Koronavírus v Bratislave potvrdili učiteľke v škôlke a vodičke MHD

Ilustračná snímka- koronavírus
Ilustračná snímka- koronavírus Zdroj: Profimedia.sk

Hlavné mesto od utorka zatvára školy a škôlky.

Na Slovensku sú známe bližšie informácie o ďalších pacientoch s koronavírusom COVID-19.

Ako informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo, jedna z nakazených je vodička električky v hlavnom meste. Vzhľadom na to, že jazdí v uzavretej kabíne je minimálne riziko, že by nakazila aj cestujúcich. Žena zároveň pracuje v Slovenskom národnom divadle.

O ďalšom prípade informoval v pondelok ráno vo svojom statuse na Facebooku ružinovský starosta Martin Chren. Ide o učiteľka materskej škôlky na Palkovičovej ulici v tejto bratislavskej mestskej časti.

„Bohužiaľ, dnes ráno som dostal informáciu, že u jednej z učiteliek v materskej škole Palkovičova bol testom potvrdený koronavírus. Do konca minulého týždňa sme nemali žiadne informácie o tom, že bola v kontakte s postihnutou osobou, dva dni po takomto kontakte bola, žiaľ, v práci," uviedol v pondelok ráno.

„Žiadny nový prípad doteraz Národné referenčné centrum nepotvrdilo. Ako sme včera podvečer informovali, bola potvrdená pozitívna vzorka u dvoch osôb - ide o ženy vo veku 47 a 58 rokov. U 47 ročnej ženy bola potvrdená pozitívna cestovateľská anamnéza, 58-ročná žena sa nakazila od príbuzných v Kitsee. Nakoľko pracuje v materskej škole v Bratislave, Regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol o uzavretí predmetnej škôlky od 9.marca do 22. marca 2020," spresňuje Eliášová.

Ako dodáva, škôlka na Palkovičovej bola na základe pokynu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) uzavretá pre zvýšený výskyt vírusových ochorení už aj dnes, avšak počas konca minulého týždňa mohlo dôjsť k šíreniu choroby medzi jej zamestnancami a deťmi v škôlke.

„V rovnakej budove na Palkovičovej ulici sídlia aj naše detské jasle, tie sú však stavebne oddelené a podľa informácií od riaditeliek nemalo dôjsť ku vzájomnému kontaktu medzi zamestnancami a deťmi v škôlke a v jasliach - nič však nesmieme nechať na náhodu, navyše sú tam aj prípady súrodencov, ktorí navštevujú obe zariadenia," píše Chren.

Mestská časť žiada aj rodičov detí z tejto škôlky a jaslí, aby sledovali zdravotný stav svojich detí, zostali s nimi doma a riadili sa pokynmi ministerstva zdravotníctva a hlavného hygienika. Podľa Chrena je pravdepodobné, že ani Ružinov sa nevyhne zatvoreniu všetkých základných a materských škôl a jaslí.

Zavrú škôlky, školy aj centrá voľného času

Vallo tiež na spoločnom brífingu po stretnutí so starostami mestských častí hlavného mesta informoval, že základné, umelecké i materské školy v Bratislave ostanú od utorka (10. 3.) do konca týždňa zatvorené.

Od pondelka je pre verejnosť zatvorená aj Bratislavská zoologická záhrada. Urobila tak na základe rozhodnutia zriaďovateľa ZOO, ktorým je mesto Bratislava.

Mesto Bratislava deklaruje, že je spoločne s mestskými časťami i Bratislavským samosprávnym krajom pripravené na nový koronavírus.

Všetky informácie o situácii v hlavnom meste vrátane odporúčaní a opatrení, ktoré sa doteraz vykonali, nájde verejnosť na webe www.zvladneme.to.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti