Česká vláda úplne zatvára hranice, krajina má 141 prípadov

Monika Jankovská.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Česi až na výnimky nebudú môcť vycestovať do zahraničia.

Česká vláda od pondelka 16. marca zatvára hranice Českej republiky. Do krajiny sa od polnoci z nedele na pondelok nedostanú cudzinci bez trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, Česi až na výnimky nebudú môcť vycestovať do zahraničia. V piatok o tom informoval premiér Andrej Babiš. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol na 141. Informujú o tom české spravodajské weby s odvolaním sa na stránku ministerstva zdravotníctva.

Jedným zo štyroch nakazených novým koronavírusom v Moravskosliezskom kraji je zdravotná sestra z nemocnice vo Frýdku-Místku. Uviedol to na Twitteri moravskosliezsky hajtman Ivo Vondrák, podľa ktorého je žena bez cestovnej anamnézy.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Facebooku uviedol, že už v piatok sa začne distribúcia prvej várky 60.000 respirátorov na odberové miesta v každom kraji. Ďalších 290 000 má pribudnúť na budúci týždeň. Ministerstvo objednáva tiež rúška, sady na zrýchlené testovanie a pľúcne ventilátory.

Česká vláda v súvislosti s pandémiou koronavírusu vyhlásila vo štvrtok núdzový stav. Od piatku platí zákaz zhromažďovania nad 30 osôb, od soboty potom zákaz cestovania do krízových krajín.

Otvorené zostanú materské školy, supermarkety, nemocnice, lekárne a počas dňa aj reštaurácie. Tie môžu byť otvorené v čase od 06.00 h do 20.00 h. Obmedzená nie je ani hromadná doprava. Núdzový stav má platiť 30 dní, napísal spravodajský server Novinky.cz.
Od sobotňajšej polnoci platí zákaz vstupu do ČR pre osoby z Číny, Južnej Kórey, Iránu, Talianska, Španielska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Švédska, Nórska, Belgicka, Dánska, Francúzska a Veľkej Británie.


PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.