Koronavírusom sa nakazila štátna tajomníčka britského ministerstva zdravotníctva

Sudkyňu Denisu Cvikovú odviedli z jej domu v bratislavskej Petržalke.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

Politička ochorela deň po tom, ako sa zúčastnila na recepcii organizovanej britským premiérom Borisom Johnsonom.

Novým koronavírusom sa nakazila štátna tajomníčka britského ministerstva zdravotníctva Nadine Dorriesová, ktorá je súčasne poslankyňou britského parlamentu. Informovala o tom v utorok pred polnocou televízia Sky News, podľa ktorej ide o vôbec prvého britského poslanca infikovaného koronavírusom.

Zodpovedné úrady sa momentálne snažia identifikovať všetky osoby, ktoré s Dorriesovou prišli do kontaktu. Politička (62) ochorela deň po tom, ako sa zúčastnila na recepcii organizovanej britským premiérom Borisom Johnsonom.

Nadine Dorriesová vo svojom vyhlásení uviedla, že testy u nej v utorok potvrdili prítomnosť vírusu. "Hneď, ako som sa to dozvedela, zaviedla som všetky odporúčané preventívne opatrenia a izolovala som sa vo svojom dome," uviedla štátna tajomníčka.

Na ministerstve zdravotníctva v Londýne má Dorriesová na starosti duševné zdravie, prevenciu samovrážd a bezpečnosť pacientov. Podľa novín The Times sa Nadine Dorriesová minulý štvrtok zúčastnila na recepcii na v sídle britskej vlády na Downing Street v Londýne, ktorú organizoval premiér Boris Johnson. Na druhý deň ochorela.

V Británii v utorok evidovali už 382 prípadov nákazy, čo oproti predchádzajúcemu dňu predstavuje nárast o 54 prípadov. Šesť ľudí ochoreniu, ktoré vírus vyvoláva, podľahlo.

Turecko potvrdilo prvý prípad nákazy koronavírusom

Turecko v utorok večer potvrdilo prvý prípad nákazy novým typom koronavírusu. Ide o tureckého občana, ktorý sa nedávno vrátil z Európy, informovala turecká tlačová agentúra Anadolu. Podľa tureckého ministra zdravotníctva Fahrettina Kocu sa nakazený muž nachádza v karanténe a jeho stav je stabilizovaný.

"Pacientov celkový stav je dobrý. Všetci jeho rodinní príslušníci i osoby, ktoré s ním prišli do kontaktu, sú monitorované," uviedol minister zdravotníctva na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Ankare v stredu po polnoci miestneho času.

Testy potvrdili prítomnosť vírusu u nakazeného muža v utorok večer. Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že v tejto súvislosti prijalo všetky potrebné preventívne opatrenia.
Turecko už vo februári uzavrelo svoje hranice s Iránom, kde došlo k rozsiahlemu šíreniu nového koronavírusu. Zrušilo tiež všetky lety do Iránu a späť.

Čína hlási 24 nových prípadov nákazy koronavíruasom, Južná Kórea 242

Čína v stredu potvrdila 24 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 22 úmrtí. Podľa agentúry AP nové údaje potvrdzujú klesajúci počet infekcií v Číne, kde sa epidémia vlani v decembri začala. V krajine sa uzdravili už zhruba tri štvrtiny infikovaných pacientov. Za posledných 24 hodín v Číne hlásili 24 nových prípadov nákazy a 22 úmrtí. Celková bilancia epidémie v Číne sa tak vyšplhala na 80.778 infikovaných a 3158 úmrtí.

Čínski lekári aktuálne liečia 16.145 nakazených, zatiaľ čo 61.475 vyhlásili za vyliečených a prepustili z nemocníc. Len deväť z nových prípadov bolo zaznamenaných mimo epicentra nákazy, stredočínskej provincie Chu-pej.

Celkový počet nakazených v Južnej Kórei sa v stredu vyšplhal na 7755 a počet úmrtí na 60. Kórejské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 242 nových prípadov nákazy a šesť úmrtí.

Južná Kórea patrí spolu s Talianskom a Iránom ku krajinám, ktoré sú okrem Číny najviac zasiahnuté epidémiou rokovanavírusu. V predchádzajúcich dňoch bolo v Južnej Kórei badateľné znižovanie tempa nárastu nových prípadov a v utorok sa toto číslo prvý krát za ostatné dva týždne dostalo pod hranicu 150 (131).

Väčšinu prípadov vrátane nových 149 evidujú v oblasti mesta Tegu na juhovýchode Južnej Kórey, ktoré je epicentrom nákazy v krajine. Až 52 novopotvrdených prípadov však zaznamenali v hlavnom meste Soul, kde potvrdili nákazu u desiatok pracovníkov call centra istej poisťovacej spoločnosti, čo vzbudzuje obavy z možného ďalšieho šírenia vírusu.

V Paname zaznamenali prvé úmrtie na koronavírus v Strednej Amerike

Panama v utorok potvrdila prvé úmrtie pacienta infikovaného novým koronavírusom. Zároveň ide o prvé úmrtie v rámci krajín Strednej Ameriky, informovala agentúra AFP. V utorok okrem toho potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom stredoamerický ostrovný štát Jamajka. Pozitívne výsledky testov tam mala miestna občianka, ktorá nedávno pricestovala z Británie.

Panamské ministerstvo zdravotníctva doposiaľ potvrdilo osem infikovaných, z ktorých jeden zomrel. Išlo o 64-ročného muža, ktorý trpel diabetom a zápalom pľúc. Ďalší pacient je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ako prvá spomedzi stredoamerických krajín potvrdila minulý týždeň (5. marca) výskyt nového koronavírusu Kostarika, ktorá eviduje už 13 nakazených. Druhá v poradí bola Panama.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.