Koronavírus v Európe: V Taliansku zomrelo ďalších skoro dvesto ľudí

Doteraz zomrelo v Británii na koronavírus šesť ľudí.

Počet osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Taliansku v stredu zvýšil o 2066 z 8514 na 10.590. Ide o najvyšší denný nárast v počte nakazených osôb od 20. februára, keď v krajine vypukla epidémia. Informovala o tom agentúra APA.

Počet úmrtí sa zvýšil na 827 po tom, čo v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo za 24 hodín ďalších 196 ľudí, oznámila talianska civilná ochrana v Ríme.

Šéf civilnej ochrany Angelo Borrelli výrazný nárast počtu nakazených zdôvodnil podľa agentúry DPA tým, že aktuálna bilancia zahŕňa aj niektoré chýbajúce údaje z utorka.

Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 41 na 1045. Väčšina obetí mala podľa predstaviteľov civilnej ochrany viac než 70 rokov. V nemocniciach je hospitalizovaných celkovo 5838 osôb, z toho 1028 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Taliansko je po Číne najviac zasiahnutou krajinou. Očakáva sa, že ešte v stredu večer budú ohlásené ďalšie prísne opatrenia v regióne Lombardsko alebo v celom severnom Taliansku.

Epidémia sa v Taliansku naďalej koncentruje na severné oblasti. V Lombardsku evidujú 7280 infikovaných, v regióne Emilia-Romagna 1739, v Benátsku 1023 a v Laziu 150.

Počet ľudí nakazených v Británii sa zvýšil na 456

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Británii za posledných 24 hodín zvýšil o 83 a stúpol tak na celkových 456. Ide o doposiaľ najvyšší denný nárast počtu infikovaných v Británii, informovala v stredu spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na najnovšie údaje vládnej agentúry Public Health England (PHE).

V Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku už na koronavírus zomrelo šesť ľudí.

Dvaja britskí občania na ochorenie Covid-19 spôsobené koronavírusom zomreli v zahraničí. Na Bali ochoreniu podľahla 53-ročná žena, ktorá mala cukrovku a trpela tiež ochorením pľúc. Ďalšia osoba z Británie zomrela na koronavírus v Japonsku.

Národná zdravotná služba (NHS) plánuje posilniť svoje zariadenia na celoštátnej úrovni, aby bolo denne možné spraviť až 10 000 testov na koronavírus.

Prvé úmrtie na koronavírus v Škandinávii oznámilo Švédsko

Prvú obeť nového koronavírusu SARS-CoV-2 ohlásilo v stredu Švédsko. Ide o prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu v Škandinávii, informovali podľa agentúra AFP tamojší zdravotnícki predstavitelia.

Ochoreniu COVID-19 podľahol starší človek s inými zdravotnými problémami, ktorý bol hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti univerzitnej nemocnice v meste Huddinge ležiacom neďaleko Štokholmu.
Vek ani pohlavie pacienta zverejnené neboli.

Švédsko eviduje 481 prípadov nákazy novým koronavírusom, najviac zasiahnutá je metropola Štokholm. Prvý prípad nákazy sa vo Švédsku objavil koncom januára, pripomenula agentúra Reuters.

Úrad verejného zdravia v stredu vyzval švédsku vládu, aby v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu zakázala verejné zhromaždenia s účasťou viac ako 5000 ľudí. Švédske zákony totiž takýto postup vyžadujú. Vláda už skôr avizovala, že sa bude riadiť odporúčaniami tohto úradu.

Bulharsko ohlásilo prvú obeť nového koronavírusu

Bulharsko potvrdilo v stredu prvú obeť nového koronavírusu SARS-CoV-2. Nákaze podľahla 66-ročná žena, ktorú hospitalizovali so zápalom pľúc v Pirogovovej nemocnici v bulharskej metropole Sofia. S odvolaním sa na vyhlásenie šéfa krízovej skupiny Vencislava Mutafčijského o tom informoval spravodajský portál Sofia Globe.

Ženu hospitalizovali aj spolu s jej manželom, pričom podľa Sofia Globe ide o zatiaľ jediné dva prípady potvrdenej nákazy novým koronavírusom v Sofii.

Celkovo bolo v Bulharsku potvrdených sedem prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2. Prvý prípad ohlásila táto balkánska krajina v nedeľu.

Tretie úmrtie na koronavírus v Nemecku

Nemecko zaznamenalo v stredu úmrtie ďalšieho človeka nakazeného novým koronavírusom, čo predstavuje už tretí známy smrteľný prípad v tejto krajine. Išlo o pacienta hospitalizovaného v okrese Heinsberg spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, uviedla tlačová agentúra DPA.

Hovorkyňa okresnej samosprávy podľa nej poskytla túto informáciu bez ďalších podrobností.

Obe predošlé úmrtia na ochorenie spôsobované novým koronavírusom hlásili takisto zo Severného Porýnia-Vestfálska, ktoré je spomedzi nemeckých spolkových krajín najviac postihnuté koronavírusovou epidémiou. Jednou z týchto obetí bol aj pacient z mesta Heinsberg.

Úplne prvý Nemec - 60-ročný hasič z Hamburgu - však zomrel ešte predtým na území Egypta.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala v stredu občanov, aby v čase koronavírusovej krízy prejavovali solidaritu. "Naša solidarita, náš rozum, naše srdce pre iných sú vystavené skúške a ja si želám, aby sme v tejto skúške obstáli," povedala na tlačovej konferencii v Berlíne.

V Španielsku sa koronavírusom nakazilo viac ako 2000 ľudí

Počet potvrdených prípadov nového typu koronavírusu presiahol v stredu v Španielsku 2000. Približne polovicu z infikovaných evidujú v regióne metropoly Madrid, kde chorobe spôsobenej vírusom podľahlo najviac pacientov, píše agentúra AP.

Španielske ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že evidujú celkovo 2002 prípadov, čo je oproti predchádzajúcemu dňu nárast o 363. V krajine zomrelo doposiaľ 47 osôb, čo je o 11 úmrtí viac v porovnaní s utorkom.

Riaditeľ španielskych zdravotných záchranárov Fernando Simón povedal, že v Madride je vysoký počet úmrtí, pretože väčšina ľudí sa nakazila v domovoch pre seniorov. Ochorenie COVID-19 je rizikové najmä pre starších ľudí alebo ľudí s dlhodobými zdravotnými problémami.

Madrid, ako aj dva regióny v severnom Španielsku preventívne na dva týždne uzavreli školy a univerzity. Cieľom je zastaviť šírenie koronavírusu medzi obyvateľmi.

Moldavsko pre koronavírus na týždeň zatvára všetky školy

Moldavská vláda v stredu rozhodla, že všetky školy v krajine budú zatvorené pre hrozbu rozšírenia infekcie koronavírusom. Podľa agentúry Interfax o tom informovala ministerka zdravotníctva Viorica Dumbrevianuová.

Z rovnakého dôvodu boli v krajine zakázané masové podujatia s účasťou viac ako 50 ľudí.

"V prípade, že sa na podujatí zúčastní do 50 ľudí, organizátori by mali zostaviť menný zoznamy účastníkov, aby v prípade zistenia nákazy u jedného z nich bolo možné rýchlo vyhľadať všetkých, ktorí s ním boli v kontakte," vysvetlila Dumbrevianuová.

Podľa bilancie zverejnenej k 11. marcu v Moldavsku evidujú troch nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o ľudí, ktorí sa nedávno vrátili z Talianska.

Prvé úmrtie v Belgicku

Belgické ministerstvo zdravotníctva oznámilo v stredu prvé úmrtie v krajine v dôsledku nového koronavírusu. Podľa vyhlásenia ide o 90-ročného pacienta. Informovala o tom agentúra Reuters. Podrobné údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

Albánsko oznámilo prvé úmrtie na koronavírus

Albánske ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo prvé úmrtie v krajine v dôsledku nového koronavírusu. Ochoreniu COVID-19 podľahla 73-ročná Albánka s chorým srdcom, ktorá sa vrátila z Talianska. Informovala o tom agentúra Reuters.

V Albánsku sa koronavírusom podľa údajov ministerstva dosiaľ nakazilo 11 ľudí.

Ukrajinská vláda na tri týždne zavrela školy a univerzity po celej krajine

Školy a univerzity na Ukrajine budú zatvorené najbližšie tri týždne. Oznámila to v stredu ukrajinská vláda po tom, ako už skôr v priebehu dňa Kyjev informoval o zatvorení škôl v hlavnom meste, píše agentúra AFP.

Vláda ďalej spresnila, že zákaz sa vzťahuje aj na hromadné podujatia s účasťou viac ako 200 účastníkov.

V Maďarsku diagnostikovali 13. nakazeného

Počet potvrdených nakazených novým koronavírusom v Maďarsku stúpol na 13, informoval v stredu vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Nový prípad infekcie diagnostikovali u ženy, ktorá bola treťou kontaktnou osobou koronavírusom nakazeného Brita žijúceho v Debrecíne, ktorý často cestoval do Milána. Pacientka je už dlhší čas v karanténe v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava.

V súčasnosti evidujú v krajine 13 prípadov nákazy. Medzi infikovanými osobami je osem občanov Iránu, jeden Brit a štyria sú maďarskými občanmi. Pre podozrenie z nákazy je v karanténe 53 osôb. Laboratóriá preverili doposiaľ 531 vzoriek.

Maďarská vláda pre hrozbu nákazy novým koronavírusom vyhlásila stav núdze

Maďarská vláda vyhlásila pre hrozbu nákazy novým koronavírusom stav núdze na území celej krajiny, pretože príslušné orgány dokážu takto najúčinnejšie bojovať proti šíreniu infekcie. Podľa spravodajského servera Napi.hu to povedal v stredu v Budapešti po rokovaní kabinetu minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás.

Poľsko pre obavy z koronavírusu zatvára školy a univerzity

Poľsko ruší od štvrtka na dva týždne výučbu na všetkých typoch škôl vrátane univerzít. V stredu to oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorého citovala agentúra PAP.

Morawiecki po rokovaní krízového štábu novinárov informoval, že školy budú od pondelka uzavreté, ale pre študentov zostanú otvorené až do konca tohto týždňa, aby sa rodičia mohli zariadiť. Výučba sa však ruší od štvrtka.

"Dnes v Poľsku evidujeme 25 alebo pravdepodobne 26 prípadov nákazy, ale chceme urobiť všetko pre to, aby sme šírenie koronavírusu spomalili," dodal Morawiecki na margo sprísneného opatrenia.

Epidémia koronavírusu sa v Poľsku šíri ďalej každý deň a ovplyvňuje aj kampaň pred prezidentskými voľbami, naplánovanými na 10. mája. Volebné štáby poľských prezidentských kandidátov nebudú organizovať väčšie predvolebné zhromaždenia, informovala v stredu PAP.

Nórsko pre epidémiu koronavírusu zrušilo veľké vojenské cvičenie NATO

Nórska armáda sa následkom prepuknutia epidémie nového koronavírsu v krajine stiahla z plánovaných medzinárodných vojenského cvičenia NATO zahŕňajúcich približne 15 000 vojakov.

Armádne velenie v stredu oznámilo svoje rozhodnutie nezúčastniť sa na manévroch s názvom Cold Response, ktoré sa mali pod vedením Nórska konať na jeho ďalekom severe.

"Tento vírus je momentálne v (našej) spoločnosti mimo kontroly, a nastala nová situácia. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli pristúpiť ku koordinovanému odstúpeniu z cvičenia," uviedol predstaviteľ nórskej armády Rune Jakobsen.

Fínsko sa z manévrov stiahlo počas uplynulého víkendu.

Situácia v Chorvátsku

Chorvátsko potvrdilo 16. prípad nákazy koronavírusom. Ide o mladšieho muža, ktorý je hospitalizovaný v hlavnom meste Záhreb. V stredu o tom informoval národný úrad civilnej ochrany, ktorý citovala chorvátska tlačová agentúra HINA.

Pacient prišiel z trhu, ktorý sa konal v nemeckom meste Mníchov. HINA túto akciu nespresnila.

Piaty nakazený v Srbsku

Srbské ministerstvo zdravotníctva ešte v utorok potvrdilo piaty prípad nákazy koronavírusom. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že vedenie štátu sa v stredu stretne, aby stanovilo nové preventívne opatrenia za zastavenie šírenia vírusu.

"Situácia je vážna, ale pod kontrolou a nie je dôvod na paniku," povedala Brnabičová pre súkromnú televíziu Prva TV. Premiérka dodala, že do úvahy prichádza aj zatvorenie škôl, "ak to odborníci odporučia".

Premiérka sa vyjadrila aj k opatreniu vlády, ktoré zakazuje cudzincom z regiónov a krajín s veľkým výskytom koronavírusu vstúpiť na územie Srbska. Brnabičová povedala, že uplatňovanie zákazu sa bude meniť v závislosti od zmien v tejto epidemiologickej situácii vo svete.

Situácia v Rusku

V Rusku zaznamenali za posledných 24 hodín osem nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkový počet nakazených tak v stúpol v stredu na 28. Informovala o tom agentúra TASS.

"Za posledných 24 hodín bol nový koronavírus potvrdený u ôsmich občanov Ruskej federácie. Šesť prípadov bolo v Moskve a dva v Moskovskej oblasti. Epidemiologická inšpekcia zistila, že všetci infikovaní navštívili v posledných dvoch týždňoch Taliansko," uviedla pracovná skupina pre boj s koronavírusom.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ZÁHREB/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Srbsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.