Pád hotela v Číne, v ktorom boli ľudia v karanténe, má už desať obetí

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Chinatopix via AP

Ďalších 23 ľudí ostáva nezvestných.

Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 23 zostáva nezvestných po tom, čo sa v sobotu večer vo východočínskej provincii Fu-ťien náhle zrútil hotel využívaný na karanténu a lekárske pozorovanie osôb, ktoré prišli do styku s ľuďmi infikovanými novým druhom koronavírusu. O najnovšej bilancii informovala v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie pekinského ministerstva pre zvládanie krízových situácií.

V troskách hotela v prímorskom meste Čchüan-čou zostalo pôvodne uviaznutých 71 ľudí. Z nich sa doteraz podarilo zachrániť 38 osôb. Väčšina z vyslobodených bola hospitalizovaná, niektorí z nich mali aj zranenia vážneho charakteru, spresnilo ministerstvo.

Príčina pádu sedempodlažnej budovy je predmetom vyšetrovania - majiteľa hotela zadržala polícia, píše čínska tlačová agentúra Sinchua. Na záchranných prácach sa zúčastnilo vyše 1000 požiarnikov a sedem záchranárskych psov.

Budova bola postavená v roku 2013 a v júni 2018 otvorená ako hotel so 66 izbami s názvom Xinjia Express. Iba nedávno ju premenili na karanténne centrum pre osoby podozrivé z nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, približuje oficiálny čínsky denník Žen-min ž'-pao.

V hoteli bolo aktuálne na lekárske pozorovanie umiestnených dovedna 58 ľudí z epidémiou postihnutých oblastí. Čínske mestá v súčasnosti vo veľkej miere izolujú osoby pochádzajúce z provincie Chu-pej, kde je koronavírus najviac rozšírený, a dávajú ich do 14-dňovej karantény.

V čase zrútenia budovy sa v nej okrem pacientov a zamestnancov hotela nachádzali aj pracovníci z autoopravovne sídliacej v objekte, spresňuje AP.

Čína, kde sa nový druh koronavírusu objavil celosvetovo prvýkrát vlani v decembri, potvrdila zatiaľ viac než 80.000 prípadov jeho nákazou, čo je najväčší počet zo všetkých krajín sveta, približne 75 percent.

Zatiaľ na túto infekciu zomreli v krajine podľa najnovších údajov celkovo vyše tri tisícky ľudí. Väčšina ľudí ochorela na koronavírus vo Wu-chane, vnútrozemskom meste vzdialenom približne 670 kilometrov severozápadne od osemmiliónového veľkomesta Čchüan-čou.

PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hotel

Dôležité udalosti