Česko má 19 nakazených. Až 16 500 Čechov sa nachádza v Taliansku

Klinika infektológie.
Zdroj: Profimedia.sk

Za porušenie karantény bude pokuta až tri milióny korún.

Česká republika v piatok potvrdila nákazu novým koronavírusom u 19 ľudí, pričom za jeden deň tam pribudlo sedem nových prípadov. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. s odvolaním na vyhlásenie ministerstva zdravotníctva.

Ani jeden z pacientov nemá podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha vážny priebeh ochorenia. Medzi nakazenými je aj 12-ročné dievča a ročné dojča. Traja z nakazených sú v domácom liečení, medzi nimi aj ročné dieťa.

"Všetko sú to cestovateľské anamnézy s výnimkou jedného prípadu v Ústeckom kraji. Infikovaná žena sa ale nakazila v kruhu rodiny, ktorá cestovala v Taliansku," povedal Vojtěch. Sedemnásť z 19 pacientov bolo na území Talianska v posledných týždňoch. Jedna pacientka sa nakazila na konferencii v americkom Bostone.

Český premiér v piatok po zasadaní Bezpečnostnej rady štátu povedal, že pri porušení pravidiel karantény, ktoré pre návraty z Talianska vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva, hrozí pokuta až tri milióny korún.

Ľudia, ktorí sa od soboty vrátia z Talianska, sú povinní kontaktovať lekára, ktorý rozhodne, či budú umiestnení do dvojtýždňovej karantény. V Taliansku sa v súčasnosti nachádza približne 16 500.

Zdroj: TVNOVINY.sk

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.