Pellegrini sa pri koronavíruse pomýlil. Testy sa nerobia z krvi, ale zo sterov z nosa a hltanu

Koľko stojí zdravie a život dieťaťa?
Koľko stojí zdravie a život dieťaťa? Zdroj: TASR

Sanitka príde za pacientom a vzorky mu vezmú doma.

Vláda chystá v súvislosti s koronavírusom sériu opatrení. Jedným z nich, že človek s podozrením na vírus nepôjde k lekárovi, ale zdravotníci prídu za ním domov. Dohodnúť sa musia najprv telefonicky.

Premiér Peter Pellegrini vysvetlil, že človek s príznakmi ochorenia zavolá lekárovi, popíše mu ťažkosti a sanitka so zdravotníkmi vyrazí za ním domov. Tam mu urobia prvé odbery. Pellegrini povedal, že zdravotníci pacientovi odoberú krv. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva pri podozreniach na koronavírus sa berú vzorky horných a dolných dýchacích ciest.

„Vhodné je odobrať vzorky dolných a horných dýchacích ciest: bronchoalveolárna laváž, endotracheálny aspirát, vykašľaný hlien, nazofaryngeálny ster, orofaryngeálny ster, nazofaryngeálny aspirát alebo nosné výplachy," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Odoberať krv teda nie je potrebné. Vzorky slizníc sa pošlú do laboratória, ktoré je dnes len v Bratislave. V týchto dňoch už školia laborantov aj v Banskej Bystrici a v Košiciach, takže doba čakania na výsledky sa skráti.

Po výsledkoch lekári ďalej rozhodnú, či sa bude pacient liečiť v nemocnici, alebo môže ostať doma.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti