Koronavírus ovplyvňuje aj bežný život. Nahliadli sme medzi úradníkov

Tajomný bezdomovec.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Štát apeluje na občanov, aby zostali doma a s úradmi komunikovali radšej elektronicky.

Zatvorené úrady, väzni bez návštev, mimoriadny režim na súdoch. Koronavírus zásadne ovplyvňuje bežný život.

Štát apeluje na občanov, aby zostali doma a s úradmi komunikovali radšej elektronicky. Mnoho ľudí však odporúčania nerešpektuje. V strese sú aj samotní úradníci, ktorí denne prichádzajú do styku s desiatkami ľudí.

Napriek hrozbe zo šírenia koronavírusu bolo v bratislavskom Klientskom centre v utorok pomerne rušno. Niektorí zamestnanci sa z vlastnej iniciatívy chránia rúškami a respirátormi. Na mieste nevidíme žiadne dezinfekčné gély, pri vstupe nie sú žiadne kontroly.

Rezort vnútra dodáva, že ak potrebujete niečo vybaviť súrne, riešte to radšej cez internet alebo telefón. Riziku sú totiž vystavovaní aj zamestnanci, mimo kamery nám niektorí povedali, že pracujú s obavami. Do centra totiž chodí aj veľa cudzincov.

Marec je mesiacom podávania daňových priznaní. Finančná správa občanom odporúča, aby namiesto návštevy daňových úradov využili elektronické služby.

Preventívne opatrenia prijala aj sociálna poisťovňa. Od utorka až do dovolania zatvorili menšie pracoviská po celom Slovensku.

Koronavírus už obmedzuje aj chod súdov. V Trenčíne museli odročiť pojednávanie.

Z väzby v utorok pred sudkyňu predviedli obžalovaného pastiera. Vinia ho zo znásilnenia v štádiu pokusu. Zneužiť chcel zdravotne ťažko postihnutú ženu. Pojednávať sa však ani nezačalo, znalkyňa totiž neprišla z obavy pred koronavírusom.

Aj pre hrozbu takýchto situácií na súdoch na ministerstve spravodlivosti zasadal krízový štáb. Rozhodol, že na súdoch obmedzia návštevy i verejnosť v súdnych sieňach, v obmedzenom režime budú aj centrá právnej pomoci. Pojednávať sa však bude podľa plánu.

Rúška už mali na sebe členovia justičnej stráže. Sprísnené opatrenia sú aj vo väzniciach. Odsúdení majú až do odvolania zakázané návštevy. Advokátov, znalcov či sudcov však púšťajú, no merajú im teplotu.

Zaujímavosťou je, že ochranné rúška si šijú sami väzni. Za šesť dní ich ušili približne sedemtisíc. Od stredy plánujú zvýšiť produkciu na 2400 denne.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Väznice

Dôležité udalosti