Nakazený pražský taxikár viezol najmenej 90 ľudí, v ČR je už 41 prípadov

Kongresman Doug Collins oznámil, že bol v kontakte s osobou pozitívne testovanou na koronavírus.
Zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Nakazený taxikár je podľa doterajších informácií zlomovým prípadom, keďže nie je jasný zdroj infekcie.

Pražský taxikár nakazený novým koronavírusom odviezol za tri dni najmenej 90 ľudí. V utorok po rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom a ministrami to uviedla riaditeľka pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová, ktorú citoval spravodajský server Novinky.cz.

Námestník českého ministerstva zdravotníctva Roman Prymula v utorok uviedol, že taxikár jazdil pre spoločnosť Uber a na základe toho sú "schopní ľudí, ktorých viezol, zmapovať veľmi dobre".

"V súvislosti s taxikárom dohľadávame až 90 osôb. Plus k tomu prešetrujeme šesť členov jeho rodiny," doplnila Jágrová. Dodala, že ide o Čecha, ktorý bol testovaný v pondelok.

Nakazený taxikár je podľa doterajších informácií zlomovým prípadom, keďže nie je jasný zdroj infekcie. "Pracoval s tými problémami tri dni," povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Česko má už 41 potvrdených prípadov nákazy.

V Česku sa zakazujú akcie s účasťou nad 100 osôb

Od utorkového večera sa v Česku zastavujú všetky kultúrne, spoločenské i náboženské akcie s účasťou nad 100 osôb. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu to v utorok oznámil český premiér Andrej Babiš, informovala Česká televízia (ČT).

V karanténe je viac ako 2-tisíc ľudí

Do ČR prichádzajú denne tisíce ľudí. Českí občania sa vracajú z dovoleniek, a to aj z rizikových oblastí. Bez kontroly sa do krajiny dostávajú zahraniční turisti zo zvyšku EÚ, píše iDNES.cz. Dodáva, že práve taxikári a ľudia cestujúci MHD patria medzi "najohrozenejšie druhy", čo sa týka možnej nákazy.

V karanténe je momentálne v ČR viac ako dvetisíc ľudí. Miestne úrady sa snažia zabrániť nákaze rizikových skupín, a preto od utorka platí zákaz návštev v nemocniciach či domovoch pre seniorov.

Test na koronavírus medzičasom podstúpil aj podpredseda českej vlády a minister vnútra Jan Hamáček. Otestovať sa nechal po tom, ako sa minulú stredu zúčastnil na rokovaní ministrov vnútra členských krajín EÚ.

Na tejto schôdzke bol totiž prítomný aj človek, ktorý bol v kontakte s nakazenou osobou. Výskyt vírusu u Hamáčka test nepotvrdil. Hamáček sa o človeku, ktorý mohol byť nakazený a ktorého identitu odmietol zverejniť, dopočul vo štvrtok dopoludnia, v dôsledku čoho odišiel domov zo zasadnutia Poslaneckej snemovne, píše iDNES.cz. Následne sa nechal otestovať na koronavírus.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.