Na koronavírus doplatia takmer všetci. Rušia festivaly i koncerty

Organizátorom nepomôžu poisťovne, straty sa pohybujú od stoviek až po desaťtisíce eur.

Na koronavírus doplatia takmer všetci. Zrušenie športových a spoločenských podujatí tvrdo zasiahne kluby či organizátorov. Oni síce za nič nemôžu, straty zrejme budú znášať najmä oni.

Ľubica Orechovská aj so svojím tímom organizujú medzinárodný filmový festival Febiofest už od septembra. Začať sa mal práve v stredu. Pre koronavírus ho však museli zrušiť. „Ešte cez víkend sme si mysleli, že festival zorganizujeme aspoň v nejakej podobe," povedala nám.

To sa však napokon nestalo. A tak museli narýchlo odvolať zahraničných hostí a začať riešiť presunutie festivalu na iný termín. A to, samozrejme, zasiahne aj rozpočet. Vyzerá to tak, že do tohto dňa preinvestovali asi 70-tisíc eur. Niečo sa určite podarí zachrániť, peniaze za letenky pre hostí však zrejme prepadnú.

Nie sú v tom však sami, stopku dostalo všetko, od premietania filmov v kine cez Zimný Grape až po koncert francúzskej šansonierky Mireille Mathieu. Straty sa v konkrétnych prípadoch pohybujú od stoviek eur možno až po desaťtisíce. Keďže ich organizátori nerušili z vlastnej vôle, ale z rozhodnutia štátu, natíska sa otázka, či ich štát nejako odškodní.

„Momentálne by som nehovoril o kompenzáciách. Nedá sa vykompenzovať všetko, to nie je v silách žiadneho štátu. Táto téma sa bude určite riešiť aj na európskej úrovni," tvrdí dosluhujúci minister financií Ladislav Kamenický.

Isté je, že organizátorom nepomôžu poisťovne. Kultúrne podujatia totiž proti ich zrušeniu nepoisťujú.

Okrem kultúry výrazne utrpí aj šport

Zrušením zvyšku hokejovej sezóny prídu fanúšikovia o zápasy v playoff a kluby o poriadny balík. Niekde sú to tisíce, niekde až stovky tisíc eur. Na vstupnom totiž počas playoff tí najlepší zarobia asi toľko, čo za šesť mesiacov základnej časti dokopy.

Jediný, kto o peniaze nepríde, sú diváci. Organizátori podujatí im kúpené lístky preplatia, v prípade presunutých koncertov im, samozrejme, budú platiť aj v novom termíne.

Reportáž spracoval Martin Petro.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.