V Taliansku zatvoria všetky obchody, otvorené budú iba lekárne a potraviny

video-1583962980.mp4
Zdroj: TASR/AP

Otvorené naďalej zostanú banky, pošty, podniky a premávať bude verejná doprava.

V Taliansku zatvoria v súvislosti s rýchlym šírením nového koronavírusu všetky obchody okrem potravín a lekární. Na svojom účte na Facebooku to v priamom prenose uviedol taliansky premiér Giuseppe Conte.

"Zatvárame obchody, bary, pohostinstvá a reštaurácie. Donášky do domu sú povolené," uviedol podľa agentúry AFP Conte, ktorý zároveň svojich spoluobčanov vyzval, aby nestrácali nádej.

Otvorené naďalej zostanú banky, pošty, podniky a premávať bude verejná doprava. Premiér tiež apeloval na to, aby jednotlivé firmy svojim zamestnancom umožnili v čo najväčšom rozsahu pracovať z domu.

"Nech si nikto nemyslí, že v najbližších dňoch uvidíme účinky prísnych opatrení, ktoré sme prijali len pred niekoľkými dňami. Ak sa počet infekcií okamžite nezníži, neznamená to, že nefungujú," varoval Conte. Občanom Talianska poďakoval za spoluprácu v boji proti epidémii. "Teraz však musíme urobiť ďalší krok k izolovaniu nákazy. Zdravie je najvyššou prioritou," uviedol premiér.

Počet osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 sa v stredu v Taliansku zvýšil o 2 066 — na aktuálnych 10 590. V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo za posledných 24 hodín ďalších 196 ľudí, čím sa počet úmrtí zvýšil na 827.

Taliansko je po Číne krajinou najviac zasiahnutou epidémiou nového koronavírusu.

Koronavírusom sa nakazil prvý taliansky poslanec

Poslanec Claudio Pedrazzini sa stal prvým členom talianskeho parlamentu, u ktorého testy potvrdili nakazenie novým druhom koronavírusu. S odkazom na talianske médiá o tom informovala v stredu tlačová agentúra APA. Podrobné údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

Pedrazziniho z provincie Lodi v Lombardsku, ktorá je ohniskom koronavírusovej epidémie v Taliansku, umiestnili do karantény. Podľa vlastných slov "sa má dobre" a trpí len "miernou horúčkou".

Členov talianskeho parlamentu, ktorí patria do tej istej zmiešanej frakcie ako Pedrazzini, medzitým vyzvali, aby sa podrobili prehliadkam.

V Taliansku sa preukázalo nakazenie novým koronavírusom aj u ďalších politikov a predstaviteľov. Patria medzi nich prezident regiónu Piemont Alberto Cirio, náčelník generálneho štábu armády Salvatore Farina či tajomník spoluvládnucej Demokratickej strany Nicola Zingaretti.

Zingaretti (54) oznámil v sobotu prostredníctvom videopríspevku na Facebooku, že sa má dobre, ale musí zatiaľ zostať v domácej karanténe. Ešte koncom februára pritom demonštratívne vystúpil s prípitkom v Miláne, centre koronavírusom výrazne postihnutého regiónu Lombardsko, a tvrdil, že nie je na mieste panika, pripomenula APA.

V utorok hlásili z Talianska už 631 úmrtí v dôsledku ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom a nárast doterajšieho počtu nakazených na vyše 10-tisíc.

Napriek zhoršujúcej sa bilancii zaznamenalo najhoršie postihnuté Lombardsko i jeden úspech, keďže nepribudol ani jeden nový prípad v meste Codogno, kde sa nákaza 21. februára vyskytla prvýkrát.

"Zodpovedne sme dodržiavali dvojtýždňovú karanténu a teraz je vidieť výsledky, v ktoré sme dúfali. Ak sa budeme ucelene riadiť vládnymi nariadeniami, prekonáme túto krízu v priebehu niekoľkých týždňov," povedal miestny starosta Francesco Passerini.

Švajčiarsko pre koronavírus zatvára deväť priechodov na hranici s Talianskom

Deväť malých priechodov medzi Švajčiarskom a Talianskom uzavreli pre lepšiu kontrolu pohybu osôb medzi týmito dvoma krajinami zasiahnutými epidémiou nového koronavírusu. Na základe vyhlásenia švajčiarskeho colného úradu o tom informovala v stredu agentúra DPA.

Premávka medzi Švajčiarskom a Talianskom bude presmerovaná cez väčšie hraničné priechody, kde polícia vykonáva náhodné kontroly. Robí tak v súlade s nariadením talianskej vlády, ktorá odrádza nielen od cestovania v rámci Talianska, ak to nie je naliehavé, ale aj od ciest do zahraničia.

Guvernér Lombardska vyzval na uzavretie celého regiónu

Guvernér severotalianskeho regiónu Lombardsko Attilio Fontana vyzval v stredu vládu v Ríme, aby na severe Talianska v dôsledku epidémie spôsobenej novým koronavírusom nechala na 15 dní zatvoriť všetky podniky a zrušila dopravné spoje, ktoré nie sú životne dôležité. Informovala o tom agentúra AFP.

"Ak sa nákaza aj naďalej bude šíriť týmto tempom, systém to už dlho nevydrží," povedal Fontana pre denník Corriere della Sera. "Naozaj melieme z posledného. Je jasné, že situácia začína byť nebezpečná," dodal Fontana pre televíziu Sky TG24 s tým, že starostovia 12 lombardských miest sa zhodli v názore, že vláda v Ríme nerobí v boji s koronavírusom dosť.

Talianska vláda v stredu vyhlásila, že na boj s novým koronavírusom vyčlenila ďalších 25 miliárd eur.

Medzi Rakúskom a Talianskom prestali pre koronavírus premávať osobné vlaky

V súvislosti so šírením nového druhu koronavírusu v stredu pozastavili v celom rozsahu osobnú železničnú dopravu medzi Rakúskom a Talianskom. Informovali o tom tlačové agentúry APA a DPA.

Podľa zverejnených údajov je najnovším opatrením postihnutých desať vlakových spojov v smere do Talianska a rovnaký počet v smere opačnom. Rakúske železnice už predtým pozastavili premávku nočných vlakov do Talianska.

Na rakúskom území sú teraz predmetné spoje ukončené v mestách Villach a Innsbruck. Regionálnu železničnú dopravu v oblasti Brennerského priesmyku nahrádzajú autobusmi.

Premávka nákladných vlakov do Talianska je zachovaná, v pohraničných staniciach sa však striedajú čaty, uviedol hovorca Rakúskych spolkových dráh (ÖBB) Daniel Pinka. Dodal, že osobná doprava na všetkých ostatných medzištátnych trasách je naďalej zabezpečovaná podľa cestovného poriadku.

RÍM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.