Koronavírus vo svete: V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 250 ľudí, Trump vyhlásil stav núdze

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Zdroj: Shutterstock.com

Poliaci zatvárajú hranice.

O 250 sa zvýšil počet ľudí, ktorí v priebehu 24 hodín podľahli v Taliansku epidémii nového koronavírusu. Ide o najvyšší počet obetí za jeden deň od vypuknutia epidémie. Do štvrtka zaznamenali v Taliansku 1016 úmrtí na nákazu spôsobenú

Celkovo tak počet obetí ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom v Taliansku dosiahol 1266 mŕtvych. Počet potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 vzrástol v piatok na 17.660, čo je o 2547 viac ako vo štvrtok.

Vo svete si pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 dosiaľ vyžiadala približne 5374 mŕtvych a v 135 krajinách sa nakazilo 142.775 osôb. Približne 70.920 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v čínskom priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa pravdepodobne rozšíril ďalej po krajine a do zahraničia.

Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom už 79 ľudí

Francúzsko oznámilo v piatok už 79 úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu a približne 800 nových nakazených. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa ministra zdravotníctva Oliviera Verana podľahlo nákaze za posledných 24 hodín 18 ľudí. Celkový počet nakazených stúpol z 3661 na 2876, pričom 154 ľudí je vo vážnom stave, dodal minister.

Luxembursko oznámilo prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu

Luxembursko oznámilo v piatok prvé úmrtie, ku ktorému došlo v dôsledku nakazenia novým koronavírusom na jeho území. S odvolaním sa na vyjadrenie luxemburskej ministerky zdravotníctva Paulette Lenertovej o tom informovala agentúra AFP.

Obeťou je 94-ročný muž, ktorého zdravotný stav bol od štvrtka kritický, uviedla Lenertová.
Luxemburské veľkovojvodstvo, v ktorom dosiaľ potvrdili 34 prípadov nákazy koronavírusom, sa ešte vo štvrtok pripojilo k okolitým krajinám a spustilo opatrenia na spomalenie šírenia vírusu.

Škótsko má prvú obeť nákazy novým koronavírusom

Na jedenásť stúpol v Británii počet obetí nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, keď prvé úmrtie zaznamenalo v piatok Škótsko. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v piatok v Británii na 798, čo je o 208 viac ako vo štvrtok. Testy na prítomnosť koronavírusu vykonali v Británii u 32.771 osôb, pričom u 97,6 percenta sa ochorenie COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, nepotvrdilo.

Británia pre koronavírus odložila o rok komunálne voľby

Británia v piatok oznámila, že pre šírenie nového koronavírusu sa rozhodla o rok odložiť komunálne voľby vrátane viacerých volieb starostov, medzi nimi i starostu Londýna, ktoré sa mali konať 7. mája. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu britskej vlády.

"Predložíme legislatívu na posunutie komunálnych volieb, volieb starostov a volieb komisárov polície na máj budúceho roka," uviedol hovorca britskej vlády.

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Británii medzičasom stúpol na 798, čo je o 208 viac ako v krajine evidovali vo štvrtok. Z nákazy sa v Británii dosiaľ vyliečilo 19 ľudí a desať osôb jej podľahlo.

Vo svete si pandémia koronavírusu vyžiadala už vyše 5100 mŕtvych a v 132 krajinách sa nakazilo viac ako 139.000 osôb. Viac ako 70.700 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v čínskom priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa pravdepodobne rozšíril ďalej po krajine a do zahraničia.

Kráľovná Alžbeta pre koronavírus odložila plánované cesty v Británii

Britská kráľovná Alžbeta II. v piatok v dôsledku pandémie nového koronavírusu odložila cesty a podujatia, na ktorých sa mala v blízkej budúcnosti zúčastniť. Oznámil to Buckinghamský palác s tým, že ide o "rozumné preventívne opatrenie" majúce tiež "praktické dôvody", informuje agentúra AFP.

Kráľovná mala na budúci týždeň navštíviť grófstvo Cheshire na severozápade Anglicka a tiež mestskú štvrť Camden na severe Londýna. Tieto návštevy budú "presunuté" na neskôr, plánované audiencie však bude 93-ročná britská panovníčka "naďalej prijímať ako obvykle", uviedol Buckinghamský palác vo svojom vyhlásení.

Odloženie kráľovniných cestovných plánov oznámil palác krátko po tom, ako britský princ Charles zrušil pre koronavírus svoju plánovanú cestu do Bosny a Hercegoviny, na Cyprus a do Jordánska. Charles, najstarší syn kráľovnej a priamy dedič trónu, mal začať svoju osemdňovú cestu po trojici krajín spolu so svojou manželkou Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu, na budúci týždeň v stredu.

Charles (71) je najvyššie postaveným členom britskej kráľovskej rodiny, ktorý podniká cesty do zahraničia. Britské médiá uviedli, že jeho zdravie ani zdravie Camilly nie sú v ohrození, a zrušená zahraničná cesta bude pravdepodobne nahradená domácimi aktivitami.

Kráľovná Alžbeta už do zahraničia necestuje, avšak v poslednej dobe sa v Británii zúčastnila na niekoľkých verejných podujatiach.

Thunbergová zostala v piatok doma, vyzvala na online protesty

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová upustila v piatok pre pandémiu koronavírusu vo svete od svojho tradičného protestu pred švédskym parlamentom. Namiesto toho z domu vyzvala na mohutné online protesty za záchranu klímy, píše agentúra DPA.

"V čase krízy meníme svoje správanie a prispôsobujeme sa novým okolnostiam v prospech spoločnosti," napísala v piatok mladá Švédka na Twitteri a Instagrame.

K statusom pridala fotografiu, na ktorej sedí doma v Štokholme na podlahe a v rukách drží transparent s nápisom" "Školský štrajk za klímu". Po jej boku sedia jej dvaja psi Moses a Roxy.

Sedemnásťročná aktivistka zároveň vyzvala na veľké online protesty. V spoločnom videu s nemeckou aktivistkou Luisou Neubauerovou a ďalšími mladými z rôznych krajín zdôraznila, že na klimatickú krízu by sa napriek kríze s koronavírusom nemalo zabudnúť.

Thunbergová už v stredu podporila požiadavku zdravotníckych úradov, aby sa ľudia vyhýbali veľkým demonštráciám s cieľom zastaviť šírenie nákazy nového koronavírusu.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro má pozitívny test na nový koronavírus

Bolsonaro podstúpil test na koronavírus po tom, čo ochorenie spôsobené týmto patogénom diagnostikovali u jeho hovorcu Fábia Wajngartena. Prezidentov syn Eduardo na Twitteri uviedol, že jeho otec nemá "žiadne príznaky ochorenia". Informoval o tom v piatok denník Guardian.

Bolsonaro v sobotu večeral s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v jeho sídle Mar-a-Lago v americkom štáte Florida. Trump možnú nákazu potenciálne nebezpečným koronavírusom komentoval vo štvrtok slovami: "Nemám žiadne obavy."

Vo svete si pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 dosiaľ vyžiadala 5111 mŕtvych a v 132 krajinách sa nakazilo viac ako 139 000 osôb. Viac ako 70 700 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo 3176 ľudí v pevninskej Číne, 1016 v Taliansku a 514 v Iráne.

Väčšina vyliečených (64 152) pochádza z Číny, 3529 nakazených sa vyliečilo v Iráne a 1258 v Taliansku.

Podľa denníka South China Morning Post, ktorý odkazuje na zatiaľ nezverejnený materiál čínskej vlády, sa nový koronavírus po prvýkrát objavil v čínskej provincii Chu-pej vlani v novembri.

Británia eviduje takmer 800 prípadov nákazy koronavírusom

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu stúpol v Británii na 798, čo je o 208 viac ako vo štvrtok. Nákaze doposiaľ v Británii podľahlo desať ľudí. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Z nákazy sa doposiaľ v Británii vyliečilo 19 ľudí

Etiópia potvrdila prvý prípad koronavírusu, v Afrike ho hlásia z 15 štátov

Etiópia v piatok potvrdila prvý prípady nákazy novým typom koronavírusu. Ide tak o druhý prípad v regióne východnej Afriky, ktorá bola dosiaľ pred pandémiou ušetrená, páše agentúra AFP.

Koronavírus sa potvrdil u 48-ročného Japonca, ktorý do krajiny pricestoval 4. marca z Burkiny Faso, spresnilo ministerstvo zdravotníctva.

"Podstupuje lekárske vyšetrenie a je v stabilnom stave. Po tých, ktorí boli v kontakte s touto osobou, pátrame a umiestňujeme ich do karantény," píše sa vo vyhlásení rezortu zdravotníctva.

Etiópia sa stala 15 štátom na africkom kontinente, kde sa potvrdil koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

V Španielsku potvrdili koronavírus u vyše 4 200 ľudí, zomrelo 120

Počet osôb nakazených novým typom koronavírusu v Španielsku prekročil v piatok číslo 4200. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vzrástol počet úmrtí o 50 percent na celkovo 120, píše agentúra AFP.

Ukrajina na dva týždne zatvorí hranice pre cudzincov, eviduje prvé úmrtie

Ukrajina o 48 hodín uzavrie hranice pre cudzincov. Toto opatrenie súvisí s vývojom šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 v Európe a bude platiť dva týždne, informovala v piatok agentúra Ukrinform.

Medzičasom na Ukrajine zaznamenali prvé úmrtie na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus. Obeťou je 71-ročná zo Žytomyrskej oblasti, ktorú hospitalizovali vo štvrtok.

Rusko eviduje ďalších 11 nakazených novým koronavírusom

V Rusku evidujú už 45 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je v porovnaní so štvrtkom nárast o 11 nakazených.

S odvolaním sa na operatívny štáb o tom v piatok informovala agentúra Interfax s tým, že nových nakazených identifikovali v Moskve (5 prípadov), v Petrohrade (3) a po jednom prípade aj v Leningradskej a Moskovskej oblasti a v Permskom kraji.

Všetci novodiagnostikovaní v uplynulých dvoch týždňoch vycestovali do Talianska, Francúzska alebo Rakúska.

Poľsko: Počet nakazených koronavírusom sa zvýšil na 64

V Poľsku zomrel v piatok druhý človek, ktorý sa nakazil novým typom koronavírusu. Informovala o tom agentúra PAP.

Ide o 73-ročného muža, ktorý ochoreniu COVID-19, spôsobenému koronavírusom, podľahol v nemocnici v meste Vroclav.

V Poľsku v piatok oznámili štyri nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, celkový počet infikovaných tak aktuálne dosahuje 67 a dvaja ľudia zomreli.

Poľská vláda v piatok rozhodla, že od nedele zakáže vstup na svoje územie zahraničným občanom a pozastaví medzinárodnú leteckú i vlakovú dopravu. K takémuto opatreniu krajina pristúpi, aby zamedzila šíreniu nového koronavírusu.

Prísne cestovné opatrenia budú platiť od nedele nasledujúcich desať dní, úrady ich však potom môžu predĺžiť, a to najskôr o 20 dní a potom o mesiac.

Situácia v Rakúsku

Ľudí s pozitívnymi výsledkami testov na infekciu novým druhom koronavírusu bolo v Rakúsku do piatka už najmenej 437, čo predstavuje ďalší výrazný nárast oproti stavu zo štvrtkového popoludnia, keď bolo známych 361 prípadov. Vyplýva to z údajov zverejnených tlačovou agentúrou APA.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva hlásilo v piatok ráno 428 preukázaných prípadov nakazenia od začiatku šírenia nového koronavírusu, z čoho najviac - 132 - pripadalo na spolkovú krajinu Tirolsko.

Neskôr však prišla z Tirolska správa až o 141 nakazených, čím sa bilancia pre celé Rakúsko zvýšila na 437.

Naďalej platí, že ochoreniu spôsobovanému novým koronavírusom podľahol v Rakúsku zatiaľ len jeden človek - muž vo veku 69 rokov, ktorý zomrel v noci na štvrtok vo Viedni.

Bulharsko schválilo v súvislosti s koronavírusom výnimočný stav

Bulharský parlament v piatok jednomyseľne schválil výnimočný stav s cieľom dostať po kontrolu šírenie nového koronavírusu po tom, ako sa počet potvrdených prípadov nákazy v krajine strojnásobil na 23. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bulharsko potvrdilo v stredu prvú obeť nového koronavírusu SARS-CoV-2, keď nákaze podľahla 66-ročná žena, ktorú hospitalizovali so zápalom pľúc v metropole Sofia.

Výnimočný stav umožní zakázať cestovanie do krajín s rozšírenou nákazou koronavírusu a z nich, uzavretie škôl a univerzít a polícia bude môcť zakročiť, ak infikovaní ľudia nebudú dodržiavať karanténu.

Premiér Bojko Borisov vyzval Bulharov, aby sa riadili pravidlami, a konštatoval, že iba vo štvrtok nedodržiavalo karanténu 14 ľudí.

Irán oznámil 85 nových úmrtí po nákaze koronavírusom, celkovo ich je 514

Irán v piatok oznámil, že nový koronavírus si vyžiadal ďalších 85 ľudských životov. Ide o najvyšší počet úmrtí za jeden deň v tejto krajine, ktorá je jednou z najpostihnutejších súčasnou koronavírusovou pandémiou, informovala agentúra AFP.

"Bohužiaľ, za posledných 24 hodín zomrelo 86 osôb s ochorením COVID-19," čím celkový počet obetí koronavírusu v Iráne narástol na 514, uviedol hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr.

V snahe zastaviť rýchle šírenie koronavírusu, ktorý bol zistený už vo všetkých 31 provinciách, Irán zatvoril školy a univerzity, pozastavil významné kultúrne a športové podujatia a skrátil pracovný čas v celej krajine.


Kazachstan potvrdil prvé prípady nákazy koronavírusom

Dvoch kazašských občanov testovali pozitívne na koronavírus po tom, ako sa vrátili z Nemecka. Ide o prvé prípady potvrdenej nákazy novým koronavírusom v tejto stredoázijskej krajine. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Minister zdravotníctva Jelžan Birtanov uviedol, že pacienti sú hospitalizovaní v špecializovanej nemocnici v najväčšom kazašskom meste Alma-Ata, kam pricestovali separátne 9. marca a 12. marca.

Ministerstvo sa teraz usiluje o izolovanie osôb, ktoré pricestovali 9. marca tým istým letom. Všetci pasažieri a posádka z druhého letu sú už v karanténe.

Nakazil sa austrálsky minister vnútra

Austrálsky minister vnútra Peter Dutton v piatok informoval, že mal pozitívny test na nový koronavírus a je nemocničnej karanténe. Aktuálne údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

"Ráno som sa prebudil s horúčkou a bolesťou hrdla," uviedol minister, ktorý je vplyvným členom kabinetu a stojí za kontroverznými austrálskymi imigračnými zákonmi.

Austrália varovala v piatok svojich občanov, že koronavírusová pandémia je teraz taká rozšírená, že by mali prehodnotiť cestovanie do zahraničia. Stalo sa tak v čase, keď vláda sprísňuje opatrenia s cieľom spomaliť šírenie choroby, informovala agentúra AFP.

"Radíme teraz všetkým Austrálčanom, aby zvážili, či je nutné cestovať v tomto čase do zahraničia, bez ohľadu na vašu destináciu, vek alebo zdravie," uviedol premiér Scott Morrison.

Vláda predtým odporúčala nejazdiť do regionálnych ohnísk nákazy - Číny, Talianska, Južnej Kórey a Iránu.

Austrália má zatiaľ viac ako 180 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom a traja ľudia mu podľahli.

Estónsko zatvorilo školy v snahe spomaliť šírenie koronavírusu

Estónska vláda oznámila, že zatvára školy a zakazuje verejné podujatia až do 1. mája v snahe spomaliť šírenie koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vláda vo vyhlásení neskoro vo štvrtok takisto uviedla, že návštevníci z Talianska, Číny, Iránu, Južnej Kórey, Japonska, Singapuru a častí Francúzska, Nemecka a Španielska sa musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. Estónsko zatiaľ potvrdilo 27 prípadov nákazy koronavírusom.

Pre koronavírus zatvárajú školy v nemeckom Bavorsku i Sársku

Nemecká spolková krajina Bavorsko zatvorí v súvislosti s koronavírusovou krízou od pondelka všetky školy a predškolské zariadenia. Tlačová agentúra DPA to uviedla v piatok s odvolaním sa na zdroje z krajinskej vlády.

Najnovšie opatrenie Bavorska proti šíreniu nového druhu koronavírusu má platiť do veľkonočných prázdnin, pripadajúcich tento rok na obdobie 6.-19. apríla.

Keňa potvrdila prvý prípad nákazy koronavírusom

Keňa potvrdila svoj prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Informáciu zverejnil v piatok kenský minister zdravotníctva Mutahi Kagwe, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Pacient, ktorému infekciu diagnostikovali vo štvrtok 12. marca neskoro večer, pricestoval späť do Kene zo Spojených štátov cez Londýn, dodal Kagwe na tlačovej konferencii.

Čína hlási osem nakazených a 7 úmrtí, Južná Kórea 110 nakazených a jedno úmrtie

V Číne a Južnej Kórei opäť klesol počet osôb infikovaných novým koronavírusom i tých, ktorí mu podľahli. Informovali o tom v piatok svetové agentúry.

Čína zaznamenala vo štvrtok len osem nových prípadov nákazy koronavírusom a sedem nových úmrtí, čo je najmenej od 20. januára, keď začali každý deň zverejňovať celoštátne údaje.

Chorobe COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom podľahlo v pevninskej Číne celkovo 3176 ľudí a 80 813 sa koronavírusom infikovalo.

Južná Kórea, po Číne, Taliansku a Iráne najviac zasiahnutá krajina, v piatok oznámila 110 nových prípadov nákazy, o štyri menej ako deň predtým, ako aj jedno úmrtie. Ide o najnižšie počty od 21. februára.

Celkový počet nakazených v Južnej Kórei tak do piatkovej polnoci miestneho času dosiahol 7979 a počet úmrtí 67. Z nemocníc vo štvrtok po vyliečení prepustili 177 pacientov.

Počet nakazených koronavírusom v Izraeli stúpol na 126

Izraelské ministerstvo zdravotníctva v oznámilo v piatok 17 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. V krajine sa celkovo nakazilo 126 ľudí, štyria sa vyliečili. Správu priniesol denník Haarec.

Na západnom brehu rieky Jordán sa zatiaľ nakazilo 31 ľudí. Izrael už v rámci opatrení plošne uzavrel školy, univerzity a zakázal podujatia s viac ako 100 účastníkmi.

Zahraniční občania majú do Izraela zákaz vstupu. Výnimku dostanú tí, ktorí preukážu, že sa dokážu samoizolovať na obdobie 14 dní.

Na svete dosiaľ zaznamenali takmer 135 000 prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, a viac ako 4 600 úmrtí. Vyliečilo sa viac ako 70 000 nakazených.


Nepál zakázal expedície, opatrenie sa týka aj Everestu

Nepálska vláda pre šíriaci sa koronavírus zakázala výstupy na všetky hory v krajina vrátane Mount Everestu. Spravila tak deň po tom, ako rovnaké opatrenie zaviedla Čína, ktorá uzavrela prístup na najvyššiu horu sveta zo svojej strany.

Nepál zároveň pozastavil vydávanie turistických víz. Výstupy na Everest sú pre krajinu značný zdroj príjmu, vlani sa vypravilo na horu rekordných 885 ľudí, z toho 644 z Nepálu, zvyšný zvolili severnú cestu z Tibetu.

Nepál momentálne neeviduje ani jeden aktívny prípad ochorenia COVID-19, jediný oficiálne potvrdený pacient sa vyliečil

Ghana a Gabon majú prvé prípady nákazy novým koronavírusom

Prvé prípady infikovania človeka novým koronavírusom oznámili vo štvrtok ďalšie dva štáty subsaharskej Afriky - Gabon a Ghana. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gabonská vláda vo vyhlásení uviedla, že vírusom je nakazený 27-ročný Gabončan, ktorý sa 8. marca vrátil z Francúzska.

V Ghane boli podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ako prvé pozitívne testované dve osoby, ktoré sa nedávno vrátili z Nórska a Turecka. Stav oboch pacientov je stabilný a v súčasnosti sú držaní v izolácii.

Región subsaharskej Afriky bol doposiaľ zasiahnutý pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 oveľa menej ako Európa alebo Čína. Potvrdené prípady predtým hlásili Pobrežie Slonoviny, Nigéria, Senegal, Kamerun, Togo, Juhoafrická republika, Burkina Faso a Konžská demokratická republika. Prvú nákazu potvrdila 28. februára Nigéria.

Argentína pre koronavírus pozastavila lety z Európy a iných rizikových regiónov

Vzhľadom na koronavírusovú pandémiu prestala Argentína vpúšťať na svoje územie cestujúcich z regiónov, ktoré sú vnímané ako rizikové. Argentínsky prezident Alberto Fernández oznámil, že lety z Európy, zo Spojených štátov, z Južnej Kórey, Japonska, Číny a Iránu sú pozastavené na 30 dní, informovala v piatok agentúra DPA.

Na ľudí, ktorí pricestovali v uplynulých dvoch týždňoch z týchto rizikových regiónov, sa vzťahuje povinná dvojtýždňová karanténa. V prípade nedodržania tejto povinnosti musia počítať s trestným stíhaním, upozornil Fernández.

V Argentíne je zatiaľ 19 potvrdených prípadov nakazenia. "Táto pandémia je výzvou pre nás ako spoločnosť, pre každú provinciu, každú obec i každého jednotlivca," povedal prezident.

Počet potvrdených nakazených koronavírusom v Maďarsku stúpol na 19

Počet nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol na 19. Informoval o tom v piatok spravodajský server Infostart.hu, podľa ktorého túto novú nákazu potvrdili v prípade troch občanov Maďarska.

Trojica infikovaných mužov vo veku 67, 41 a 27 rokov je umiestnená v karanténe v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava. Prvý z nich pracuje s mnohými cudzincami, druhý absolvoval nedávno cesty v Holandsku a Anglicku a tretí pricestoval spolu s ďalším infikovaným Maďarom z Izraela.

Luxembursko pre koronavírus zatvára školy na dva týždne

Luxembursko sa stalo v piatok ďalšou z krajín, ktoré ohlásili zatvorenie škôl na svojom území v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Vyučovanie má byť prerušené na dva týždne - od 16. do 29. marca, informovala s odvolaním sa na vládne vyhlásenie tlačová agentúra DPA.

Ohlásené opatrenie sa má týkať aj materských škôl a rôznych opatrovateľských zariadení. Univerzita v Luxemburgu zase v súvislosti pandémiou prechádza na systém tzv. elektronického vzdelávania.

Luxembursko si od týchto krokov sľubuje spomalenie šírenia nového koronavírusu, ktorým sa v tomto veľkovojvodstve nakazilo do štvrtkového večera 26 osôb.

Situácia v USA

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zavádza stav núdze na území celých Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

"Oficiálne vyhlasujem celonárodný stav núdze tak, aby mohla byť naplno využitá sila federálnej vlády," vyhlásil americký prezident pred Bielym domom.

rump zároveň vyzval jednotlivé štáty USA, aby zriadili operačné centrá, pričom zdôraznil, že vláda urýchli proces testovania osôb podozrivých z nákazy novým koronavírusom.

Na boj s potenciálne smrtiacim ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, vyčlení Washington podľa jeho slov z federálneho rozpočtu 50 miliárd amerických dolárov (približne 45 miliárd eur).

Cyprus uzavrel svoje hranice pre cudzincov

Cyprus sa v piatok pridal ku krajinám, ktoré v snahe zastaviť šírenie nového typu koronavírusu po svete, uzavreli hranice pre cudzincov. Nariadenie na tomto ostrove v Stredozemnom mori bude od nedele platiť minimálne 15 dní. Oznámil to v piatok cyperský prezident Nikos Anastasiades, píše agentúra AFP.

Od nedele "bude zakázaný vstup každému občanovi, ktorý nepatrí do kategórie Cyperčanov alebo osôb s povolením na pobyt, ktorí tam pracujú, či už ide o občanov EÚ alebo tretích krajín", povedal v prejave k národu prezident Anastasiades.

Celoštátne nariadenie o zatvorení škôl súčasne predĺžili do 10. apríla.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti