Najbližšie dva týždne nebudú v kostoloch bohoslužby, spovedať sa bude

Prijímanie tohto rozhodnutie sa podľa arcibiskua rodilo s bolesťou.

Najbližšie dva týždne sa na Slovensku nebudú konať bohoslužby. Biskupi nateraz nevylúčili svätú spoveď. Omše budú vysielať cez rozhlas, televíziu alebo cez internet.

Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska na základe rozhodnutia Krízového štábu po tom ako odchádzajúci premiér Peter Pellegrini telefonoval s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským.

Zdroj: Marian Lechan

KBS už v minulom týždni vyhlásila, že neodporúča organizovať pútnické zájazdy na Slovensku ani do zahraničia.

Evanjelická cirkev

Až do odvolania sa nebudú konať Služby Božie a všetky hromadné podujatia cikvi na odporúčanie vlády vzhľadom na nový koronavírus. Informuje o tom Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku na svojom webe.

Špeciálne opatrenia sa týkajú Večere Pánovej. Pri podávaní vína je podľa ECAV možné dočasne použiť jednorazové poháriky. Zároveň je potrebné dbať na to, aby si každá osoba pred podávaním chleba dostatočne dezinfikovala ruky. Večeru Pánovu možno podávať aj tak, že podávaný chlieb (oblátku) pred vložením do úst čiastočne namočíme vo víne.

Pohreby sa podľa usmernenia konať musia, treba však dodržiavať všetky odporúčané pravidlá hygieny a správania sa.

"V liturgickej časti poriadku pohrebu je možné podľa vlastného uváženia skrátiť poriadok na nutné minimum," uviedli na svojom webe. Sobáše a krsty, ktoré sa už nedajú preložiť, sa môžu vykonať s dbaním na pravidlá hygieny.

Zdroj: TASR

ECAV odporúča, aby sa dva týždne nekonali ani biblické hodiny, spevokoly, mládeže a iné podobné podujatia. Neskôr sa môžu konať podľa pokynov verejných autorít a podľa miestnych okolností a "vlastného zodpovedného uváženia".

Veriaci môžu podľa ECAV osobne počúvať Božie slovo z rozhlasu, z televízie, z archívov, ako aj na sociálnej sieti.

Kostoly reagujú

Na zákaz prompte zareagoval rímskokatolícky farár v Hanušovciach nad Topľou. Večernú omšu bez veriacich vysielal na živo na internete prostredníctvom Facebooku. Doma ho sledovali v 60 domácnostiach. V kostole bol s ním len kostolník a jedna pani za ktorej úmysel bola omša. Viac vám ukážeme v stredu v Televíznych novinách na TV Markíza.

Zdroj: TV Markíza

ČIČMANY/TV Markíza, tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.