Ak sa u nás koronavírus vyberie talianskou cestou, zdravotníctvo nápor nezvládne

1603_Pan_profesor_16_03_I40_Po_20_30__12.mp4
Zdroj: TV Markíza

Vybavenie nemocníc je zastarané a na oddeleniach chýba personál.

Rozhodujúca bude disciplína! Ak sa epidémia koronavírusu vyberie na Slovensku talianskou cestou, naše zdravotníctvo takýto nápor nezvládne. Vybavenie nemocníc je zastarané a na oddeleniach chýba personál.

Pľúcne ventilátory - prístroje, ktoré udržia pri živote nakazeného pacienta v ťažkom stave. Univerzitná nemocnica v Bratislave ich má 37, teraz dostali štyri nové.

Na Slovensku je spolu 1 000 takýchto prístrojov. Štát plánuje dokúpiť ďalšiu stovku. Či to bude stačiť, nevie nikto. Pacient totiž s ním dýcha nie deň, ale približne 14 dní.

A to môže byť problém. Ak sa na šírenie vírusu pozrieme z pohľadu čísel, iba v Bratislave by bolo 700 pacientov s ťažkým priebehom ochorenia.

Zdroj: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

Podobne sa totiž vyvíjala chorobnosť v Číne. Iba v našom hlavnom meste by podľa čínskeho scenára ostali stovky pacientov odkázaní na umelú pľúcnu ventiláciu, pričom takýchto prístrojov je len niekoľko desiatok.

Podľa virologičky sa koronavírus v porovnaní s klasickou chrípkou šíri podstatne ľahšie. Preto predpokladá, že sa bude šíriť aj v lete a s teplejším počasím neodznie tak ľahko ako sezónne chrípkové epidémie.

Nakrúcal reportér Marek Gudiak.


Sklady so zdravotníckym materiálom sa na Slovensku dopĺňajú až v týchto dňoch, hoci koronavírus sa začal do Európy šíriť už pred niekoľkými týždňami.

Šéf štátnych hmotných rerezv vraví, že zháňať ochranné pomôcky na poslednú chvíľu nie je vôbec jednoduché. Prázdne sklady navyše hlásili už pred rokmi.

Reportáž spracovala Zuzana Fečová.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti