Aktuálne o koronavíruse: Poľsko oznámilo prvú obeť nákazy

Terezin otec ju od spevu odhováral. Porotcovia mu nahrali odkaz.mp4
Zdroj: AP Photo/Mahmoud Illean

Chorobe podľahla 57-ročná žena.

Prvé úmrtie v dôsledku nového koronavírusu vo štvrtok oznámilo Poľsko. Ochoreniu COVID-19 podľahla 57-ročná žena v meste Poznaň, informujú poľské médiá s odvolaním sa na námestníka starostu tohto západopoľského mesta Jedrzeja Solarského.

Nakazená žena bola niekoľko dní hospitalizovaná v kritickom stave v poznanskej nemocnici. Podľa televízie TVN24 prítomnosť vírusu u nej zistili v pondelok. Išlo o prvý prípad potvrdenia vírusu SARS-CoV-2 vo Veľkopoľskom vojvodstve.

V Poľsku momentálne podľa najnovších údajov ministerstva zdravotníctva evidujú už 47 prípadov nákazy koronavírusom po tom, ako v stredu potvrdili 16 nových prípadov nákazy.

V Británii sa koronavírusom nakazilo už 590 ľudí

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu stúpol v Británii na 590, čo je o 134 viac ako v stredu. Počet ľudí, ktorí nákaze podľahli stúpol z osem na desať. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Z nákazy sa doposiaľ v Británii vyliečilo 19 ľudí.

Belgicko má vyše 400 infikovaných, koronavírus vyčíňa v dome dôchodcov v Bruseli

Belgické ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo, že počas stredy bolo na koronavírus pozitívne testovaných 85 pacientov. Od začiatku epidémie stúpol v Belgicku celkový počet nakazených na 399 osôb, čo však ešte nebude konečný počet, lebo nové prípady boli nahlásené aj počas štvrtka.

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že dva pozitívne testy na kontamináciu COVID-19 boli potvrdené v opatrovateľskom dome pre seniorov v bruselskej štvrti Watermael-Boisfort.

Z kontaminácie je podozrivých aj ďalších 32 osôb v dôchodcovskom veku, bývajúcich v hospici, ktorý má k dispozícii 300 lôžok. Dvanásť seniorov bolo hospitalizovaných a ďalší, ktorí vykazujú príznaky ochorenia, sú izolovaní vo svojich izbách.

Írsko pre koronavírus zavrelo školy a univerzity a neodporúča verejné podujatia


Írska vláda prijala vo štvrtok preventívne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie nového typu koronavírusu v krajine. Od piatka zatvorí školy a univerzity a odporúča neorganizovať verejné podujatia. Nariadenia platia do 29. marca. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rušia sa aj podujatia organizované vo vnútorných priestoroch s účasťou viac ako 100 ľudí a v otvorených priestranstvách s počtom viac ako 500 účastníkov.

Obchody by mali podľa neho zostať otvorené a verejná doprava bude fungovať aj naďalej. Dublin informoval v stredu o prvej obeti po nákaze koronavírusom.

V Španielsku sa koronavírusom nakazilo už takmer 3000 ľudí

Na takmer 3000 sa vo štvrtok zvýšil počet ľudí nakazených novým koronavírusom v Španielsku. Ochoreniu Covid-19 už podľahlo doteraz 84 osôb, čo je takmer dvojnásobný nárast, uviedlo španielske ministerstvo zdravotníctva, píše agentúra AFP.

Počet osôb s potvrdenou nákazou novým koronavírusom stúpol v Maďarsku na 16

Nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku potvrdili u ďalších troch ľudí, čím počet infikovaných stúpol na 16, informovala vo štvrtok informačná internetová stránka vlády koronavirus.gov.hu.

Laboratórne testy potvrdili vírus v prípade jedného Iránca, maďarskej ženy a tiež maďarského muža. Žena je už niekoľko dní v karanténe v budapeštianskej Nemocnici sv. Jána. Občan Iránu, ktorý je tiež v izolácii v uvedenej nemocnici, bol v kontakte s prvým nakazeným v Maďarsku, ktorý pochádza z tej istej krajiny.

Tretím novým nakazeným pacientom je Maďar, ktorý sa vrátil v uplynulých dňoch z Izraela.

V Maďarsku evidujú 16 nakazených novým koronavírusom, z nich deviati sú študenti z Iránu, jeden je Brit a šiesti sú Maďari.

Prvé úmrtie vo Viedni

Prvé úmrtie na koronavírus vo štvrtok oznámilo Rakúsko. Vírusu v noci na štvrtok vo Viedni podľahol 69-ročný muž, informovala agentúra APA s odvolaním sa na viedenský lekársky krízový štáb.

Muž, ktorý trpel predchádzajúcimi ochoreniami, zomrel v Nemocnici cisára Františka Jozefa po návrate z Talianska.

V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu dôjde až do odvolania k zákazu návštev vo viedenských nemocniciach. Aby sa toto opatrenie dodržiavalo, zavedú sa vo všetkých nemocniciach vstupné kontroly, uviedol predstaviteľ viedenskej mestskej rady pre zdravotníctvo Peter Hacker.

Obmedzené na absolútne minimum a presunuté na iný termín budú aj plánované operácie, ktoré nie sú nevyhnutné, dodal.

Irán oznámil 429 obetí koronavírusu a viac ako 10 000 nakazených

Na 429 stúpol vo štvrtok v Iráne počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom po tom, čo chorobe podľahlo ďalších 75 ľudí. Celkový počet ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v krajine prekročil 10 000. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúša Džahánpúra.

V snahe zastaviť rýchle šírenie koronavírusu, ktorý bol zistený už vo všetkých 31 provinciách, Irán zatvoril školy a univerzity, pozastavil významné kultúrne a športové podujatia a skrátil pracovný čas v celej krajine.

Experti sa obávajú, že vzhľadom na neobvykle vysokú mieru úmrtnosti na nový koronavírus v Iráne je skutočná miera rozšírenia nákazy v tejto blízkovýchodnej krajine omnoho vyššia, než uvádzajú oficiálne štatistiky.

Irán zaznamenal tretí najvyšší počet obetí nákazy - po Číne, ktorá ich má 3169, a Taliansku (827).

Počet úmrtí sa v Nemecku zvýšil

Počet úmrtí na koronavírus sa v Nemecku zvýšil vo štvrtok na štyri po tom, ako bol v okrese Rems-Murr v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko pozitívne otestovaný 67-ročný muž, ktorý zomrel pred niekoľkými dňami. Oznámilo to tamojšie krajinské ministerstvo sociálnych vecí, píše denník Die Welt. Prvé tri úmrtia v Nemecku hlásilo Severné Porýnie-Vestfálsko, ktoré je najviac postihnutou oblasťou v Nemecku.

V Nemecku je doteraz podľa údajov Die Welt 2078 infikovaných osôb.

Rím pre koronavírus zatvorí jedno z letísk; druhé príde o terminál

Rímske letisko Ciampino prestane od piatka odbavovať lety s prepravou cestujúcich, zatiaľ čo druhé miestne letisko Fiumicino budúci týždeň vyradí z prevádzky jeden z terminálov. K týmto opatreniam pristúpili v čase, keď aerolínie rušia lety do Talianska v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Hovorca spoločnosti Aeroporti di Roma (ADR), ktorá prevádzkuje obe rímske letiská, uviedol pre AFP, že Ciampino prestane prijímať cestujúcich "v piatok o polnoci", naďalej však bude schopné odbavovať nákladné lety. Uzavretie osobného Terminálu 1 väčšieho letiska Fiumicino je naplánované na budúci utorok.

Nové prípady vo svete

Kuba, Bolívia a Honduras potvrdili v stredu prvé prípady nákazy novým koronavírusom na svojom území. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že v Latinskej Amerike je už viac ako desať krajín zasiahnutých koronavírusom. Najviac prípadov zaznamenali v Brazílii (52) a Čile (23). Aktuálne údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

Kubánske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pozitívne na koronavírus testovali troch talianskych turistov po tom, ako sa u štyroch osôb z Lombardska prejavili respiračné problémy.

Bolívijský minister zdravotníctva Aníbal Cruz povedal, že pozitívny test mali dve ženy vo veku 60 a 64 rokov, ktoré nedávno cestovali do Talianska.

Ministerstvo zdravotníctva Hondurasu uviedlo, že koronavírus potvrdili u dvoch žien vo veku 37 a 42 rokov. Jedna sa vrátila zo Španielska, druhá zo Švajčiarska.

Argentína, Kolumbia a Peru oznámili, že cestujúcich z Číny, Talianska, zo Španielska a z Francúzska po príchode izolujú.

Salvádor zašiel podľa agentúry AFP ešte ďalej, keď prezident Nayib Bukele vyhlásil v stredu neskoro večer, že táto stredoamerická krajina zakáže na dobu 21 dní vstup všetkým cudzincom.

Slovinsko zavrie školy, Chorvátsko sa pripravuje na podobný scenár

Slovinsko plánuje od pondelka uzavrieť všetky školy, aby sa predišlo šíreniu nového typu koronavírusu v krajine. Vo štvrtok to podľa agentúry Reuters povedal slovinský premiér Marjan Šarec.

V Slovinsku dosiaľ potvrdili 57 prípadov nákazy. Prvé dve základné školy zavreli v krajine už v stredu po tom, ako vírus potvrdili u dvoch učiteliek.

Hlavný poradca chorvátskeho ministra školstva Marko Košiček povedal, že chorvátske školy dostali v stredu pokyny, ako sa pripraviť na vyučovanie prostredníctvom internetu. Ide o súčasť príprav na aktuálnu pandémiu koronavírusu vo svete. Jedným zo základných krokov je podľa neho aktivovať a overiť platnosť emailových adries všetkých žiakov a študentov.

Počet nakazených koronavírusom v Izraeli sa zvýšil na 100

V Izraeli potvrdili 24 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet v krajine zvýšil na 100. Informovalo o tom vo štvrtok izraelské ministerstvo zdravotníctva.

Premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer oznámil rozhodnutie vlády, ktorá sa rozhodla zakázať hromadné podujatia s účasťou viac než 100 ľudí. Predtým Izrael zakázal hromadné podujatia s účasťou viac ako 2000 ľudí.

Izrael zaviedol v pondelok z dôvodu šírenia koronavírusu dvojtýždňovú domácu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich do krajiny zo zahraničia.


Alžírsko oznámilo prvé úmrtie v dôsledku nového koronavírusu

Alžírsko oznámilo vo štvrtok prvé úmrtie v dôsledku nového koronavírusu. S odvolaním sa na štátny rozhlas o tom informovala agentúra Reuters.

V Alžírsku doteraz potvrdili 20 prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Väčšina prípadov je v meste Bulajda, neďaleko hlavného mesta Alžír.

Alžírsko tento týždeň oznámilo, že zakazuje ekonomické, spoločenské aj politické zhromaždenia. Nie je jasné, či sa zákaz týka aj masových protestov, ktoré už rok trápia hlavné mesto Alžír.

Saudská Arábia prerušila pohyb turistov i lety do EÚ a ďalších krajín

Saudská Arábia v súvislosti s epidémiou nového druhu koronavírusu dočasne prerušila cestovanie pre svojich občanov a obyvateľov, pričom zastavila letecké spojenie s niekoľkými krajinami.

Opatrenie s týka Európskej únie, Švajčiarska, Indie, Pakistanu, Srí Lanky, Filipín, Sudánu, Etiópie, Južného Sudánu, Eritrey, Kene, Džibutska a Somálska. Rijád tiež dočasne zakázal vstup na územie kráľovstva pre osoby prichádzajúce z týchto krajín.

Saudská Arábia prerušila i osobnú dopravu cez všetky pozemné hraničné priechody do Jordánska, zatiaľ čo komerčná a nákladná doprava je stále povolená. Pohyb je povolený aj vo výnimočných humanitárnych prípadoch. Saudská Arábia má 45 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Grécko oznámilo prvé úmrtie na koronavírus

Grécko vo štvrtok potvrdilo prvé úmrtie v krajine v dôsledku nového koronavírusu. Ide o 66-ročného muža, ktorý sa na konci februára vrátil z náboženskej púte do Izraela a Egypta. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Do stredy bolo v Grécku potvrdených 99 prípadov nákazy.

Okrem toho hovorca ministerstva zdravotníctva uviedol, že v rámci preventívneho opatrenia umiestnili do karantény pasažierov trajektu, keď jeden člen posádky povedal, že sa necíti dobre. Neskôr vystúpil z dôvodu ďalších zdravotných prehliadok.


V oblasti južného Pacifiku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom

Poslankyňa francúzskeho parlamentu reprezentujúca Francúzsku Polynéziu je prvým prípadom nákazy koronavírusu v oblasti južného Tichomoria. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Maina Sageová začala pociťovať príznaky v pondelok, dva dni po návrate z Francúzska. Sageová je teraz v samoizolácii vo svojom dome. Jej symptómy nie sú podľa miestnych úradov vážne.

Úrady neobjasnili, ako sa Sageová vírusom nakazila. Koncom februára sa poslankyňa stretla s francúzskym ministrom kultúry Franckom Riesterom, ktorého neskôr pozitívne testovali na koronavírus.

V oblasti Tichého oceánu bol doteraz nový koronavírus potvrdený v americkom štáte Havaj. Na koronavírus negatívne testovali niekoľko pacientov vo Fidži, Tonge, Palau a na Marshallových ostrovoch. Nový Zéland má zatiaľ päť potvrdených prípadov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti