Nedotýkajte sa tváre, radia odborníci. Čo pomôže zbaviť sa tohto zlozvyku?

rakusko kontrola.mp4
Zdroj: shutterstock.com / Anut21ng Photo

Človek sa svojej tváre dotkne za hodinu v priemere viac ako 20-krát.

V období, keď celý svet trápi nový koronavírus, je dôležitá prevencia. Medzi rady odborníkov, ako sa chrániť voči nákaze, patrí dôkladne si umývať ruky, prijímať vitamíny či vyhýbať sa veľkému davu ľudí.

V tomto období je tiež veľmi dôležité nedotýkať sa tváre, špeciálne očí, nosa a úst. Dodržať toto odporúčanie môže byť pre niekoho veľmi náročné. Mnohí sa tváre dotýkajú automaticky a podvedome.

Štúdia odborného časopisu American Journal of Infection Control ukázala, že človek sa tváre dotkne viac ako 20-krát za hodinu, pripomína portál statnews.com. Približne 44 percent z tohto času zahŕňa kontakt rúk s oblasťou očí, nosa alebo úst.

Vhodné to vôbec nie je. Počas dňa sa totiž dotýkame rôznych predmetov, z ktorých sa môžu patogény preniesť na naše dlane. Práve cez sliznice na tvári sa vírus môže preniesť do hrdla a pľúc.

„Niektoré patogény môžu na povrchoch vydržať aj deväť dní, takže neustále prichádzame do kontaktu s tými, ktoré môžu spôsobiť infekciu," povedala Jennifer Hanrahanová, šéfka oddelenia infekčných chorôb lekárskej fakulty v meste Toledo.

Pomôcť môžu rukavice

Aj keď sú odporúčania odborníkov jasné a zrozumiteľné, nie každý ich dokáže stopercentne dodržiavať. Profesorka psychológie na Univerzite v Južnej Karolíne Wendy Woodová vysvetľuje, že väčšina ľudí sa dotýka svojej tváre bez rozmýšľania.

„Či už je to pre náš druh niečo prirodzené alebo naučené, opakujeme to stále, aj keď to nemáme v úmysle," hovorí psychologička.

Ďalej vysvetľuje, že tváre sa človek dotýka z rôznych dôvodov. Kým niekto takto prejavuje emócie, iný sa jej dotýka pri konverzácii. Časom sa to preňho stáva zaužívaným zvykom, ktorý je však možné odstrániť vedome.

Podľa odborníkov existujú prekážky, ktoré môžu zabrániť častým dotykom tváre. „Ak ľudia nosia rukavice a okuliare, je menej pravdepodobné, že si budú chytať tvár," dodáva Woodová.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti