Môže koronavírus prežiť aj v potravinách či na ich obaloch? Takáto je odpoveď

Ilustračná snímka.
Zdroj: Davizro Photography/shutterstock.com

Novým koronavírusom sa na svete nakazilo už viac ako 119-tisíc ľudí.

Nový koronavírus sa stále nedarí dostať pod kontrolu. Hoci sa počet nakazených a aj mŕtvych v Číne, jeho rodisku, postupne znižuje, v Európe aj napriek rozsiahlym opatreniam situácia taká optimistická ešte nie je.

Nakoľko prichádza jar a s ňou aj veľkonočné sviatky, viacerí by najbližšie dni chceli určite prežiť mimo svojho domova. Pokiaľ túžite po exotike, stále majte napamäti základné pravidlá.

Ak ste sa dostali do situácie, ktorá vás núti cestovať lietadlom, myslite na dôkladnú hygienu. Píše CNN.

Letiskové zábradlia, kľučky dverí či toalety v lietadle patria medzi notoricky špinavé miesta. Preto si po kontakte s nimi okamžite dezinfikujte ruky. Nápomocnýmé sú aj obrúsky, ktorými očistíte opierka na lakte, sedadlá či stolík.

TIP: Zoznam najdôležitejších vecí: Toto by ste mali mať doma, ak sa ocitnete v karanténe

Pokiaľ patríte medzi ľudí so slabšou imunitou, veľkolepé sviatočné plány si pre istotu vyhoďte z hlavy. Táto skupina osôb ešte aj pred vypuknutím koronavírusu neraz počas cestovania zažíva viaceré zdravotné komplikácie. Aj keď sa miera infekcie medzi zdravými a imunitne citlivejšími ľuďmi výrazne líšiť nemusí, práve druhej skupine hrozí vyššie riziko nákazy.

Koronavírus zasiahol aj výletnú loď Diamond Princess, na ktorej zomrelo už sedem osôb. Ak ste si rezervovali podobnú aktivitu, je na vašom uvážení, či ju zrušíte alebo preložíte. Viaceré spoločnosti, ktoré takéto služby ponúkajú, totiž zmiernili podmienky pre zrušenie či preloženie.

Vzhľadom na zistenie, že koronavírus sa udržuje aj na povrchoch, nie je zlé vedieť, či sa vyskytuje aj v potravinách. Všeobecne platí, že COVID-19 sa prenáša z človeka na človeka prostredníctvom kvapôčiek.

Nakoľko sa vírus drží na povrchoch pomerne krátko, je vysoko nepravepodobné, že by sa šíril na obaloch potravinárskych výrobkov alebo priamo v nich. Počas niekoľkodňovej cesty ku konzumentovi totiž výrobok prechádza rozličnými teplotami.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti