako informoval spravodajský portál Novaja gazeta, vďaka záznamu bezpečnostnej kamery z vchodu do bytového domu takto úrady zistili, že karanténu porušil mladý Moskovčan, keď šiel vyniesť odpadky do kontajnera na dvore.

Zakrátko ho navštívila polícia, ktorá s ním zostavila protokol o neplnení zákonom stanovenej požiadavky. Polícia ho upozornila, že v prípade, že sa prehrešok zopakuje, bude izolovaný násilím.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.