Čínska vláda zrejme zamlčala pravdu: Prvý prípad zaznamenali už omnoho skôr

v2020_tf.jpg
Zdroj: TASR/Xiao Yijiu/Xinhua via AP

V samotnej Číne sa vírusom nakazilo takmer 81-tisíc osôb, celkovo mu podľahlo takmer 3200.

Podľa mediálnych správ o nezverejnených údajoch čínskej vlády evidovali prvého pacienta s koronavírusom už 17. novembra.

Oznámil to South China Morning Post s tým, že čínske úrady zaznamenali najmenej 266 ľudí, ktorí sa novým Covid-19 nakazili už v roku 2019, teda týždne predtým, ako o novom koronavíruse informovala tamojšia vláda.

Tá stále čelí obrovskej kritike za to, že sa snažila informácie o ochorení zamlčať aj cez perzekúcie voči lekárom, ktorí chceli varovať svojich kolegov.

Na základe získaných zdrojov sa vie, že po evidovaní prvého prípadu počet nakazených každý deň stúpal od jedného do piatich ľudí.

Už 20. decembra v Číne zaznamenali 60 potvrdených prípadov, oficiálne však premíérovo o ňom informovali až na Silvestra.

Čínska vláda Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) oznámila prvý potvrdený prípad 8. decembra.

Profesor Jonathan Mayer z washingtonskej univezity pre The Guardian povedal, že existujú tri dôvody, ktoré mohli zapríčiniť oneskorenosť informácie o výskyte koronavírusu už v novembri.

„Buď ho vtedy naozaj ešte nezistili, alebo zistili, avšak nepovažovali za ochorenie, alebo to jednoducho chceli ututlať," myslí si.

Tento koronavírus vypukol v meste Wu-chan, na svete sa ním už nakazilo viac ako 135-tisíc ľudí. Počet mŕtvych v piatok prekročil päťtisíc.

V samotnej Číne sa vírusom nakazilo takmer 81-tisíc osôb, celkovo mu podľahlo takmer 3200, vyzdravilo sa z neho viac ako 64-tisíc ľudí.

PEKING/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.