Otázky o koronavíruse sa hromadia. Pozrite si odpovede na ďalšie z nich

Ľudia držia turecké vlajky počas spomienky na obete streľby v Hanau.
Zdroj: TASR/AP

Aj na Slovensku už potvrdili viacero prípadov.

Šíriaci sa koronavírus znepokojuje verejnosť, ktorá si kladie čoraz viac otázok. Hoci lekári, odborníci aj najvyšší štátni predstavitelia pravidelne informujú o priebehu tohto ochorenia, verejnosť si neustále kladie množstvo otázok.

CNN prinieslo šesť najčastejších, ktoré si kladú ich čitatelia:

Prečo sa zbytočne testuje človek, ktorý nemá žiadne príznaky koronavírusu?

Niektorí ľudia maju mierne alebo žiadne príznaky. V niektorých prípadoch sa príznaky neobjavia ani do 14 dní od nakazenia. Počas tejto inkubačnej doby nás tak môže nakaziť niekto, kto nemá žiadne príznaky. Taktiež je možné, že máte koronavírus, aj keď sa necítite chorý.

Ak nakazení nemajú kašeľ alebo nekýchajú, ako môžu vírus šíriť?

Stačí aj klasické rozprávanie, počas ktorého sa vypúšťajú kvapôčky slín. Rovnako tak postačí dotyk nosa, prejdenie rukou po očiach. Následne sa dotknete nejakého predmetu, čím vírus šírite. Lekári varujú, že namiesto nosenia rúšok je určite istejšie dôrazne si umývať ruky mydlom a najmä prestať sa dotýkať tváre.

Prechádza koronavírus do tela cez kožu?

Je možné, že človek sa môže nakaziť tak, že najskôr sa dotkne povrchu alebo predmetu, na ktorom je vírus, a potom sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí. Toto sa však nepovažuje za hlavný spôsob nakazenia. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dodržovať aspoň trojmetrovú vzdialenosť od každého, kto by mohol mať infekciu.

Ak koronavírus zapríčiní pneumóniu, aké antibiotiká na ňu zaberajú?

Pokiaľ vás hospitalizovali pre koronavírus, môžete dostať antibiotiká, keďže sa mohla vyskytnúť aj bakteriálna infekcia. Prioritne na koronavírus však aktuálne nezaberá žiadny liek. Vedci práve testujú, či by na koronavírus mohlo zabrať antivirotikum zvané remdisivir. Vývoj vakcíny však môže trvať mesiace, možno aj rok. Nateraz sa odporúča príjem tekutín, lieky na zníženie horúčky a v ťažších prípadoch aj kyslík.

Ak sa nakazím koronavírusom, prežijem to a vyliečim sa?

Drvivá časť nakazených prežije nákazu koronavírusom. V súčasnosti sa úmrtnosť pohybuje na úrovni dvoch percent z celkového počtu nakazených.

Je človek, ktorý prekoná koronavírus, už proti nemu imúnny?

Nateraz sa to ešte nevie naisto. Doterajšia skúsenosť s koronavírusmi však naznačuje, že imunita voči nim možno nie je.

Prvú sériu otázok a odpovedí o koronavíruse nájdete TU.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti