Počet nakazených koronavírusom v Česku sa zvýšil na 21, krajina sprísňuje opatrenia

Doposiaľ bolo v Česku na koronavírus otestovaných 594 osôb.

Počet ľudí nakazených koronavírusom sa v Česku v sobotu zvýšil na 21. Oznámil to po zasadnutí krízového štábu minister zdravotníctva Adam Vojtěch, píše spravodajský portál iDNES.cz.

"V súčasnej dobe máme 21 prípadov nakazených novým koronavírusom. Od včera sú tu teda dva nové prípady nakazených," vyhlásil Vojtěch. Novými infikovanými sú, ako uviedol, žena bývajúca v podnájme u pacientky, u ktorej sa vírus už predtým potvrdil; druhý človek sa nakazil v talianskom lyžiarskom stredisku Passo Tonale v regióne Trentino.

Česká vláda zároveň rozšírila 14-dňovú povinnú karanténu pre českých občanov vracajúcich sa z Talianska aj na cudzincov, ktorí majú v ČR trvalý alebo prechodný pobyt, povedal na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš.

Cudzinci s trvalým alebo prechodným pobytom v Česku (nad 90 dní), ktorí sa od soboty 7. marca vrátia z Talianska, musia zatelefonovať svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý nariadi 14-dňovú karanténu, spresnil portál Novinky.cz. Výnimky predstavujú šoféri kamiónov a zdravotných služieb či piloti.

"Je vidieť, že už neexistujú bezpečné a nebezpečné regióny, to riziko sa vyskytuje všade," povedal o šírení koronavírusu v Taliansku Vojtěch.

Ďalším zo zavádzaných opatrení, ktoré začnú platiť v pondelok, budú náhodné kontroly zdravotného stavu a meranie výšky telesnej teploty. Tie budú na hraniciach na juhu a západe krajiny vykonávať hasiči a policajti, pričom to bude platiť pre vlakové stanice aj pre letiská.

Podľa Babiša budú všetky osoby prekračujúce hranice dostávať informačné letáky.
Česko dokonca nateraz prestane vydávať víza Iráncom, keďže Irán je podľa slov ministra Vojtěcha "tikajúcou bombou".

Doposiaľ bolo v Česku na koronavírus otestovaných 594 osôb.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti