Kritická situácia v Taliansku pre koronavírus: Prečo v krajine zomiera toľko ľudí?

cp kubala trcka_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

V súčasnosti hlási severné Taliansko vyše 9 100 nakazených a vyše 460 úmrtí.

Taliansko je v rebríčku s najväčším počtom osôb nakazených novým koronavírusom (COVID-19) už na druhom mieste hneď za Čínou. Celosvetovo je nakazených cez 114-tisíc ľudí, vyše 4 000 pacientov chorobe podľahlo. Dobrou správou je, že sa vyliečilo už cez 64 200 ľudí. Podrobné údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

Najkritickejšia situácie v Európe je v Taliansku. Nakazilo sa už vyše 9 100 ľudí a zomrelo vyše 460 pacientov. Vo vážnom stave je cez 700 prevažne Talianov. Prečo práve Taliansko uvádza tak vysoký počet úmrtí?

Taliansko má v Európe najvyšší podiel ľudí starších ako 65 rokov (najmä na severe), čo je tiež dôsledok vysokého počtu úmrtí na koronavírus. „Taliansko je krajina starých ľudí," uviedol profesor Massimo Galli, riaditeľ infekčných chorôb v milánskej nemocnici, uvádza The Guardian.

Medzi obeťami nákazy sú prevažne starší ľudia a dlhodobo chorí. „Hovoríme o veľmi starých pacientoch, 60 percent z nich má viac ako 80 rokov," uvádza profesor. Podľa neho ale majú nižšiu percentuálnu úmrtnosť v tejto vekovej kategórii, ako uvádzala Čína. Čínske štatistiky počítajú pri vekovej kategórií nad 80 rokov úmrtnosť až 14,8 percent.

Talianska vláda a zdravotné inštitúcie odporučili dôchodcom nad 75 rokov, aby zostali doma a obmedzili sociálny kontakt na minimum po dobu aspoň jedného mesiaca. Rovnakú radu dostali aj ľudia nad 65 rokov so zdravotnými problémami.

Väčšina nakazených ľudí v Taliansku má mierny priebeh ochorenia, asi tretina sa lieči v domácej karanténe. Zo všetkých nakazených je v intenzívnej lekárskej starostlivosti 9 percent chorých. Podľa najnovších štatistík zomrelo približne 5 percent nakazených ľudí v Taliansku, celosvetovo je to 3,5 percenta.


Malta pre koronavírus pozastavuje dopravné spojenie s Talianskom

Malta pozastavila všetky dopravné spojenia s Talianskom. K tomuto opatreniu prichádza v čase, keď sa počet ľudí nakazených novým koronavírusom na tomto stredomorskom ostrove od soboty zvýšil na štyri. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Maltský premiér Robert Abela uviedol, že letecké spojenie medzi Maltou a Talianskom bude okamžite prerušené a každodenná trajektová doprava medzi talianskym ostrovom Sicília a Maltou sa bude využívať len na prepravu liekov a nákladu.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok večer oznámil, že obmedzenia platné v Lombardsku zavedené v súvislosti so šírením koronavírusu sa rozšíria na celú krajinu, pričom avizované opatrenia vstúpia do platnosti v utorok ráno.

Pacienta číslo 1 už prepustili z JIS

Talianski lekári oslavovali jedno malé víťazstvo v boji proti koronavírusu, keďže 38-ročného muža premiestnili z jednotky intenzívnej starostlivosti na iné oddelenie. Urobili to prvýkrát odvtedy, čo mal muž 21. februára pozitívne výsledky testov a začal tým zdravotnú krízu v Taliansku ako pacient číslo jeden. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Vo zvyšku severného Talianska, najhoršie zasiahnutého krízou, sa šírenie vírusu zrýchľuje a lekári prirovnávajú triedenie pacientov podľa naliehavosti ich stavu k vojnovým časom - rozhodovaniu, kto bude žiť, kto zomrie a kto dostane jedno z obmedzeného počtu lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Podľa Dr. Guida Giustetta, šéfa združenia lekárov severného regiónu Piemont, je lôžok tak málo, že niekto zrejme nedostane lekársku starostlivosť.

Lekári musia brať do úvahy 15 etických odporúčaní, keď zvažujú, či pacienta prijať alebo neprijať na JIS. Kritériom je napríklad vek pacienta a pravdepodobnosť prežitia, a nie to, "kto prv príde, ten prv melie".

Vláda severotalianskeho regiónu Lombardsko dala príkaz na zvýšenie kapacity JIS-iek, čo znamená, že operačné sály a izby pooperačnej intenzívnej starostlivosti sa musia premeniť na izolované oddelenia. Liečbu totiž v súčasnosti potrebuje 440 pacientov v kritickom stave nakazených koronavírusom. Narýchlo sa takto za posledné dva týždne získalo celkovo 150 ďalších lôžok a v nasledujúcich týždňoch sa očakáva ďalších 150 lôžok. Možno však ani to nebude stačiť.

RÍM/jh, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti