Manželka kanadského premiéra Trudeaua má pozitívny test na nový koronavírus

Zdravotníčka sa pozerá z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia.
Zdroj: TASR/Justin Tang/The Canadian Press via AP

Samotný Trudeau je zdravý a nevykazuje nijaké symptómy ochorenia COVID-19, zostane v 14-dňovej izolácii.

Manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua má pozitívny test na nový koronavírus. Oznámila to v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na úrad predsedu vlády.

"Sophie Grégoire-Trudeauová bola dnes (vo štvrtok) na základe odporúčaní lekárov testovaná na (ochorenie) COVID-19. Test bol pozitívny," uvádza sa vo vyhlásení úradu. Po poskytnutí lekárskej pomoci zostane Trudeauová zatiaľ v izolácii. "Cíti sa dobre, absolvuje všetky preventívne opatrenia a jej symptómy sú mierne," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Úrad vlády takisto oznámil, že samotný Trudeau je zdravý a nevykazuje nijaké symptómy ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Na odporúčanie lekárov zostane v 14-dňovej izolácii, ale nebude testovaný a v piatok vystúpi s príhovorom k občanom Kanady.

Trudeau a jeho manželka krátko predtým oznámili, že idú do karantény. U Trudeauovej sa totiž po návrate z Británie objavili príznaky podobné "miernej chrípke".

Kanada zaviedla cestovné obmedzenia

Trudeau vyzval v piatok svojich spoluobčanov, aby zrušili plánované cesty do zahraničia, okrem tých nevyhnutných, a pomohli tak obmedziť šírenie nového koronavírusu. Trudeau sa takto vyjadril deň po tom, ako testy potvrdili, že jeho manželka je nakazená koronavírusom, informovala agentúra AFP.

"Odporúčame Kanaďanom, aby sa vyhli všetkým nie-nevyhnutným cestám mimo krajiny," povedal premiér, ktorý je momentálne v 14-dňovej domácej izolácii, rovnako ako aj jeho manželka Sophie, u ktorej testy preukázali ochorenie COVID-19. Trudeau sa k spoluobčanom prihovoril zo svojej rezidencie v Ottawe.

Trudeau a predstavitelia jeho vlády tiež uviedli, že Kanada sa rozhodla obmedziť počet odletov a príletov zo zámoria a posilniť kontroly, ktorým sa pasažieri podrobia, aby sa zistilo či nemajú príznaky nákazy vírusom. V kanadských vodách sa zároveň až do konca júna nebudú môcť plaviť lode s viac ako 500 pasažiermi a členmi posádky na palube.

OTTAWA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Justin Trudeau

Dôležité udalosti