Najmladšia starostka na Kysuciach chce pomôcť

Piatkové trháky na Markíze od 20. marca
Zdroj: TV Markíza

Rozmery, strih aj materiál konzultovala s lekárom.

Nedostatok ochranných rúšok pred koronavírusom sa starostka malej dedinky Povina na Kysuciach rozhodla riešiť po svojom. Nakúpila látky a v chránenej krajčírskej dielni ich spolu s pomocníčkou vlastnoručne vyrábajú.

Obec Povina má 1 160 obyvateľov. Starostka Alena Dudeková spolu s krajčírkou Dankou chcú bezplatn zásobiť rúškami každého. „Ako prvým pôjdu našim seniorom, postupne deťom a potom by sme to rozdali všetkým tým, ktorí o ne budú mať záujem," vysvetlila.

Obecný úrad je pre verejnosť zavretý. Starostka nakúpila materiál asi za 300 eur a celý deň je v krajčírskej dielni. „Peniažky určite nepôjdu z obecného rozpočtu. V súčasnej dobe prebieha dorovnanie mzdy každému starostovi. Vzhľadom k situácii, ktorá nastala, som sa rozhodla, že peniažky budú použité na kúpu látok," tvrdí Dudeková.

Rozmery, strih aj materiál konzultovala s lekárom. Vraj každá žienka, ktorá vie trochu šiť, to zvládne. Dostatočný počet ochranných rúšok chcú ušiť za pár dní. Krajčírka Danka hovorí, že by bola ochotná pracovať aj v noci, ak by to malo pomôcť ľuďom. „Mám vyštudovanú ekonomiku, takže z tejto oblasti vôbec nič, ale keďže mi to Danka ukázala, našli sme si systém," tvrdí Dudeková.

Starostka strihá, chystá a krajčírka už iba šije. Šľachetný skutok mladej starostky je s istotou aj odkazom pre nás všetkých, ako aj v týchto časoch nebyť sebecký. „Nájsť troška radosti a empatie voči iným," dodáva.

V Povine nakrúcal s kameramanom reportér Marian Lechan.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

POVINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Povina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.