Dobrá správa z Číny: Krajina prekonala vrchol epidémie koronavírusu a situácia sa upravuje

Ilustračná snímka.
Zdroj: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

Za uplynulý deň čínske úrady zaregistrovali "len" 15 nových prípadov.

Čína prekonala vrchol epidémie nového druhu koronavírusu a počet nových infekcií má naďalej klesajúci trend. Oznámil to vo štvrtok tamojší Národný zdravotný výbor (NHC), z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra DPA.

Epidemická situácia zostáva v krajine celkovo na "nižšej úrovni", doplnil hovorca NHC. Čína vo štvrtok ohlásila najnižší počet nových prípadov tejto nákazy od začiatku denného zverejňovania údajov o infikovaných pred siedmimi týždňami.

Za uplynulý deň čínske úrady zaregistrovali "len" 15 nových prípadov nákazy a 11 úmrtí, tvrdí NHC. Celková aktuálna bilancia pre Čínu predstavuje 80.793 nakazených a 3169 úmrtí.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v utorok povedal, že nákaza novým koronavírusom v provincii Chu-pej a jej hlavnom meste Wu-chan je "v podstate pod kontrolou".

Si Ťin-pching počas svojej prvej návštevy v provincii Chu-pej po vypuknutí epidémie uviedol, že z hľadiska "stabilizácie situácie a zvratu vývoja v Chu-peji a Wu-chane sa podarilo dosiahnuť počiatočné úspechy".

Epidémia nového koronavírusu si vo svete vyžiadala už viac než 4600 mŕtvych a vo vyše 100 krajinách sa infikovalo viac ako 126 000 osôb. Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa pravdepodobne rozšíril ďalej do Číny a následne zvyšku sveta.

Klesá to aj v Južnej Kórei

Južná Kórea, ktorá je po Číne, Taliansku a Iráne najzasiahnutejšou krajinou a po Číne ako prvá evidovala značný počet nakazených, vo štvrtok oznámila 114 nových prípadov nákazy, a teda najmenej za ostatné dva týždne. Evidovala tiež šesť nových úmrtí.

Celkový počet nakazených sa aktuálne v Južnej Kórei vyšplhal na 7869, zatiaľ čo nákaze tam už podľahlo 66 ľudí. Väčšinu prípadov vrátane 73 nových evidujú v oblasti mesta Tegu na juhovýchode Južnej Kórey, ktoré je epicentrom nákazy v krajine.

Juhokórejské úrady však napriek poklesu nových prípadov znepokojuje, že nákaza sa potvrdila u desiatok pracovníkov call centra istej poisťovacej spoločnosti v Soule, čo tam vzbudzuje obavy z možného nového šírenia vírusu. Koronavírus tam potvrdili už približne v 100 prípadoch ľudí pracujúcich v zmienenom call centre alebo s nejakou väzbou naň.


PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti