Česká vláda vyhlásila núdzový stav. Trvať bude 30 dní

Prijala aj prísne bezpečnostné opatrenia.

Vláda Českej republiky vyhlásila vo štvrtok na celom území krajiny núdzový stav z dôvodu ohrozenia zdravia koronavírusom. Prijala aj niekoľko prísnych bezpečnostných opatrení na ochranu obyvateľstva. Núdzový stav platí od 14.00 po dobu 30 dní, uviedol portál tn.cz.

V Českej republike momentálne evidujú 96 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Počas stredy stúpol počet o 31, čo je väčší nárast ako aktuálne za deň v Číne. S odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.

Od piatka 12. marca vláda zakazuje: divadelné, hudobné, filmové a ďalšie umelecké predstavenia, športové, kultúrne, náboženské, spoločenské, tanečné, tradičné a im podobné akcie a iné zhromaždenia ako výstavy, slávnosti, púte, prehliadky, ochutnávky, trhy, vzdelávacie akcie (aj verejné aj súkromné) až do odvolania mimoriadnych opatrení.

V Česku platí zákaz konania akcií s počtom viac ako 30 ľudí a zákaz vstupu do reštaurácií od 20.00 do 6.00 ráno. Vláda obmedzila vstup cudzincov do krajiny a zakázala českým občanom cestovať do rizikových krajín.

Vláda zakazuje služby ako športoviská, posilňovne, prírodné a umelé kúpaliská, soláriá, sauny, wellness, knižnice, galérie a podobne.

Vláda zavádza ochranu českých hraníc s Nemeckom a Rakúskom. Hranice bude možné prekročiť iba na stanovených hraničných priechodoch.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že situácia je vážna.

Dvaja českí senátori, ktorí sa vrátili z Talianska, sú v karanténe

Dvaja senátori Českej republiky, ktorí sa vrátili z Talianska, sú v karanténe. S odvolaním sa na vyhlásenie vedúcej kancelárie Senátu Jany Vohralíkovej o tom informoval vo štvrtok český Denník N.

Hovorkyňa Senátu Sue Nguyen oznámila, že týmito senátormi sú Tomáš Goláň (Senátor 21) a Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Nákazu novým typom koronavírusu testy nepreukázali.

V karanténe sú takisto traja poslanci. Sú nimi Vojtech Munzar, Karel Krejza (obidvaja ODS) a predseda hnutia STAN Petr Gazdík.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.