S kamerou sme sa boli pozrieť na omšiach bez veriacich

Fontána di Trevi v Ríme.
Zdroj: TV Markíza

Pravoslávna cirkev poriadne nahnevala premiéra.

Omše bez veriacich naživo vysielajú cez internet. Viacerí farári takto zareagovali na zákaz verejných bohoslužieb v kostoloch pre koronavírus. Rozhodnutie urobila Konferencia biskupov Slovenska na základe rozhodnutia Krízového štátu. Pravoslávna cirkev však chrámy odmieta zatvoriť. Veriaci v nich budú naďalej piť z jedného kalicha a bozkávať ikony.

Martin Telepun, farár v Hanušovciach nad Topľou, slúžil omšu v kostole tak ako každý večer, no lavice zostali prázdne. Veriaci ho mohli doma naživo sledovať na notebookoch a mobiloch. Priamy prenos vysielal ako live streem na sociálnej sieti a bude tak robiť každý deň.

Ľuďom to cez Facebook oznámil len pár hodín pred omšou. Najmä dôchodcovia, ktorí o tom nevedeli, sa večer vybrali do kostola tak ako stále. Farár ich poslal domov. V kostole bola okrem kostolníka len jedna veriaca. Omša bola totiž obetovaná na jej úmysel.

Poriadok bohoslužieb tak v tomto kostole zostáva aj bez veriacich nezmenený. Cez internet budú vysielať ranné, večerné aj nedeľné omše. Hoci zvončeky zostanú dva týždne bez milodarov, chýbať im vraj nebudú. Kostolník to odôvodnil tým, že nezapnú svetlo i kúrenie a ušetria.

Pravoslávni nahnevali premiéra, chce ich postihovať

Na rozdiel od rímskokatolíkov, gréckokatolíkov a evanjelikov, pravoslávna cirkev kostoly pre riziko nákazy koronavírusom odmieta zatvoriť. Veriaci budú naďalej prijímať z jedného kalicha. Veria, že eucharistia nie je zdrojom choroby, ale naopak zdrojom uzdravenia duše i tela. „Viera je najväčšia imunita," vyhlásil hovorca pravoslávnej cirkvi Milan Gerka.

Veriaci ochraňovaní modlitbou a požehnaním svätých sa vraj nemusia obávať, že ochorejú pri bozkávaní ikon. „Ten, kto s láskou a vierou bozkáva ikonu, nemusí sa báť toho, že sa nakazí," tvrdí Gerka.

Pohnevali si tým premiéra, ktorý označil prístup pravoslávnej cirkvi za nezodpovedný a nesprávny. „Cirkev tu má byť na to, aby ľuďom pomáhala a nie na to, aby v záujme sebeckého dodržiavania nejakých tradícií ohrozovala verejné zdravie," konštatoval Peter Pellegrini. Gerka mu kontruje: „On hovorí z pozície politika a my z pozície viery."

Za ohrozovanie verejného zdravia im premiér hrozí pokutou. Tí mu však odkazujú, že postoj nezmenia a sankcie sa neboja. Premiér tvrdí, že ak budú pokračovať a nerešpektovať rozhodnutie, bude prvý, ktorý voči nim bude iniciovať postihy. Gerka je presvedčený, že "nikto ich nemôže za niečo stíhať".

Reportáž spracovali Martin Jedinák a Pavol Sivák.

Pravoslávna cirkev v stredu (11. 3.) večer oznámila, že v súvislosti s rozhodnutím hlavného hygienika rušia bohoslužby za širšej účasti verejnosti do 23 marca.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV, SVIDNÍK/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti