Dobrá správa: Vedci potvrdili, že 14-dňová karanténa je účinná

Terezin otec ju od spevu odhováral. Porotcovia mu nahrali odkaz.mp4
Zdroj: AP Photo/Mahmoud Illean

Presný odhad inkubačnej doby nového koronavírusu uľahčuje epidemiológom posúdiť pravdepodobnú dynamiku jeho šírenia

Priemerná inkubačná doba, pokiaľ sa prejavia možné príznaky ochorenia vyvolávaného novým koronavírusom, trvá 5,1 dňa. Znamená to, že zavádzané 14-dňové karanténne opatrenia sú rozumné, píše sa v najnovšej štúdii vedcov Bloombergovej školy verejného zdravia (JHSPH), ktorá bola zverejnená v pondelok v periodiku Annals of Internal Medicine.

"Na základe našej analýzy verejne dostupných dát, je súčasná 14-dňová odporúčaná doba aktívneho monitorovania alebo karantény opodstatnená," povedal autor štúdie a profesor JHSPH Justin Lessler.

Dvojtýždňovú karanténu pre osoby, u ktorých existuje podozrenia z nákazy koronavírusom, využívajú americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ako aj mnohé ďalšie zdravotnícke orgány na celom svete.

Analýza naznačuje, že približne u 97,5 percnt ľudí, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia Covid-19, sa tak stalo do 11,5 dňa od nakazenia.

Presný odhad inkubačnej doby nového koronavírusu uľahčuje epidemiológom posúdiť pravdepodobnú dynamiku jeho šírenia a zdravotníckym úradom umožňuje zaviesť účinné karanténne a ďalšie opatrenia.

Iné druhy koronavírusov, ktoré spôsobujú bežnú nádchu, majú kratšiu inkubačnú dobu - približne tri dni.

Vedci pre potreby štúdie analyzovali 181 prípadov nákazy v Číne a iných krajinách, ktoré boli zistené pred 24. februárom, písalo sa o nich v médiách a zahŕňali pravdepodobné údaje o čase nakazenia, ako aj o tom, kedy začali pociťovať príznaky ochorenia. Väčšinu prípadov tvorili ľudia, ktorí cestovali do alebo z čínskeho mesta Wu-chan - ohniska nákazy - alebo boli v kontakte s osobami z provincie Chu-pej.

Epidémia koronavírusu, ktorá bola v stredu Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) označená za pandémiu, vypukla koncom decembra 2019 v 11-miliónovom čínskom meste Wu-chan. V Číne podľa nemeckého denníka Die Welt evidujú 80.932 nakazených, 62.888 vyliečených a 3172 obetí. Celosvetovo (vrátane Číny) je infikovaných 126.672 ľudí, uzdravilo sa ich 68.305 a vírusu podľahlo 4638. Okrem Číny sú najviac zasiahnutými krajinami Južná Kórea, Irán a Taliansko.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti