Zisťovali sme, prečo sa na koronavírusovú infolinku často nedá dovolať

2020_Reflex_20_02_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

Každý, kto sa od dnešného dňa vráti z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu musí zostať dva týždne doma.

Každý, kto sa od dnešného dňa vráti z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu musí zostať dva týždne doma.

Po návrate je potrebné zatelefonovať všeobecnému lekárovi a ten vám vypíše „PNku". Opatrenie platí aj pre spolubývajúcich. Za porušenie karantény hrozí pokuta 1659 eur.

Hlavný hygienik Ján Mikas tvrdí, aby sme sa vyvarovali hocijakým návštevám a cestovaniu. Zároveň by si každý mal pred cestou do obchodu dôkladne premyslieť, čo chce kúpiť.

Viacerí sa pýtate, čo robiť, aby ste ochránili napríklad spolubývajúcich. Ak sa zdravý človek, ktorý nemá symptómy, vráti z Talianska a býva napríklad so starými rodičmi, čo má robiť?

Podľa Mikasa je najlepšie, podľa možností rodiny, radšej byť sám alebo zatvorený v izbe. Časté vetranie, umývanie rúk či dezinfekcia povrchov a kľučiek nikdy neuškodia.

Viacerí sa nám ozývate aj s tým, že sa neviete dovolať na call centrum zriadené pre informácie o koronavíruse.

Ozvala sa nám aj diváčka, ktorá sa s rodinou vrátila zo Švajčiarska, kde je aktuálne 497 chorých. Jej dieťa malo teploty, na call centrum sa niekoľko hodín nedovolala. Keď zavolala na tiesňové volanie, tam ju odkázali na pediatra.

Hlavný hygienik priznáva, že kapacitne nestíhajú, no postupne doškoľujú ďalších pracovníkov. Call centrum sľubujú posilniť.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti