Nemecko má dve obete koronavírusu. Prvé prípady hlási aj Cyprus, postihnutá je už celá EÚ

Izrael zaviedol 14-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia

Nemecko hlási prvé dve úmrtia v súvislosti s koronavírusom. Informoval o tom nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Jedna osoba je v Heinsbergu a druhá v Essene, píše denník Bild.

Ochoreniu COVID-19 podľahla 89-ročná žena v meste Essen, u ktorej vírus zistili minulý utorok. Ako píše denník Die Welt, jej zdravotný stav bol zlý už v čase prijatia do tamojšej univerzitnej nemocnice, ďalej sa zhoršoval a pacientka zomrela v pondelok okolo obeda na západ pľúc spôsobený nakazením koronavírusom.

Ďalšou hlásenou obeťou je pacient z mesta Heinsberg. Podrobnosti o ňom úrady zatiaľ neoznámili.

Egyptské ministerstvo zdravotníctva v nedeľu informovalo, že na koronavírus zomrel v Egypte 60-ročný Nemec - hasič z Hamburgu. Ten bol prvým Nemcom, ktorý ochoreniu podľahol a zároveň prvým prípadom úmrtia v Afrike.

V Nemecku je už 1112 infikovaných osôb, ako na svojej webovej stránke uvádza Inštitút Roberta Kocha (RKI).

V Brandenbursku sa v domácej karanténe nachádza 4000-5000 ľudí, keďže v jednej z miestnych škôl sa objavilo podozrenie na prítomnosť koronavírusu, uviedol starosta mestečka Neustadt/Dosse Dieter Fuchs.

Kanada oznámila prvé úmrtie na koronavírus

Prvé úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom oznámila v pondelok Kanada. Ide o seniora, ktorý žil v domove dôchodcov Lynn Valley v meste North Vancouver, informovali podľa agentúra AFP zdravotnícki predstavitelia provincie Britská Kolumbia, píše.

Muž, ktorý sa nakazil vírusom SARS-CoV-2, zomrel v noci na pondelok, povedal novinárom lekár Bonnie Henry. Dodal, že v rovnakom zariadení pre seniorov boli na koronavírus pozitívne testované ďalšie dve osoby. Počet infikovaných v tejto provincii sa tak zvýšil na 32.

Celkovo je v Kanade evidovaných 72 potvrdených či predpokladaných prípadov nákazy. Väčšina z nich je v najľudnatajších provinciách - Ontáriu (34) a spomínanej Britskej Kolumbii (32). Nasledujú provincie Alberta (7) a Quebec (4), uvádza portál CBC News.

Provinčný minister zdravotníctva Adrian Dix vyzval cez víkend obyvateľov Britskej Kolumbie, aby sa vyhli plavbám na výletných lodiach. Jeho výzvu v pondelok zopakovala aj hlavná hygienička Kanady Theresa Tamová. Riziko pre väčšinu populácie je podľa jej slov nízke, môže sa to však rýchlo zmeniť.

Cyprus nahlásil prvé prípady koronavírusu

Cyprus v pondelok potvrdil prvé dva prípady nového koronavírusu. Podľa agentúry AFP sa tak tento vírus rozšíril už do všetkých členských krajín EÚ.

Rakúsko má 112 prípadov nákazy koronavírusom

Počet ľudí nakazených novým typom koronavírusu v Rakúsku sa v pondelok zvýšil na 112. S odvolaním sa na správu rakúskeho ministerstva zdravotníctva o tom informoval webový portál rakúskej stanice ORF.

Doposiaľ bolo na koronavírus v Rakúsku podľa údajov ministerstva zdravotníctva testovaných 4 700 ľudí. Po prvý raz boli v Rakúsku pozitívne testované dve osoby 25. februára v Innsbrucku.

Najviac postihnutým regiónom je Dolné Rakúsko s 36 nakazenými, vo Viedni ich je 33, v Štajersku desať, v Tirolsku a Hornom Rakúsku po deväť. V Salzburgu evidujú osem prípadov, v Burgenlande štvorčlennú rodinu zo Slovenska a vo Vorarlbersku dva prípady. V Korutánsku zaznamenali dosiaľ jedného pacienta s koronavírusom.

Rakúske médiá navyše informovali o skupine 59 Rakúšanov, ktorá uviazla na Maldivách. V hoteli, kde bývali, boli totiž turisti z Talianska, u ktorých je podozrenie z nákazy koronavírusom. Karanténa môže trvať 14 dní.

Prvé prípady v Albánsku

Albánske ministerstvo zdravotníctva v pondelok oznámilo, že zaznamenalo prvé dva potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o otca a syna, ktorí sa vrátili z talianskeho mesta Florencia. Informovala o tom agentúra AP.

Obe nakazené osoby hospitalizovali, keď sa u nich prejavili príznaky. Úrady sa snažia zmapovať kontakty oboch infikovaných.

Albánsky premiér Edi Rama zvolal v súvislosti s vírusom na pondelok ráno mimoriadne zasadnutie kabinetu. Úrady oznámili, že do 3. apríla zatvoria školy, pozastavia lety z a do talianskej "červenej karanténnej zóny" a obmedzia podujatia.

Taliansko je po Číne, kde koncom decembra 2019 zaznamenali prvé prípady nákazy, druhou najviac postihnutou krajinou na svete s 7 375 nakazenými a 366 úmrtiami.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v noci na nedeľu oznámil, že podpísal dekrét talianskej vlády, na základe ktorého sú uzatvorené región Lombardsko a ďalšie oblasti na severe krajiny.

V Slovinsku sa počet prípadov koronavírusu zvýšil na 19

V Slovinsku zaevidovali za posledných 24 hodín tri nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkový počet nakazených sa tak v krajine zvýšil na 19. Slovinský minister zdravotníctva Aleš Šabeder o tom informoval pred začiatkom zasadnutia bezpečnostnej rady štátu, píše chorvátska agentúra HINA.

Dosiaľ sa testom na prítomnosť nového vírusu podrobilo v Slovinsku 981 ľudí. K preventívnym opatreniam pristúpili v krajine aj viaceré vysoké školy, ktoré dočasne zrušili prezenčnú výučbu.

Vláda ohlásila prípravu balíka pomoci na zvládanie situácie a zmiernenia následkov v súvislosti so šírením vírusu v hodnote miliardy eur.

Poľsko pre koronavírus zavádza kontroly na hraniciach s Nemeckom a Českom

Poľsko sa rozhodlo, že zavedie sanitárne kontroly na hraniciach s Nemeckom a Českom v súvislosti so šíriacou sa epidémiou nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na oznámenie poľského premiéra Mateusza Morawieckieho.

Kontroly sa podľa neho budú vykonávať na štyroch poľsko-nemeckých hraničných priechodoch a na jednom hraničnom priechode s Českou republikou.

Okrem hraničných kontrol sa v nadchádzajúcich dňoch budú vykonávať kontroly vo vlakoch a v prístavoch, uviedol premiér. Vyzval tiež organizátorov hromadných podujatí, aby ich zrušili.

V Poľsku doposiaľ zaznamenali 16 infikovaných koronavírusom, povedal v pondelok poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski. Hospitalizovaných je viac ako 170 ľudí a v domácej karanténe sa nachádza viac ako 4 000 ľudí.

Situácia v Izraeli

Izrael zaviedol v pondelok z dôvodu šírenia koronavírusu dvojtýždňovú domácu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich do krajiny zo zahraničia. Informoval o tom izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píše agentúra AFP. Opatrenie začalo platiť o 20.00 h miestneho času (19.00 h SEČ).

"Po dni zložitých rokovaní sme rozhodli, že každý, kto pricestuje do Izraela zo zahraničia, bude na 14 dní umiestnený do izolácie," vyhlásil Netanjahu vo videu zverejnenom na svojom účte na Twitteri. Zároveň prisľúbil opatrenia na podporu ekonomiky.

"Ide o prísne opatrenie, ktoré je ale nevyhnutné na zachovanie zdravia obyvateľstva," povedal podľa denníka The Jerusalem Post Netanjahu.

V Izraeli je podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva 42 potvrdených prípadov nákazy. Dvaja z troch najnovších pacientov sú z Tel Avivu a nedávno cestovali do Európy - jeden vo veku 38 rokov sa 2. marca vrátil zo švajčiarskeho Zürichu, druhý vo veku 52 rokov sa v rovnaký deň vrátil z Rakúska.

Izrael už zaviedol prísne preventívne opatrenia, ktoré návštevníkov z viacerých európskych a ázijských krajín prinútili dodržiavať domácu izoláciu, pripomenula agentúra Reuters.

Cudzinci budú môcť s účinnosťou od štvrtka pricestovať do Izraela len v prípade, ak preukážu, že disponujú možnosťami na samoizoláciu, uviedli izraelské médiá. Opatrenia sa podľa nich dotknú zhruba 300-tisíc ľudí.

TIRANA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.